Toto je tajomstvo úspešného riešenia problémov podľa Alberta Einsteina

  • Ak máš problém a potrebuješ ho čo najskôr vyriešiť, inšpiruj sa úvahami velikána Alberta Einsteina
  • Základom všetkého je nájsť ten správny pomer medzi premýšľaním a konaním
  • Je to jednoduché pravidlo, ktoré bude mať pre teba cenu zlata
  • Ak máš problém a potrebuješ ho čo najskôr vyriešiť, inšpiruj sa úvahami velikána Alberta Einsteina
  • Základom všetkého je nájsť ten správny pomer medzi premýšľaním a konaním
  • Je to jednoduché pravidlo, ktoré bude mať pre teba cenu zlata

Každý z nás už vo svojom živote riešil nejaký problém, ktorý ho ťažil a chcel sa ho čo najskôr „zbaviť“. Nie vždy je to však také jednoduché. Niekedy nad samotným riešením strávime neúmerne veľa času a môže sa stať, že naša snaha vyjde nakoniec nazmar. Ak sa však tomu chceš vyhnúť, nie je občas na škodu inšpirovať sa aj úvahami niekoho iného. V tomto prípade prišiel so zaujímavým tipom riešenia problémov Albert Einstein.

Hoci jeho myšlienky nie sú možno pre každého vždy ihneď pochopiteľné, tentokrát ťa jeho jednoduchá rada určite presvedčí. On sám sa nikdy nepovažoval za človeka, ktorý by mal nejaký výnimočný talent, okrem toho, že ho často ovládala veľká zvedavosť.

Keď sa ho opýtali, ako využije čas, keď dostane na riešenie problému hodinu, povedal, že 55 minút by venoval čo najpresnejšiemu vymedzeniu samotného problému a alternatív, a iba zvyšných 5 minút by venoval jeho vyriešeniu. Je to presný opak toho, ako by postupovala drvivá väčšina ľudí, ktorí by väčšinu času strávili priamou snahou o jeho vyriešenie.

Podľa Einsteina, tajomstvo riešenia problémov spočíva v kumulatívnom naplnení 3 základných bodov

1. Dôkladne sa oboznám s problémom

Einstein pri riešení akéhokoľvek problému zdôraznil jednu základnú zásadu: nechaj si dostatok času na premýšľanie. Skôr, než sa pustíš do samotného riešenia problému, investuj svoj čas do úsilia pochopiť daný problém čo najlepšie. Jasné vymedzenie problému je totiž úplnou nevyhnutnosťou.

Väčšina ľudí si myslí, že vytvoriť niečo inovatívne automaticky znamená, že to musí byť originálne a úplne nové. Toto presvedčenie je však nesprávne a predstavuje skutočnú prekážku tvorivosti. Ako príklad sa uvádza prípad Jaya Sorensena, ktorý je považovaný za vynálezcu „lepenkových pohárov na kávu“, s ktorými sa stretneš v kaviarni, prípadne reštaurácii. Keď totiž jedného dňa viedol svoju dcéru do školy, vylial svoju kávu, pretože bola príliš horúca na to, aby ju v rukách udržal. Ako iste vieš, (prevažne) kartónové poháre majú umožniť, aby si v rukách udržal aj horúci nápoj. Nejde však o inováciu v pravom slova zmysle. Jay jednoducho potreboval vyriešiť problém, čo sa mu aj evidentne celkom úspešne podarilo.

Ak by si sa nad tým viac zamyslel, uvedomíš si, že veľa skvelých vynálezov, bez ktorých si možno dnes už ani nevieš predstaviť život, pochádza práve z riešenia každodenných problémov, s ktorými sa ľudia stretávajú. Ak si všimneš konkrétny problém, bude ťa nabádať, aby si premýšľal o tom, čo by sa možno dalo zlepšiť. Pozorovanie problémov je preto dobrým začiatkom.

2. Začni s problémom, ktorý sa ťa týka

Problémy sú všade okolo nás a v každej oblasti života. Keby si sa mal zaoberať všetkými, po čase by si mal toho plné zuby. Preto sa pre začiatok zameraj poriadne na ten, ktorý sa ťa týka a objavuje sa v odbore, ktorý ti je blízky – len tak dokážu vyniknúť tvoje vedomosti a zručnosti. Tým, že takto zúžiš rozsah problémov, nebudeš pociťovať strach z neznámeho, resp. z vecí, ktoré by si nemal úplne pod kontrolou.

Zameraj sa napríklad na pracovnú oblasť a problémy, ktoré sa neustále opakujú. Zvol si ten, ktorý ťa najviac sužuje. Opýtaj sa sám seba, prečo sa to deje opakovane? Dá sa hovoriť o nejakých vrstvách príčin, ktoré nie sú totožné? Ak problém správne pochopíš, si na dobrej ceste k jeho vyriešeniu.

3. Ak sa ti podarilo identifikovať príčiny problému, pusti sa do jeho riešenia

V prvom rade sa zamysli nad tým, či existujú nejaké dostupné riešenia tvojho problému. A ak áno, prečo vlastne nie sú účinné? Pokús sa prísť na to, ako by si ich dokázal vylepšiť. Bolo by to totiž jednoduchšie, akoby si mal premýšľať nad niečím úplne novým.

Pokiaľ takéto neexistujú, budeš sa musieť potrápiť s novými riešeniami. Musíš však rátať s tým, že v tomto prípade sa ti problém pravdepodobne nepodarí vyriešiť okamžite a úplne. Je potrebné sa zamerať na základnú príčinu, a následne postupovať ku jednotlivým vrstvám a riešiť ich jednu po druhej. Tento rozdielny prístup ti v konečnom dôsledku môže pomôcť dosiahnuť komplexné riešenie celého tvojho problému.

Zdroj: lifehack.org, fastcompany.com, litemind.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá