Toto je zatiaľ najúčinnejšie liečivo proti koronavírusu, ukázal prieskum medzi tisíckami lekárov
- Globálny prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, ktorý liek je medzi odborníkmi považovaný za najúčinnejší pri boji proti koronavírusu, má výsledky
- Tisíce lekárov sa zhodlo, že momentálne ide o hydroxychlorochín
- Globálny prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, ktorý liek je medzi odborníkmi považovaný za najúčinnejší pri boji proti koronavírusu, má výsledky
- Tisíce lekárov sa zhodlo, že momentálne ide o hydroxychlorochín
Podľa medzinárodného prieskumu tisícov lekárov je zatiaľ najlepším liekom na boj proti koronavírusu antimalarikum hydroxychlorochín, ktorý je účinnou látkov v tabletkách s názvom Plaquenil. Informáciu priniesol The Washington Times.
Do medzinárodného prieskumu bolo zapojených 6 200 lekárov z 30-tich krajín sveta. Väčšina – 37 % uviedlo, že ide o zatiaľ najúčinnejšie liečivo. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však tvrdí, že „neexistuje dôkaz“, že by akýkoľvek liek „mohol človeka ochrániť pred chorobou alebo chorobu vyliečiť“.
https://twitter.com/ConnexionFrance/status/1240620391669936128
Najnovší priskum uskutočnila virtuálna platforma Sermo, ktorá združuje viac ako 800-tisíc doktorov zo 150-tich krajín sveta. Prieskum ukázal, že tieto tablety v rámci liečenia koronavírusu predpisuje 72 % lekárov v Španielsku, v Taliansku ide o 53 % a v Číne to bolo 44 %. V Británii išlo len o 13 % lekárov, pravdepodobne zo súkromných kliník, nakoľko Veľká Británia svojim lekárom zakázala predpisovať liečivo obsahujúce účinnú látku hydroxychlorochín, až to definitívneho ukončenia klinických testov.
V prieskume sa neuvádza, aké ďalšie lieky sú pri liečbe COVID-19 považované za najúčinnejšie.
https://twitter.com/MicrobesInfect/status/1240486853595127808
Časopis International Journal of Antimicrobial Agents len nedávno informoval o teste, v rámci ktorého, niektorí pacienti dostávali len antimalarikum, ďalší hydroxychlorochín s azitromycínom. Kontrolná skupina nedostávala nič.
U pacientov, ktorí dostávali kombináciu liekov, sa po piatich dňoch nákaza už neprejavila. U tých liečených chlorochínom sa po šiestich dňoch znížil počet nakazených o polovicu a zatiaľ čo u neliečených bolo nakazených stále 90 percent.
Profesor Didier Raoult, ktorý je expertom na infekčné choroby v univerzitnej nemocnici v Marseille, sa domnieva, že by antimalarikum mohlo účinkovať. Viedol štúdiu na 24 pacientoch s koronavírusom. Po šiestich dňoch, čo sa im začal podávať hydroxychlorochín, u troch štvrtín z nich podľa neho koronavírus vymizol.
Slovensko aj Česko si liek chráni
Ministerstvo zdravotníctva na Slovensku aj v Čechách už prijalo mimoriadne opatrenie, ktoré reguluje predpisovaní lieku Plaquenil s cieľom zabezpečiť jeho dostupnosť. Mimoriadne opatrenie zakazuje predpisovať liek Plaquenil všetkým lekárom s výnimkou niektorých špecializovaných lekárov.
„S ohľadom na fakt, že podľa dostupných vedeckých poznatkov sa liek Plaquenil javí ako potenciálne účinný pre liečbu ochorení COVID-19, je potrebné zabrániť jeho nedostupnosti ako pre liečbu pacientov v registrovaných indikáciách, tak pacientov s COVID-19 ,“ vysvetlil minister zdravotníctva ČR Adam Vojtěch v tlačovej správe.
https://twitter.com/DadyChery/status/1242562706797969409
Podľa informácii z nášho Ministerstva zdravotníctva, je tento liek určený na prevenciu a liečbu infekcii spôsobenej rôznymi typmi parazitov. Obsahuje liečivo, zo skupiny antimalarík, ktoré ničí pôvodcov malárie. Má protizápalový účinok a ovplyvňuje imunitné mechanizmy pri reumatických ochoreniach spojivového tkaniva. Používa sa pri liečbe malárie, pri reumatologických a kožných ochoreniach ako je napríklad aj reumatický zápal kĺbov, chronický zápal kĺbov u mladistvých, kožné problémy spôsobené slnečným svetlom.
https://www.youtube.com/watch?v=hPt8ly-Pf_Y
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: washingtontimes.com, mzcr.cz, health.hov.sk