Toto leto nás vyjde draho. Ceny obľúbených pochúťok Slovákov poriadne stúpajú
- Slováci sa pripravujú na letné mesiace
- V rámci oddychu si musia priplatiť za svoje najobľúbenejšie položky
- Rástlo všetko okrem pohonných látok
- Slováci sa pripravujú na letné mesiace
- V rámci oddychu si musia priplatiť za svoje najobľúbenejšie položky
- Rástlo všetko okrem pohonných látok
V marci tohto roku sa Slovensko umiestnilo takmer na vrchole smutného rebríčka. V rámci Európy sme zaznamenali tretiu najvyššiu mieru zdražovania potravín, informovali sme. Slovenská potravinová inflácia dosiahla 28,2 percenta.
V máji však boli ceny tovarov a služieb medziročne drahšie o 11,9 percenta, čo značí výrazné spomalenie. Samotné potraviny a nealkoholické nápoje klesli na 21,7 percenta.
Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o 15,3 %.
„Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ povzbudzuje Sadovská.
Avšak typicky letné druhy potravín skutočne vystreľujú. Zmrzlina je drahšia o 34,2 percenta, sladkosti o 28,2 % a mlieko, syr či vajcia o 27,3 %.
„Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %. Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023,“ doplnila analytička spoločnosti WOOD & Company.
Konkrétne:
- paprika o 12,5 %,
- kapusta o 12,1 %,
- uhorky o 4,9 %,
- paradajky najmenej, iba 1,8 %,
- melón o 47,3 %,
- jablká o 7,3 %,
- hrozno o 1,0 %,
- minerálka o 8,3 %,
- malinovka (Kola) o 30,7 %,
- nealkoholické pivo o 10,8 %,
- zemiakové lupienky o 38,7 %.
Služby
Priplácame si naďalej aj za reštaurácie a kaviarne, a to o 14,7 %. Ubytovanie ako hotely a penzióny zdraželi o 8,6 %. Rekreačné či športové služby sú drahšie o 17,2 percenta.
Organizované zájazdy zdraželi o 10,2 percenta, oblečenie či obuv o 7 až 7,7 %, ale v tomto prípade môžu pomôcť letné výpredaje. To isté platí aj pri spotrebičoch, ktoré zdraželi o 5 až 6 %.
„Za 50-litrovú nádrž nafty zaplatíme v priemere 71,2 eur, čo je o 20,8 eur menej ako vlani. Predpokladáme, že počas prázdninových mesiacov nepríde k výraznejším výkyvom v prípade cien pohonných látok a plné nádrže by sme mali tankovať naďalej lacnejšie ako pred rokom o desiatky eur,“ píše Sadovská.
Ak sa však Slováci vyberú na cestu autobusmi, priplatia si za cestovné 17,0 % oproti vlaňajšku. V prípade vlakovej dopravy prišlo k zvýšeniu cien o 3,9 %. Letecká doprava nás aktuálne vychádza drahšie o 3,1 %.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy