Toto mesto ako prvé na Slovensku zavádza aplikáciu na ochranu občanov
- Nová mobilná aplikácia, ktorú nedávno predstavilo mesto Kežmarok, má zvýšiť pocit bezpečia a pomôcť ľuďom v núdzi
- Kežmarčania si odteraz môžu privolať pomoc vďaka aplikácii s názvom MSP SOS
- Nová mobilná aplikácia, ktorú nedávno predstavilo mesto Kežmarok, má zvýšiť pocit bezpečia a pomôcť ľuďom v núdzi
- Kežmarčania si odteraz môžu privolať pomoc vďaka aplikácii s názvom MSP SOS
„Kežmarok je prvým mestom na Slovensku, ktoré ponúka takúto službu. Jednou z našich priorít je zvyšovanie bezpečnosti občanov, preto sme potrebovali vytvoriť aplikáciu, vďaka ktorej sa môžu občania cítiť bezpečnejšie a komfortnejšie,“ ozrejmil pre TASR primátor Kežmarku Ján Ferenčák.
Používateľ sa do aplikácie zaregistruje pomocou mena, priezviska a čísla, na ktoré mu po registrácií príde aktivačný kód. Následne môže túto aplikáciu používať na vytvorenie SOS hlásenia, vybrať si z 5 typov preddefinovaných hlásení alebo môže pomocou aplikácie zavolať mestskú políciu.
Pri každom type hlásenia sa na dispečing odošlú údaje o polohe ( ak sú dostupné ) a taktiež aj informácie o používateľovi. Dispečér tak môže osobu kontaktovať pre získanie informácií a taktiež vyslaná hliadka vie presnú polohu daného hlásenia.
Vývojárom mobilnej služby je slovenská spoločnosť TSS Group. „Poplach sa automaticky spustí po stlačení tlačidla MSP SOS. Na monitore mestskej polície sa ukáže poloha občana v núdzi a ak je osoba v zábere kamier, tak ju zameria aj kamera,“ vysvetlil technický riaditeľ spoločnosti Ondrej Sokol.
Aplikáciu si môžu občania stiahnuť bezplatne cez internet, no používať ju zatiaľ budú vedieť len v Kežmarku a v jeho katastri. Aplikácia bola vyvinutá pre mestskú políciu v Kežmarku ako pilotný projekt. Stiahnuť sa dá na Google Play ale aj v App Store.
Slovenská aplikácia BeeSafe prerazila aj vo svete
Podobnou aplikáciou ako je MSP SOS je aj appka z dielne slovenských vývojárov s názvom BeeSafe. Ide o bezpečnostnú appku, ktorá sleduje pravidelnú aktivitu používateľa a automaticky vyhodnotí, keď sa nachádza v nebezpečnej situácii. V roku 2015 ju uviedli na trh Michal Káčerík a Peter Stražovec. Spoločnosť BeeSafe s.r.o. sa v roku 2017 dostala do zisku z -9 921 eur na 13 964 eur a tržby jej narástli o 65 % na 30 257 eur.
Čo však bolo prvotným impulzom na založenie appky? „Približne pred 15 rokmi som stopoval. Keďže som nepoznal šoféra, tak ako jediné riešenie mojej bezpečnosti som využil sms, ktorú som poslal kamošovi. Napísal som ŠPZ auta a kam idem, a že ak sa neozvem do pol hodiny, nech začne niečo riešiť. Celá táto situácia mi takpovediac utkvela v pamäti, a keď sa blížil Startup Weekend Žilina, navrhol som Peťovi, či tento nápad nepremeníme na aplikáciu. Nakoniec sme sa rozhodli, že ideme do toho a od vtedy na tom makáme,” hovorí spoluzakladateľ BeeSafe, Michal.
BeeSafe je vlastne tvoj osobný bezpečnostný servis novej generácie založený na GPS, ktorý upozorní tvojich rodinných príslušníkov či priateľov v prípade, keď sa ocitneš v nebezpečenstve. Aplikácia obdržala niekoľko ocenení. Aktuálne má BeeSafe na svojom konte už viac ako 7000 stiahnutí a 250 aktívnych prihlásení z viac ako 60 krajín po celom svete.
BeeSafe však dnes už nie je len o bezpečnosti jednotlivcov. Jej zakladatelia sa rozhodli zacieliť hneď na niekoľko segmentov. Aplikácia je nápomocná napríklad firmám, ktorých zamestnanci pracujú osamote v nebezpečnom prostredí. Jej používateľmi sú však aj seniori, ktorí potrebujú asistenciu rodiny. Implementovať si ju môžu taktiež mestá, ako urobili napríklad Piešťany.
Výsledkom BeeSafe – Bezpečné mesto je aj vďaka aktívnej účasti obyvateľov Mapa bezpečného mesta. Z tejto mapy je možné určiť kde a kedy ľudia najviac vnímajú nebezpečenstvo a tiež o aký druh nebezpečenstva sa jedná. Na základe zhotovenej analýzy môže správa mesta a polícia podniknúť konkrétne kroky pre obmedzenie až úplné odstránenie takýchto oblastí.
Riešenie problému môže byť v mnohých prípadoch veľmi jednoduché, či už pôjde o pridanie pouličnej lampy, správne nasmerovanie bezpečnostnej kamery alebo vyslanie policajnej hliadky v inkriminovanej dobe na konkrétne miesto.
zdroj: TASR, beesafe.sk
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska