Toto slovenské mesto dokazuje, že nedostatok peňazí nie je výhovorkou. Aj s obmedzenými zdrojmi sa tu robí kvalitná mestská architektúra
- Z mestských architektonických súťaží v Leopoldove si môže vziať príklad každé Slovenské mesto.
- Z mestských architektonických súťaží v Leopoldove si môže vziať príklad každé Slovenské mesto.
Vedenie mesta Leopoldov sa už niekoľko rokov snaží vylepšiť dojem z tohto malého mesta v okrese Hlohovec. Dosahuje to aj pomocou architektonických súťaží, aké sú v našich končinách celkom nezvyčajné.
Už v roku 2014 mesto so 4 000 obyvateľmi vyhlásilo súťaž na budovu mestského úradu, ktorá mala viac zapadať do mestskejšieho výrazu, ktorý chce vedenie vytvoriť.
vizualizácia: sulekstudio.org
Práve súťaž o Leopoldovskú radnicu v roku 2014 patrí medzi súťaže s najvyšším počtom prihlásených návrhov (52) nielen v ére samostatného Slovenska, ale aj v povojnovom Československu.
“Táto skutočnosť, okrem iného, odráža stále zanedbateľný podiel verejných investícií na nové verejné inštitúcie a z toho prameniaci zúfalo malý podiel príslušných architektonických súťaží. Najmä z tohto prostého faktu pochádza nahromadený tvorivý potenciál – hlad po súťažiach, zjavný v počte súťažných návrhov i v rozmanitosti ich tvorivých koncepcií,” vyjadril sa predseda poroty Pavol Paňák na stránke sutazleopoldov.sk.
vizualizácia: sutazleopoldov.sk
Úspech súťaže o radnicu viedol ku vyhláseniu ďalších. V marci 2017 sa architekti popasovali s premenou cintorína na parčík. Tu Leopoldov využil tzv. francúzsky model súťaže. „V prvom kole sa hodnotili iba predložené ponuky, ktoré obsahovali cenu, aspoň jednu referenciu a motivačný list,“ uviedli organizátori súťaže pre reality.etrend.sk.
Tri najlepšie návrhy získali 1 500 eur. Leopoldov sa takto vysporiadal z obmedzenými zdrojmi, keďže na súťaž a celú realizáciu mal dokopy 200-tisíc eur. Malé mesto tak ostatným slovenským samosprávam dokázalo odvekú pravdu, že keď sa chce, cesta sa takmer vždy nájde.
foto: sutazleopoldov.sk
Najnovšou súťažou je rekonštrukcia nepoužívaného kultúrneho domu z roku 1932. Primátorka chce zo starého kina vytvoriť multifunkčné kultúrne centrum. Všetky akcie v Leopoldove sa totiž momentálne organizujú na námestí, kde sú veľmi závislé od počasia.
Mesto na rekonštrukciu, ktorá má umožniť v budove organizovať koncerty, divadlo, plesy, či akékoľvek voľnočasové aktivity, vyčlenilo 1,2 milióna eur.
Prihlásilo sa 14 kvalitných návrhov a päťčlenná porota nakoniec vybrala návrh tímu Milan Kusý ml., Ľubomíra Blašková, Monika Krčméryová a Róbert Bakyta. Prvý menovaný pôsobí v ateliéri BKPŠ, ktorý stojí napríklad za budovou Národnej banky, alebo nového SND. Zvyšní traja pracujú v novej Cvernovke.
Je skvelé vidieť, že práve malé mestá ako Leopoldov dokážu na svoje čelo dosadiť schopných ľudí, ktorým ide naozaj o dobro svojho mesta a nie iba o teplú pozíciu na pár rokov. Dúfajme, že si z architektonických súťaží vezmú príklad aj ďalšie mestá.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra