Toto sú najlepšie nemocnice na Slovensku. Pacienti rozhodli, kde sa o nich dobre postarajú (REBRÍČEK VšZP)
- Pacienti za rok 2023 najlepšie hodnotia najmä onkologické ústavy
- Naopak, horšie vnímajú štátne univerzitné a fakultné nemocnice
- Pacienti za rok 2023 najlepšie hodnotia najmä onkologické ústavy
- Naopak, horšie vnímajú štátne univerzitné a fakultné nemocnice
Pacienti za rok 2023 najlepšie hodnotia najmä onkologické ústavy. Naopak, horšie vnímajú štátne univerzitné a fakultné nemocnice. Vyplýva to z prieskumu štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), do ktorého sa zapojilo 12 141 hospitalizovaných pacientov. TASR o tom informovala Ivana Linetová z oddelenia komunikácie zdravotnej poisťovne.
Zdravotnícke zariadenia si v prieskume medziročne opäť mierne polepšili.
„Zatiaľ čo v roku 2022 dosiahli priemernú známku 1,54, v roku 2023 získali priemernú známku 1,50. Najlepšie hodnotenia získali onkologické ústavy, na opačnom konci skončili v hodnoteniach štátne univerzitné a fakultné nemocnice,“ ozrejmila.
Najvyššia spokojnosť s nemocnicami je v týchto krajoch
Respondenti vyjadrili najvyššiu spokojnosť s nemocnicami v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Naopak, najmenej spokojní boli so zariadeniami v Nitrianskom a Trenčianskom kraji.
Najvyššiu známku v kategórii štátne univerzitné a fakultné nemocnice dostala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok. Za ňou sa umiestnili Univerzitná nemocnica Martin a Fakultná nemocnica s poliklinikou J. Reimana Prešov.
Zo všeobecných nemocníc poistenci najlepšie hodnotili Nemocnicu Bory v Bratislave, Nemocnicu AGEL Košice-Šaca, Nemocnicu svätého Michala v Bratislave spolu so Železničným zdravotníctvom Košice.
Medzi špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami sa najlepšie umiestnili Kardiocentrum AGEL v Košiciach-Šaci, Mammacentrum sv. Agáty Banská Bystrica a Národný endokrinologický a diabetologický ústav v Ľubochni.
Špecializované ústavy srdcovo-cievnych chorôb sa zoradili v poradí Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice a Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici.
Z onkologických ústavov hodnotili poistenci najlepšie Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave, Národný onkologický ústav Bratislava a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach.
Ako často chodíme k lekárovi?
Ako sme ťa nedávno informovali, Eurostat vydal štatistiku týkajúcu sa toho, v ktorej krajine Európy obyvatelia najčastejšie navštevujú lekára v priebehu roka. Skús si tipnúť, ktorý štát sa umiestnil na vrchole rebríčka. Ak si uhádol, gratulujeme. Najčastejšie chodia k lekárovi práve Slováci.
Pandémia COVID-19 spôsobila veľké výzvy pre zdravotníctvo po celom svete. Zrazu sa zvýšili požiadavky nielen na zdravotníkov, ale aj na farmaceutické spoločnosti a ďalšie odbory starajúce sa o chorých. Kvôli epidémii sa ľudia začali viac obávať o svoje zdravie a častejšie navštevovali lekárov.
To, ako často chodíme k lekárovi, ovplyvňuje aj práca sestier a iných zdravotníckych pracovníkov v starostlivosti o pacientov.
V niektorých krajinách, ako sú Švédsko, Fínsko a Írsko, majú na starosti o chorých hlavne zdravotné sestry. To umožňuje pacientom menej často navštevovať lekárov. Tento spôsob práce znižuje tlak na lekárov a efektívne pomáha pacientom s chronickými ochoreniami alebo menšími zdravotnými problémami.
V krajinách ako Slovensko, Nemecko a Česko, kde pacienti platia za každú službu, ktorú lekár poskytne, ľudia častejšie navštevujú doktorov. Naopak, v krajinách ako Fínsko, Dánsko a Švédsko, kde lekári dostávajú mesačný plat alebo kapitáciu, to nie je tak časté.
Kapitácia znamená, že lekár dostane paušálnu sumu za každého pacienta, ktorého má zaregistrovaného, čo platí aj pre súkromné ambulancie na Slovensku.
Slováci sú u lekára takmer každý mesiac
Podľa údajov z rebríčka chodí priemerný Slovák na lekársku prehliadku či vyšetrenie približne raz za mesiac, a konkrétne 11,1-krát za rok. Na druhom mieste sa umiestnilo Nemecko s priemerne 9,6 návštevami za rok a Maďari s 9,4 návštevami.
Vo väčšine európskych krajín ľudia navštívia lekára medzi 4- a 8-krát ročne. Príklady takýchto krajín sú Poľsko (7,6 návštev), Belgicko (6,7), Francúzsko (5,5), Taliansko (5,3) a Španielsko (4,8).
Švédi sú na spodku zoznamu s približne 2,3 návštevami ročne, čo znamená, že k lekárovi chodia raz za pol roka. Na druhej strane, niektoré balkánske krajiny ako Čierna Hora a Turecko vykazujú vyššie počty návštev.
Zdroje: TASR, Archív SIU