Toto sú najluxusnejšie adresy: Investičné nehnuteľnosti v týchto lokalitách majiteľom zarobia balík
- Pod Tatrami vzniká viac investičných projektov
- Viaceré prinášajú zaujímavé výnosy a benefity. Ako vybrať ten správny?
- Investor má výnos predovšetkým z prenájmov
- Pod Tatrami vzniká viac investičných projektov
- Viaceré prinášajú zaujímavé výnosy a benefity. Ako vybrať ten správny?
- Investor má výnos predovšetkým z prenájmov
Slováci už roky pociťujú investičnú horúčku. Ako písal Startitup, okrem bankových produktov ako investičné sporenie či ETF fondy, ktoré sú vhodné najmä pre ľudí ochotných investovať nižšie sumy, sa u nás rozbehli aj nehnuteľnosti.
Len na Slovensku funguje niekoľko realitných fondov, no populárne je aj investovanie do konkrétnych nehnuteľností.
To je však pomerne komplikované, najmä pre neskúseného investora. Startitup preto kontaktoval realitnú kanceláriu RK SPIRIT, ktorá vysvetľuje, ako investovanie do konkrétnych nehnuteľností funguje.
Vlastním nehnuteľnosť a ešte na nej aj zarábam
Investor investuje plnú cenu nehnuteľnosti, ktorú následne správca nehnuteľností postaví. Nehnuteľnosť po vyplatení kúpnej ceny, kolaudácii a zapísaní do katastra patrí investorovi. Na základe nájomnej zmluvy správca/vyťažovateľ väčšinu roka nehnuteľnosť prenajíma, z čoho sa následne generuje výnos pre investora.
Keď nájomnej zmluve skončí platnosť (projekty zvyčajne majú zmluvu na 5 rokov, 10 rokov alebo na neurčito), investor má zvyčajne niekoľko možností:
- so správcom nehnuteľnosti sa dohodne na fixnom garantovanom výnose alebo plávajúcim výnose – správca investorovi napríklad ponúkne fixné nájomné napríklad 1 500 eur alebo 65 % z tržby,
- nehnuteľnosť predá,
- bude si ju vyťažovať sám.
Pre investorov s veľkým kapitálom ponúkajú jednotlivé investície do nehnuteľností lepšie uspokojenie individuálnych preferencií a potrieb ako realitné fondy, keďže si investor vie vytipovať viacero vhodných nehnuteľností. To je pri realitných fondoch náročné – tie sú totiž zvyčajne tematicky zamerané a aj keď ponúkajú viacero budov, väčšinou majú všetky rovnakú funkciu – na Slovensku napríklad funguje niekoľko fondov zameraných takmer výhradne na office či retailové priestory.
Ako zarábajú nehnuteľnosti?
Celkový výnos pre investora pozostáva z týchto častí:
- Rast ceny nehnuteľnosti: Cena nehnuteľnosti v čase rastie, pri predaji môže mať väčšiu hodnotu než pri kúpe.
- Pasívny príjem z nájomného: Záleží od konkrétnej podoby spravovania, no ak sa nehnuteľnosť prenajíma, zvyčajne investičná spoločnosť vypláca investorovi aj podiel z nájomného – najčastejšie na kvartálnej báze.
Navyše niektoré projekty ponúkajú aj takzvané majiteľské benefity. Investor môže na základe nájomnej zmluvy dostať napríklad 4 celoročné aquapassy do akvaparku, lyžiarske skipasy, zľavy v rezorte či majiteľské pobyty zadarmo, ako je to v prípade projektov od najlepsiainvesticia.sk. Podmienky sa však líšia od projektu k projektu, takže je dôležité si vždy preštudovať individuálne projekty.
Slovenský development s vysokým výnosom
Možnosti investovať do konkrétnych nehnuteľností pribúdajú aj na Slovensku – okrem Bratislavy sú lukratívnou destináciou najmä Tatry.
Tatry sú významné najmä kvôli dvom silným sezónam – letná aj zimná – a navyše excelujú aj v mimosezónnych pobytoch, ako sú kongresy, konferencie či teambuildingy. V iných regiónoch je podľa RK SPIRIT omnoho nižší potenciál – do budúcna však experti odporúčajú sledovať napríklad Oravu.
Napríklad vznikajúci projekt Tatry Lake Garden v blízkosti Liptovskej Mary bude cieliť najmä na bonitných rekreantov a turistov – preto ponúka adekvátnu mieru luxusu.
Projekt má potenciál aj mimo hlavnej letnej a zimnej sezóny, pretože je len minútu vzdialený od akvaparku Tatralandia. Práve akvaparky patria medzi významné ťahače cestovného ruchu na Slovensku – a navyše fungujú celoročne.
„Liptov a Tatry sú najnavštevovanejším regiónom, ktorý má vysokú celoročnú obsadenosť a tiež dosahuje nadpriemernú cenovú úroveň ubytovacích služieb,“ vysvetľuje Mgr. Dušan Štric, výkonný riaditeľ realitnej kancelárie RK SPIRIT a portálu najlepsiainvesticia.sk.
Podľa čoho si vybrať investičnú nehnuteľnosť?
Investičnou nehnuteľnosťou je prakticky akákoľvek nehnuteľnosť, do ktorej investor vkladá kapitál s vidinou zisku – od obchodného centra až po luxusný apartmán. Pre každý typ investora sa hodí niečo iné, no existuje niekoľko základných kritérií, ktoré treba zohľadniť.
Lokalita je jedným z najdôležitejších aspektov – či už ide o príjmy z nájmu alebo o celkový nárast hodnoty nehnuteľnosti. Je dôležité si vybrať oblasť, kde bude dopyt po prenájme nehnuteľnosti – na Slovensku sú to napríklad Tatry a Liptov.
Typ nehnuteľnosti je rovnako dôležitý – chaty majú iné plusy a mínusy než apartmány. Typ nehnuteľnosti je dôležité si vybrať tak, aby spĺňal investičné ciele, vylepšoval celkovú diverzifikáciu portfólia a zohľadňoval potreby investora.
Správa a riadenie nehnuteľnosti určujú, aké sumy sú skryté v poplatkoch či ako často je investorovi vyplácaný výnos. Pri určitých nehnuteľnostiach treba prispievať do fondu opráv, pri iných zase všetko sama spravuje vyťažovacia spoločnosť.
Podrobný výber je kľúčový, viaceré investičné projekty zvyčajne ešte ponúkajú na výber aj niekoľko rôznych investičných programov, z ktorých je možné vybrať si. Napríklad:
- Garantovaný výnos: Nehnuteľnosť sa prenajme za fixnú čiastku, vyplácanú každý mesiac, kvartál alebo rok – spravidla je to okolo 5 % až 6 %. Zaujímavé je to najmä pre konzervatívnych investorov, ktorí nechcú reflektovať aktuálny stav trhu a zaujíma ich stabilný výnos.
- Plávajúci výnos: Nehnuteľnosť sa prenajíma a investor dostáva podiel z tržieb. Podľa RK SPIRIT sa v projektoch vypláca majiteľovi 60 % až 65 % z prenájmu (odrátavajú sa ešte poplatky za energie a správu), čo predstavuje 6 % až 12 % ročne z kúpnej ceny investičnej nehnuteľnosti. Zaujímavé pre menej konzervatívnych investorov, ktorým nevadí, ak výnos klesne aj na veľmi nízku hodnotu, ale naopak zhora nie je ničím obmedzený.
- Kombinovaný výnos: V podstate plávajúci výnos, ktorý ale nikdy neklesne pod garantovanú hladinu. Napríklad plávajúci výnos vo výške 55 % z tržby, ktorý nikdy neklesne pod 3 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti ročne.
„Konzervatívny investor, ktorý chce minimalizovať riziko, si spravidla volí program Garantovaný výnos, keďže ponúka garanciu (fixný nájom), no nič navyše. Plávajúci výnos si najčastejšie zvolí investor, ktorý je ,hráč‘ a verí, že daný projekt bude výborne fungovať a výnos bude vyšší ako v garantovanom výnose.
Program Kombinovaný výnos si volia najčastejšie zákazníci, kde rozhodujú dvaja (prípadne viacerí) typovo rozdielni ľudia, napríklad spoločníci vo firme alebo manželia, kde jeden je ,konzerva‘ a druhý ,hráč‘,“ vysvetľuje Mgr. Dušan Štric, výkonný riaditeľ realitnej kancelárie RK SPIRIT a portálu najlepsiainvesticia.sk.
Aktuálne dostupné investičné projekty ponúkajú veľa variantov investičných programov, ktoré nemusia byť pre investora ľahko porovnateľné. Pri takomto rozhodovaní je dôležité poradiť sa s odborníkom a jasne identifikovať, ktoré kritériá sú pre investora najdôležitejšie.
Projekt Tatry Lake Garden leží v blízkosti Tatralandie, Liptovského Mikuláša, Liptovskej Mary, Jasnej či vodného parku Bešeňová. Má ideálnu polohu pre každého, kto hľadá relax a oddych – neďaleko ležia úchvatné slovenské prírodné krásy v Demänovskej, Jánskej, Žiarskej, Prosieckej či Kvačianskej doline.
Tatry Lake Garden má ponúkať napríklad zážitkovú reštauráciu s kaviarňou, tropický vodný park, pieskovú pláž či celoročný horský saunový svet, ktorý kombinuje niekoľko bazénov a sáun – od oddychových zón s krbom v interiéri až po bazény či priame vstupy do jazera v exteriéri. Ako vyzerajú plány projektu →
Investovanie do rekreačných nehnuteľností je trend
Podľa RK SPIRIT by v rámci investičnej diverzifikácie mal každý investor zahrnúť do svojho portfólia aj nehnuteľnosti.
„Investovanie do rekreačných investičných nehnuteľností v dobrých lokalitách tak môže byť zmysluplné aj pre ľudí, ktorí nepotrebujú aktívne využívať ďalšiu nehnuteľnosť, no chcú využiť potenciál regiónu a bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky“ uzatvára Mgr. Dušan Štric, výkonný riaditeľ realitnej kancelárie RK SPIRIT a portálu najlepsiainvesticia.sk.
Tilia Resort pri Dolnom Kubíne sa oprie o historické tradície, kvalitnú reštauráciu, pláž pri celoročne teplom jazere či celoročný aquapark s termálnou vodou.