Toto sú suverénne najkrajšie slovenské a české škôlky, ktoré si deti zamilovali a sú obrazom budúcnosti
- Dizajn materskej školy podlieha určitým podmienkam, ktoré by sa mali dodržiavať
- Predovšetkým musí byť hravý a mal by upútať oči aj toho najmenšieho diváka
- Slovensko zopár takých škôlok má, toto sú tie najkrajšie
- Dizajn materskej školy podlieha určitým podmienkam, ktoré by sa mali dodržiavať
- Predovšetkým musí byť hravý a mal by upútať oči aj toho najmenšieho diváka
- Slovensko zopár takých škôlok má, toto sú tie najkrajšie
Deti od troch rokov trávia niekoľko hodín z každého dňa v škôlkach. Práve v týchto priestoroch si vytvárajú prvé spomienky, učia sa novým veciam, rozvíjajú myslenie. Je teda nesmierne dôležité, aby svoj čas trávili v priestoroch, ktoré ich podnecuje ku kreativite. Mal by to byť priestor, ktorý budú radi navštevovať, pretože v ňom strávia väčšinu svojich detských čias.
Najväčším trendom v architektúre je snaha o minimalizmus, čistý a funkčný dizajn a ekologickosť. Kým sa u nás, napríklad pri univerzitných budovách, stále cení história a tradícia, medzi materskými školami nájdeme čoraz viac aj dizajnových a ekologických budov.
Na Slovensku sa už začalo ku škôlkam prihliadať inak. Dbá sa napríklad aj na to, aby interiér pôsobil hravo a priestory boli dostatočne veľké na prispôsobenie sa detským aktivitám. Vybrali sme preto škôlky, ktoré chcú ísť na Slovensku príkladom.
Materská škola Guliver
Materská škola Guliver v Banskej Štiavnici popiera všetky predsudky, ktoré o našom školstve máme. Unikátna stavba vznikla ako prestavba rodinného domu s veľkým pozemkom a zásluhu na nej má slovenský architekt Richard Murgaš z ateliéru Uniform architects.
Stavba je v mnohých smeroch netradičná. Stačí spomenúť napríklad to, že telocvičňa pre deti vznikla z niekdajšej garáže a z obyčajného kopca urobili lezeckú stenu.
Škôlkari tu majú k dispozícii viacero herných miestností, bazén aj saunu. Nečudo, že sa im podľa slov rodičov nechce chodiť domov. Čerešničku na torte tomu dáva severský štýl, ktorý nahrádza gýčové obrázky a prehnanú farebnosť v mnohých podobných zariadeniach.
Škôlka nad vinicou v Limbachu
Lepšie než ultramoderná škôlka v prívetivom prírodnom dizajne je už len škôlka umiestnená nad vinicou. Utópia? V Limbachu sa im to podarilo zrealizovať a takéto rozprávkové priestory si užíva takmer 40 detí z okolia. Za realizáciou stojí štúdio architekti.sk, o fotky sa postaral fotograf Tomáš Manina. Novostavba uzrela svetlo sveta v roku 2015. Pre škôlkarov tu vytvorili tri pavilóny rozdelené podľa veku.
Nechýba spoločenská miestnosť, hracie plochy a tiež wellness. Najväčším prínosom je zasadenie stavby do pokojného prírodného prostredia vinice s kopou zelene a záhradkou na pestovanie. Dostatok slnka poskytujú aj netradičné okenné tvory a ich orientácia do vinohradu, teplo dodáva použitie dreva.
Dúhová škôlka na Patrónke
Súkromná „firemná“ škôlka v biznis centre Westend Gate na Patrónke nie je samostatnou stavbou, no je veľmi zaujímavým dizajnovým konceptom. Kto za hravým prevedením stojí sa škôlka nepochválila.
Svieži interiér hrá farbami a je poňatý skutočne moderne, bez prehnanej detskosti. Interiér a jeho prvky majú nielen estetickú, ale aj edukačnú a zábavnú funkciu. Všetko bolo vytvorené tak, aby sa tu deti cítili skvelo.
Zariadenie poskytuje predškolské vzdelanie deťom zamestnancov, ktorým uľahčuje aj vozenie detí do a zo škôlky, ale aj pre ďalšie deti z okolia. Deti tu majú k dispozícii aj vlastné detské ihrisko z prírodných materiálov, ktoré je chránené od okolia, a množstvo priestoru pre hranie a kreatívne činnosti.
Drevená škôlka v Mariánských Lázních
Škôlka je unikátna v tom, že nielen jej obloženie, ale celá konštrukcia je z dreva. Je charakterizovaná ako nízkoenergetická eko stavba a stala sa víťaznou Drevenou stavbou roka 2011. Ekologickým spôsobom je riešené aj vetranie a vykurovanie budovy. Architektom projektu je Jakub Masák z ateliéru Masák&partner.
Pri navrhovaní dizajnu bol využitý minimalistický severský štýl, ktorý dáva na frak komunistickým betónovým ozrutám. Nová jednopodlažná drevená budova nahradila pôvodnú stavbu škôlky, ktorú zničili povodne. Súčasťou komplexu je šesť tried pre 124 detí, vlastná kuchyňa, jedáleň, kancelárie a veľký areál pre hry s vlastným ihriskom.
Materská a základná škola v Klecanoch
Skvelý príklad z Čiech dáva realizácia rekonštrukcie škôlky v Klecanoch, ktorú majú na svedomí architekti Martin Kožnar, Jiří Bříza a Lukáš Ballek z ateliéru Martin Kožnar. Zastaranú budovu škôlky z 80. rokov sa rozhodli premeniť na moderný pavilón vyžarujúci pozitivitu. K budove zároveň pristavili novú časť.
Celé dielo je vyhotovené v smrekovcovom dreve a na prvý pohľad pripomína akúsi veľkú saunu. Prírodný vzhľad miestami narúša farebnosť kruhových okien zo skla potiahnutého farebnými fóliami. Celý interiér tak vďaka tomu hrá farebnými svetlami. Areál je zasadený do veľkého pozemku plného zelene a samotná budova je obklopená ihličnanmi.