Toto sú TOP slovenskí angel investori

  • Máš podnikateľskú ideu a nevieš, čo s ňou ďalej? Chýba ti na naštartovanie finančná injekcia? Už máš svoju firmu aj klientelu, ale chcel by si sa posunúť za hranice? Zišiel by sa ti mentor, nové kontakty či rozšíriť klientelu?
13844202_10210060264006078_1976110150_o
  • Máš podnikateľskú ideu a nevieš, čo s ňou ďalej? Chýba ti na naštartovanie finančná injekcia? Už máš svoju firmu aj klientelu, ale chcel by si sa posunúť za hranice? Zišiel by sa ti mentor, nové kontakty či rozšíriť klientelu?

Potom sa určite pozri na zoznam top slovenských investorov, z ktorých každý sa zameriava na inú oblasť, ale jedno majú spoločné – vedia pomôcť slovenským podnikateľom presadiť sa doma aj v zahraničí a tým pomôcť trhu aj samým sebe. Ako sa hovorí: Vlk sa nažerie, aj koza ostane celá.

 

Anton Zajac

anton_zajac_large1

foto: eset.com

Anton Zajac je známy tým, že má nos na dobré projekty a na Slovensku patrí medzi angel investorov. Aktívne podporuje podnikanie a vzdelávanie na Slovensku aj v USA, u nás má napríklad prsty aj v projekte Teach for Slovakia. Študoval na Matfyze a získal doktorát z prírodných vied v kvantovej fyzike. V Amerike pôsobil ako teoretický fyzik a profesor. Neskôr pomohol spoločnosti ESET dostať sa do Ameriky, kde v San Diegu spoluzaložil ESET LLC.

Momentálne je prezidentom ESET North America a členom správnej rady ESET. Tento úspešný fyzik a podnikateľ tvrdí, že ak presne vieš, čo chceš v živote dosiahnuť, dá sa to. A keď aj nemáš šťastenu na svojej strane, vždy sa dá trochu zmanipulovať. Pri startupoch sú podľa neho tržby jedným zo základných ukazovateľov, ktorý treba sledovať. Patrí do kategórie must-have. A zisk, ten je vždy good-to-have.:) Investoval do: Slido, Droppie, Sufio, Apmetrix, Email Copilot, Social leverage, Diagnose.me, DenníkN.

 

Ivan Štefunko a Neulogy Ventures

image_1416584886

foto: Neulogy Ventures

Ivan Štefunko sa zameriava predovšetkým na online médiá a internetové projekty. Založil viacero spoločností, napríklad pelicantravel.com, euractiv.sk, wineshop.sk, atď. Potom prešiel do Neulogy.

Tento fond sa venuje nielen službám pre vedecko-výskumné inštitúcie, ale takisto pred-inkubujú mnohé firmy. Neulogy Ventures založili podnikatelia s cieľom poskytnúť rozbehový kapitál a podporu mladým a začínajúcim podnikateľom s ambíciou uspieť na svetových trhoch. Neulogy Ventures je prvou slovenskou spoločnosťou spravujúcou fondy rizikového kapitálu, ktorá podlieha pravidlám a prísnej regulácii na vyspelom finančnom trhu v Luxembursku. Neposkytujú iba financovanie, ale aj príležitosti a zdroje sa ďalej rozvíjať. Startupy, ktorým Neulogy Ventures poskytlo krídla si pochvaľovali hlavne kontakty, ktoré im sprostredkovali. Poskytujú širokú sieť mentorov a expertov siahajúcich od Viedne až po Silicon Valley. Na nakopnutie startupu sú schopní poskytnúť až 200 000 eur. Investoval do: Diagnose.me, Pelikan travel, lekar.sk (predané Penta investments) …

 

Kenneth Ryan – KPMG startup studio

10403023_781883868530025_2922546596506024890_n

foto: KPMG startup studio

Kenneth Ryan je managing partner spoločnosti KPMG. Startup studio je vnútorná inovácia v rámci spoločnosti KPMG na Slovensku. Majú bohaté skúsenosti s podnikmi po celom svete. Videli klientov rásť, adaptovať sa, transformovať, niekedy zlyhať. Využívajú odborné znalosti, skúsenosti, kontakty a sieť odborníkov KPMG po celom svete, aby podporili začínajúce firmy a uistili sa, že dobré nápady nezostanú v hlavách inovátorov.

Potreby pri každom štarte sú veľmi individuálne a preto sa snažia poskytnúť podporu šitú na mieru. Hlavné 3 oblasti, v ktorých KPMG pomáha: Korporátny set-up, napríklad zakladanie právnickej osoby, príprava dohody pre akcionárov; navýšenie financovania – analýza možností, rokovanie s investormi, finančné modely; pomoc pre zakladateov- mentoring, lídership, networking. V súčasnosti zastrešujú okolo 15 projektov, medzi ktoré patria AeroMobil, Datamolino, NextByte, c2i, atď. 

 

Martin Vaľovský

rkXeqo0aWxtHpeJjfe0lgGufA5hHJS2LP7vTXQvD

foto: Fleming Group

Martin Vaľovský je CEO spoločnosti Fleming Group, bývalý obchodný riaditeľ Nokie, bývalý spolumajiteľ a riaditeľ Azetu a v neposlednom rade investor podnikateľskej skupiny G4. Je jedným zo Slovákov s najbohatšou podnikateľskou históriou. Biznis posúva ďaleko za hranice, do krajín ako Spojené arabské emiráty, Jamajka, India či Keňa.

Momentálne nie je najaktívnejším investorom, ale ako sa hovorí, čaká, kým zacíti príležitosť. Z jeho úspešných investícií sa dá spomenúť vybudovanie English International School of Bratislava, akvizícia spoločnosti Comguard, ktorá sa venuje IT bezpečnosti a developerské projekty ako Eco-house Kazanska. Primárne sa zaujíma iba o startupy s globálnym potenciálom (Event Advisor, Slido, Staffino, Droppie…). Pozdával sa mu projekt pexe.so, aj preto, že zakladateľ – Slovák sa rozhodol postaviť firmu rovno v USA.

 

Michal Suchoba

michalsuchoba_1380738757_36

foto: about.me

Patrí medzi angel investorov na Slovensku hlavne v oblasti IT. Je manažérom, IT odborníkom a inovátorom. „Vývoj mobilných aplikácií je dlhý a namáhavý proces, ale ak sa podarí, výsledok stojí za to,“ tvrdí Michal Suchoba. Počas svojej kariéry riadil viacero úspešných firiem. Okrem iných aj projekt štátnej pokladnice pre MF SR, modernizáciu a zefektívnenie činnosti verejnej správy pre Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Feasibility study ABCM pre ČSOB Pojišťovnu, a.s. – v ČR a SR.
Momentálne pôsobí ako majiteľ a výkonný riaditeľ spoločnosti iTVSi, a.s., ktorá pôsobí vo sfére informačných technológií ako softvérový, vývojársky a konzultačný partner pre domáce aj nadnárodné spoločnosti. Stojí za vývojom viacerých mobilných aplikácií, ktoré prekročili hranice Slovenska: City Monitor, Turista v meste, ConstructionManager, Mobilný obhliadkár, tvbay a mnohé ďalšie. Ak máš nápad na mobilnú appku, on je ten pravý, na ktorého sa treba obrátiť.

 

Michal Truban 

michal-truban-620x400

foto: Michal Truban

Michal Truban je spoluzakladateľom a bývalým dlhoročným výkonným riaditeľom firmy Websupport, ale aj jedným z najznámejších slovenských podnikateľov a angel investorov. Stál pri zrode viacerých projektov, ktoré vznikali v samotnom Websupporte a neskôr sa oddelili ako napríklad Nicereply, Inhiro, do ktorých aj investoval a taktiež investoval do startupu Croptech. Momentálne spolupracuje na vývoji Inteligentnej stoličky Neseda s Vladom Zlatošom.

 

Martin Kohút

maxresdefault

foto: youtube.com

Bývalá riaditeľ NESS Slovensko a súčasný prezident SZĽH, ktorý v minulosti investoval do nie príliš úspešných projektov ako Goldee, Synopsi…

Juraj Vaculík

Juraj-Vaculik-co-fondateur-et-patron-d-Aeromobil-avec-Stefan-Klein-concepteur-en-chef

foto: aeromobil

Zakladateľ Made By Vaculík, jednej z najúspešnejších reklamných agentúr na Slovensku, ktorý je momentálne v pozornosti médií hlavne kvôli projektu Aeromobil. Okrem lietajúceho auta investoval aj do Synopsi, Pexeso, LokalTV, PocketBoard…

 

Miroslav Trnka

miroslav_trnka_large

foto: eset.com

Miroslav Trnka je podnikateľ, zakladateľ a spolumajiteľ slovenskej softvérovej antivírusovej firmy ESET. Spolu s Petrom Paškom je tvorcom prvej verzie oceňovaného antivírusového produktu NOD32. Antivírusový program NOD32 sa dnes používa na celom svete vo viacerých verziách a špeciálnej úprave aj pre tablety či smartfóny. Vo filantropickej činnosti sa zameriava na boj s korupciou, spoluzaložil Nadáciu Zastavme korupciu. Podporuje však aj rôzne iné projekty, najmä v rodnej Trnave a startupy s globálnym potenciálom (Photoneo, Phirational..)

 

42angels

6064b88ca0c36e6d50eccfdd08f0451f

foto: pinterest.com

42angels je neformálne združenie skúsených a úspešných IT podnikateľov z ČR a SR so záujmom o technologické startupy, ktorí chcú pomôcť novovznikajúcim službám a produktom nielen financiami, ale predovšetkým aktívnym zapojením sa do realizácie týchto projektov. Členovia 42angels sú John Vanhara (Shipito.com), Martin Kasa (zakladateľ KASA.cz), Michal Štencl (Sygic.com), Jan Všianský (Lingea.cz), David Formánek (SILCOM Multimedia) a Juraj Ďuriš (FINVIZ.com) a ďalší aj z nášho zoznamu.

Juraj Ďuriš je duchovným otcom a zakladateľom združenia. Číslo 42 je začiatok telefonného čísla oblasti, kde sú tí najlepší a najkreativnější podnikatelia. Zámerom použitia tohto čísla bolo, aby sa o nich dozvedel celý svet a nechal sa nimi inšpirovať. Možno sa pýtaš na otázku „kradnutia nápadov“, na to majú investory zo 42angels jasný názor. Ak sú najväčšou brzdou peniaze, je lepšie vziať investora a rozhýbať startup, ako zostať v štádiu nápadu. Keď niečo zrealizujem, nikto mi nápad neukradne.

 

Juraj Ondriš

juraj_ondris

foto: youstice.com

Predseda Predstavenstva spoločnosti Swan, ktorý investoval do projektov Youstice, Jumpsoft, Minifaktura…

Andrej Kiska

921a1f92-a26f-4ebe-9f96-bfd56f648121-1024x623

foto: archív startitup

Prezident SR má bohatú podnikateľskú minulosť a je o ňom verejne známe, že má blízko k startupom a začínajúce inovatívne projekty podporuje. Sám o sebe hovorí ako o mladom startupistovi, ktorý začínal podnikať v malom, neskôr založil úspešné firmy Quatro, Triangel. Pôsobil tiež v USA, kde mohol nabrať dostatok inšpirácie aj pre svoje budúce podnikateľské aktivity. Investoval do startupu mladého startupistu Tomáša Rosputinského, ktorý ho oslovil s projektom dizajnových sôch, na ktoré sa dali odkladať okuliare. Tento projekt bohužiaľ nevyšiel, no Andrej neskôr investoval do jedného z najväčších stredoeuróposkych venture capital fondov, ktorý aktívne investuje do desiatok najpotentnejších startupov

Najnovšie videá

Trendové videá