Toto sú TOP slovenskí výrobcovia bicyklov. Poznáš ich všetkých?
- Cyklistika je na Slovensku čoraz populárnejšia
- No veľa ľudí netuší, že aj u nás máme kvalitných výrobcov bicyklov, ktorí dokážu konkurovať svetovým značkám
- Cyklistika je na Slovensku čoraz populárnejšia
- No veľa ľudí netuší, že aj u nás máme kvalitných výrobcov bicyklov, ktorí dokážu konkurovať svetovým značkám
KELLYS
foto: FB/Kellys
KELLYS je asi najznámejším slovenským výrobcom bicyklov. Väčšinu firmy vlastnia bratia Peter Divinec a Branislav Divinec.
Pôvodne svoje bicykle predávali pod rôznymi značkami ako ALPINA, ADMIRAL, KELLYS a LINCOLN. „Dôvodom pre množstvo značiek boli naše predpoklady, že čím má firma viac značiek, tým širší trh dokáže pokryť. Držali sme sa hesla, že ešte sa nenarodila šťuka, ktorá by sama zjedla všetkých kaprov v rybníku. V oblasti mediálnej podpory však môže byť viacero značiek aj nevýhodou. Neboli sme schopní investovať do reklamy pre každú značku,“ povedali zakladatelia pre portál podnikajte.sk. Postupne sa teda sústredili iba na KELLYS.
Dnes firma vo Veľkom Orvišti pri Piešťanoch ročne vyrobí asi 95-tisíc bicyklov. Viac ako 80 % z nich skončí za hranicami Slovenska. Celkovo Kellys vyváža svoje bicykle do viac ako 30 krajín.
CTM Bikes
foto: FB/CTM bikes
Spoločnosť CTM Bikes vznikla v Starej Turej a svoje prvé bicykle vyrobila v roku 1999. Stoja za ňou Miroslav Lukáč a Kamil Vrábel. Ročne vyrobí asi 55-tisíc bicyklov. Zo zahraničných trhov sa zameriava najmä na krajiny V4 a Rakúsko.
„Milujeme bicykle. To je naša filozofia, ktorou sa riadime. Bicykle testujú a pomáhajú s vývojom tí najpovolanejší. Na testoch sa podieľajú pretekári, mechanici i produktoví manažéri. Vidia a cítia veci, ktoré iní nedokážu, no zásadne ovplyvňujú pocit z jazdy i výkon bicykla. Následne tak dokážu zmeniť a prispôsobiť aj tie najmenšie detaily,“ tvrdí spoločnosť na svojej stránke.
Od svojho vzniku firma rastie celkom rapídne a bola schopná predbehnúť aj starších konkurentov. V roku 2016 do jej kolekcie pribudol aj prvý elektrobike.
DEMA
foto: FB/DEMA
Senická Dema je podľa vlastných slov prvou a najstaršou slovenskou bicyklovou značkou. Vo výrobe si dáva záležať na neustálom vývoji a modernizácii svojich bicyklov. Ročne ich pod vedením Jána Kubíčka vyrobí asi 40 tisíc. Viac ako polovicu z toho vyvezie za hranice.
„Filozofiou značky je robiť čo nás baví, v čom sme naozaj dobrí a vidíme spokojných zákazníkov, ktorí sa k nám vracajú. Poslaním našej značky je rozdávať radosť z bicyklovania všetkým, ktorí si kúpia náš produkt,“ tvrdí spoločnosť na svojej stránke.
DEMA za svoje bicykle získala viacero ocenení, vrátane ocenenia Kolo roku a troch ocenení Slovak Superbrands Award. Budúcnosť určite vidí aj v elektro bicykloch. Vyvinula totiž vlastný elektromotor a rám s integrovanou batériou.
Kenzel
foto: FB/Kenzel
Spoločnosť, ktorej meno vzniklo spojením mena Kender a slova zelenina začala ako zelovoc. Keď to nevyšlo, prešla na začiatku 90. rokov na vývoz súčiastok na babety z Maďarska. A keď sa jeden zákazník spýtal, či vedia doviezť aj komponenty na bicykle, Jozef Kender neváhal ani chvíľu.
Dnes má Kenzel asi 70 zamestnancov, ktorí ročne v Hurbanove vyrobia asi 30 000 bicyklov. Vyvážajú ich takmer do celej Európy. Bezmála celá výroba prebieha na Slovensku. Jediné, čo Kenzel dováža, sú surové rámy.
Zakladateľ Jozef Kender plánuje v najbližšej budúcnosti odovzdať rodinnú firmu do rúk svojej dcére Monike Božíkovej. Väčší dôraz plánujú klásť na elektrické bicykle. Budúcnosť vidia pozitívne a očakávajú rast o pätinu až štvrtinu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy