Toto thajské trhovisko je skutočný unikát. Jeho stredom totiž prechádza vlak, kvôli ktorému sa trh vždy na pár minút zastaví
- Neznáme thajské mestečko v sebe ukrýva fascinujúce trhovisko. Každé thajské mesto však trhovisko má, prečo by malo byť práve toto iné? Samut Songkhram preslávil vlak, ktorý všetkých postaví na nohy a celý trh sa musí na chvíľku stiahnuť, aby ho o pár minút znovu rozložili.
- Neznáme thajské mestečko v sebe ukrýva fascinujúce trhovisko. Každé thajské mesto však trhovisko má, prečo by malo byť práve toto iné? Samut Songkhram preslávil vlak, ktorý všetkých postaví na nohy a celý trh sa musí na chvíľku stiahnuť, aby ho o pár minút znovu rozložili.
Cesta za zážitkom
Mesto Samut Songkhram je rušné od skorého rána. Cesta z Bangkoku sem trvá hodinu, hodinu a pol tak treba z hlavného mesta vypadnúť čo najskôr. Thajčania vstávajú pomerne skoro, ráno sa zastavia v chráme alebo pri malom pouličnom oltáriku, zapália vonnú tyčinku a pustia sa do práce. Motorky ohlušujú celý priestor a vozíky s jedlom a všemožným tovarom sa rozbehnú do ulíc, ktoré zaplavia ľudia. Samut Songkhram má síce krkolomný názov, ale patrí k najznámejším trhom celej juhovýchodnej Ázie. Prečo tomu tak je? Priamo odtiaľto pochádzajú totiž známe obrázky a videá ako trúbiaci vlak prejde priamo uprostred živého a rušného trhoviska. Kto by nezatúžil uvidieť podobné divadlo na vlastné oči?
Živé trhovisko
Každý domáci vie, kedy chodí vlak a ten určuje život samotného trhoviska. Miestni ho rozložili priamo na koľajisku, no jeho stánky, obchodíky a ruch sa roztečie aj do okolitých uličiek. Pohltí celý priestor tak ako to dokážu len trhoviská naplnené exotikou tvárí a tovaru. Predavačky sedia pred pultmi a ponúkajú čerstvé ryby, obrovské, výstavné kusy až po drobné rybky naukladané do okrúhlych drevených nádob pripravených na údenie. Živé kraby so zviazanými klepetami sa v lavóroch ešte hýbu a do toho sem tam vystrekne mušľa prúd vody. Ako z rozprávky a človek tu stretne viac obyvateľov riek a morí než v múzeu.
„Viac podobných článkov nájdeš na blogu Street Food Hunters.“
Thajčania milujú dary mora, ryby a skvelo ich dokázali zapracovať do svojho jedálničku, ktorý pomotá hlavu nejednému turistovi. Nepredáva sa tu len to čo priniesli ráno rybári, ale svoje zastúpenie tu má aj zelenina, tropické ovocie od manga cez papáju a ananás až po rambutany, mäso z ktorého neustále ruka predavača odháňa muchy či koreniny a čerstvé i sušené bylinky. Domáci s trhoviskom žijú a je pekné, že ich je tu stále niekoľko násobne viac než turistov. Tých tu na moje prekvapenie nie je vôbec veľa a tak sa teším, že má tento trh stále akýsi punc autentickosti.
Vlak pomedzi stánky
Z ničoho nič sa trhovisko postaví na nohy a ruch naokolo sa stane intenzívnejším než obvykle. Tí, ktorí majú svoje plachty s ovocím a zeleninou na koľajniciach ich vezmú preč. Stánky sa pomocou koliesok stiahnu, tienidlá sa zložia a za pár sekúnd vznikne na trhovisku ulica. Keby som netušil, že má prísť vlak, myslel by som si, že sa blíži nejaká živelná pohroma a všetci sa chystajú na útek. Z diaľky sa ozve trúbenie vlaku a trvá to len niekoľko desiatok sekúnd, kým sa odrazu spoza rohu vynorí žltý kolos. Priamo cez trhovisko vedie totiž železnica Mae Klong, ktorej vlak začína v Bangkoku a tu v Samut Songkhram má konečnú.
Tento rok oslávi svoje 113.narodeniny a dodnes neprestáva fascinovať. Vlak spomalí a prefrčí tržnicou a všetci stoja na okrajoch tak, aby mu nestáli v ceste. Som tak blízko, že mi steny vlaku prechádzajú pol metra od tela. Z celej situácie prechádzajú telom príjemné zimomriavky. Vlak prejde a prejde niekoľko sekúnd a celé trhovisko sa znovu dá do pohybu. Vytiahnuť drevené palety na koľajnice, stiahnuť tienidlá, vybrať tovar a do minúty je všetko ako pred tým. Po vlaku ani stopa a všetko na trhovisku žije ako predtým. Človek to musí zažiť, aby uveril.
Zdroj: streedfoodhunters.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy