Toto všetko môžu policajti spraviť počas cestnej kontroly: Vodičom hrozí pokuta aj 300 eur za úplnú banalitu
- Bežná cestná kontrola nie je ničím zvláštna, ale existujú určité výnimky
- Zisti, na čo všetko majú policajti právo
- Bežná cestná kontrola nie je ničím zvláštna, ale existujú určité výnimky
- Zisti, na čo všetko majú policajti právo
Zastavila ťa polícia, pýtali si od teba doklady, prehľadali auto alebo ťa nechali fúkať? Zaujíma ťa, či na to majú vždy právo? V akých situáciách môžu postupovať takto a kedy by si mal vedieť o svojich právach viac? Pozrime sa, kedy môžu zasiahnuť a čo všetko si môžu dovoliť počas kontroly na ceste. Na túto tému upozornil portál Pravda.
Policajt má právomoci, ktoré sú upravené v paragrafe 69 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Tento zákon presne stanovuje, čo môže policajt počas cestnej kontroly vykonať.
Potvrdenie o zákaze
Policajt môže vodičovi dočasne zakázať pokračovať v jazde alebo mu nariadiť zmenu smeru, ak si to situácia vyžaduje pre bezpečnosť alebo plynulosť premávky. Ak vozidlo nejde dostatočnou rýchlosťou podľa zákona, má právo poslať vodiča z diaľnice na najbližší výjazd alebo ho nasmerovať na parkovisko. V takýchto prípadoch je policajt povinný vydať o zákaze potvrdenie.
Polícia môže od vodiča žiadať predloženie všetkých potrebných dokladov týkajúcich sa vedenia vozidla, jeho prevádzky, prepravy osôb či nákladu. Ak vodič tieto dokumenty nevie predložiť, policajt môže požadovať, aby poskytol informácie o vozidle a jeho vlastníkovi.
Použitie technických prostriedkov
Často sa ľudia pýtajú, či policajt môže vodiča vždy donútiť fúkať do testera. Odpoveď je áno. Zákon umožňuje polícii kedykoľvek vyzvať vodiča na test, či nie je pod vplyvom alkoholu, dr*g alebo liekov, ktoré by mohli znížiť jeho schopnosť viesť auto.
Polícia má tiež právo kontrolovať technický stav vozidla, výbavu a výstroj. Môže skontrolovať, či údaje v dokladoch zodpovedajú realite a porovnať ich s údajmi na samotnom aute. Rovnako má právo merať rozmery a hmotnosť vozidla
Policajti sledujú, či účastníci cestnej premávky dodržiavajú svoje povinnosti podľa zákona. Ak je to potrebné, môžu použiť technické prostriedky, ktoré zamedzia vodičovi pokračovať v jazde, až kým nezaplatí pokutu alebo záruku za porušenie predpisov.
Pokuta až do 300 eur pre „neposlušných“
Vodič alebo iný účastník premávky musí podľa zákona poslúchnuť všetky pokyny, výzvy a príkazy od policajta, ktoré sa týkajú bezpečnosti na cestách. Je povinný umožniť policajtovi vykonať jeho právomoci. To platí aj pre osoby, ktoré majú na to právomoci podľa zákona o obecnej polícii alebo iných predpisov.
Ak niekto tieto pravidlá poruší, hrozí mu pokuta až do 300 eur. Ak sa priestupok týka šoférovania, môže vodičovi hroziť aj zákaz viesť auto, a to až na dva roky.
Policajti žiadajú lepšie podmienky
Policajti v rámci svojich právomocí zohrávajú kľúčovú úlohu v zabezpečovaní poriadku na cestách a dodržiavaní pravidiel cestnej premávky. Avšak, ako ukázala petícia podpísaná 800 policajtmi, súčasné pracovné podmienky môžu mať dopad na ich schopnosť efektívne vykonávať tieto úlohy.
Policajti odovzdali v utorok ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD) petíciu, v ktorej žiadali zlepšenie finančných aj pracovných podmienok. Petíciu podpísalo 800 policajtov. Minister vnútra pripomenul, že o podmienkach s policajtmi komunikuje. Rovnako avizoval, že medzi priority rezortu vnútra zaradí zvyšovanie platov policajtov. Nemyslí si, že hrozí kolaps v polícii.
Iniciátor petície, policajt Štefan Birmon, upozornil, že aktuálne podalo výpoveď približne 1 100 policajtov s tým, že ich nemá kto nahradiť. Jednorazový 5 000-eurový príspevok a 100-eurový príspevok na bývanie považuje Birmon za nedostatočné. Upozornil aj na to, že problém s nedostatkom policajtov pretrváva už niekoľko rokov.
„Ono ani nie je veľmi problém v tom, koľko dalo výpovede, ale to, že neprišli za nich ďalší kolegovia, a toto trvá kontinuálne už niekoľko rokov,“ vysvetlil Birmon.
Najväčším problémom podľa jeho slov čelia policajti na základných útvaroch, kde majú priamy kontakt s verejnosťou.
S odvolaním sa na štatistiky minister ozrejmil, že v súčasnosti je odchod policajtov nižší ako medzi rokmi 2020 až 2023. V súvislosti s platovými podmienkami policajtov pripomenul, že od 1. septembra im bol zvýšený príspevok na bývanie o 100 eur.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Pravda, zakonypreludi.sk, slov-lex.sk, TASR