Tradičný predaj vianočných rýb je už dávno „pasé“: Predajcovia lákajú zákazníkov novinkami
- Predaj vianočných rýb sa začal
- Obchodníci okrem štandardného sortimentu predstavujú aj rôzne novinky
- Predaj vianočných rýb sa začal
- Obchodníci okrem štandardného sortimentu predstavujú aj rôzne novinky
Chovatelia rýb iniciovali petíciu na podporu zachovania tradičného predaja živých rýb. Ľudí, ktorí si kupujú živé ryby a dávajú ich do domácej vane, ale postupne ubúda.
Obvyklé predajné miesta pri hypermarketoch už neponúkajú živé ryby a väčšinou ich možno zakúpiť len priamo od chovateľov.
Vákuovo balené ryby
Cena kapra sa stabilne drží na úrovni šesť eur a päťdesiat centov za kilogram živej ryby. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, tradičný predaj živých rýb, ktorý má asi sto rokov, si stále udržiava svoju popularitu medzi väčšinou ľudí.
V Leviciach sú ryby k dispozícii blízko chovných rybníkov, čo znamená, že od chvíle ich ulovenia po doručenie na predajný pult nevzniká žiadna uhlíková stopa. Na požiadanie zákazníka ryby tiež zabijú a vyčistia. Tento rok navyše začali ryby aj vákuovo baliť.
Na rozdiel od minulých rokov si domov chce živú rybu odniesť len približne päť percent zákazníkov. Väčšina preferuje, aby ryba bola zabitá a vyčistená priamo u predajcu.
Predajca Rudolf Zdichavský si myslí, že dôvodom je, že ľudia nechcú znečistiť svoje nové kuchyne a mladšia generácia pravdepodobne neovláda správny postup prípravy ryby.
Pohodlné riešenia pre zákazníkov
V Trenčíne tento rok zvýšili ceny pstruhov oproti minulému roku kvôli drahším krmivám, ale ceny ostatných rýb zostali nezmenené. Zubáč je najdrahší. Aj tí, ktorí sa obávajú kostí v rybách, si môžu bez obáv vychutnať vianočné ryby, pretože ich dokážu vykostiť, či už ide o kapra, pstruha alebo zubáča.
V Bielom Potoku v Ružomberku sa zameriavajú na chov pstruhov a lipňov a majú aj vlastnú spracovateľskú jednotku pre ryby. Oproti minulému roku tu ceny mierne zvýšili.
Ponúkajú aj pohodlné riešenia pre zákazníkov. „Vyrábame aj výrobky, ako sú napríklad podkovičky z kapra a polovičky z kapra, alebo údené výrobky,“ hovorí Jozef Kupec pre tvnoviny.sk.
Zaujímavosťou je, že až 90 percent kaprov predávaných na Slovensku, sa kupuje práve pred Vianocami.
Ryby sa na pozemkoch tohto mesta už nepredávajú
V Žiline a blízkom okolí bude v decembri predávať živé ryby zhruba desať subjektov na svojich, prípadne na prenajatých pozemkoch. Združenie chovateľov rýb na Slovensku (ZCHRS) to uviedlo v reakcii na zákaz predaja sladkovodných rýb a kaprov na pozemkoch mesta Žilina, ktorý začal platiť v stredu na základe všeobecne záväzného nariadenia (VZN).
Združenie podotklo, že živé ryby sa na pozemkoch mesta Žilina nepredávajú už veľa rokov.
„Ambulantný predaj živých rýb je pritom plne v súlade so zákonom o veterinárnej starostlivosti a samotní rybári a predajcovia sa snažia, aby podmienky predaja boli pre ryby čo najmenej stresujúce,“ uviedlo.
Predaj živých rýb na uliciach sa datuje podľa združenia od 60. rokov minulého storočia.
„S nárastom produkcie rýb sa jej časť rybári pokúsili predávať ľudom prostredníctvom tzv. ambulantného predaja na predajných miestach. Táto atypická forma predaja má racionálnu podstatu v tom, že nie je možné vytvoriť ekonomicky a logisticky udržateľný spôsob predaja čerstvo spracovaných rýb. Z dôvodu, že prevažná časť kaprov z celoročnej produkcie sa na Slovensku spotrebuje počas piatich až siedmich dní,“ vysvetlilo.
Podotklo, že zástupcovia mesta Žilina toto obmedzenie s rybármi vopred neprediskutovali.
„Vystúpili v médiách s informáciou, ktorá vzbudila u ľudí neistotu. Ale neinformovali ich, kde sa bude dať ryba v Žiline kúpiť. Preto chceme občanom odkázať, že združenie sa snaží urobiť maximum pre to, aby si každý mohol kúpiť kapra alebo pstruha na štedrovečerný stôl u našich členov. Pripravujeme informačnú kampaň k tradičným spôsobom chovu a predaja rýb a informovanie spotrebiteľov, kde si budú môcť čerstvé ryby u nás celoročne kúpiť,“ dodalo združenie.
Zdroje: tvnoviny.sk, TASR