Tragická sabotáž: Majiteľ Titanicu mal loď potopiť úmyselne, experti konšpiráciu vyvracajú
- Ohľadom potopenia Titanicu vznikajú rôzne konšpirácie
- J. P. Morgan mal jeho haváriou zabiť svojich rivalov
- Odborníci si na špekuláciu posvietili
- Ohľadom potopenia Titanicu vznikajú rôzne konšpirácie
- J. P. Morgan mal jeho haváriou zabiť svojich rivalov
- Odborníci si na špekuláciu posvietili
Titanic, loď, ktorá získala pozornosť a záujem vedcov po celom svete. Ešte aby nie, veď pred svojou prvou a jedinou plavbou dostala prívlastok „nepotopiteľná“. Toto prisľúbenie sa však, ako vieme, nenaplnilo a Titanic dnes leží rozpoltený na dve časti na dne Atlantického oceánu a pomaly sa rozkladá. Od hladiny ho delia takmer 4 kilometre.
Pochopiteľne, s niekdajšou najväčšou loďou sveta sa dodnes spájajú príbehy, tajomstvá a túžba po poznaní stále viac detailov ohľadom jej osudu. Tak isto kolujú rôzne špekulácie či konšpirácie okolo nehody zo 14. apríla 1912. A práve niektorým z nich sa budeme venovať v tomto článku.
Ako píše web History, udalosti formujúce ľudskú históriu tradične lákajú mýty a vytvárajú priestor konšpiráciám. Platí to v prípade pristátia na Mesiaci či napríklad atentátu na Martina Luthera Kinga a pádu „dvojičiek“.
Pokojne k nim môžeme pridať aj potopenie Titanicu.
Potopil ho majiteľ, aby sa zbavil rivalov
Majiteľom luxusného plavidla bol milionár menom John Piermont (J. P.) Morgan. Jedna z najznámejších špekulácií o smrti vyše 1 500 pasažierov sa týka práve jeho podnikateľských záujmov.
Jeho traja rivali, boháči Jacob Astor, Isidor Straus a Benjamin Guggenheim, sa rozhodli preplaviť cez Atlantik. Nakoniec ani jeden z nich zrážku s ľadovcom neprežil.
Vzišla z toho nasledujúca teória:
„J. P. Morgan zrušil svoju dlho očakávanú cestu len niekoľko hodín pred jej plánovaným odchodom,“ cituje jej znenie agentúra Reuters.
„Traja z najbohatších mužov na svete, ktorí boli proti zriadeniu federálnej rezervnej banky, boli náhodou pozvaní na prvú plavbu Titanicu,“ hovorí sa.
Teória ďalej pokračuje s tým, že loď počas plavby „zamierila plnou rýchlosťou do známeho ľadovcového poľa“. „Nemala pritom ani polovicu potrebných záchranných člnov či červené signálne svetlice. Na palube neboli Rothschild ani Rockefeller. A potom sa potopil na dno severného Atlantického oceánu.“
„O necelý rok neskôr vznikla federálna rezerva a USA sa zmenili na obchodnú spoločnosť s vlastným identifikačným číslom firmy ’28 U.S.C. 3002 15,“ uzatvára Reuters.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.