Transgender ľudia sú nechutní, povedal Zeman. O škandále českého prezidenta píšu vo svete
- Český prezident Miloš Zeman sa opäť ukázal
- V televízii odsúdil kampaň Me Too, feminizmus a transgender ľudí
- O jeho legendárnych výrokoch teraz píšu svetové médiá
- Český prezident Miloš Zeman sa opäť ukázal
- V televízii odsúdil kampaň Me Too, feminizmus a transgender ľudí
- O jeho legendárnych výrokoch teraz píšu svetové médiá
V nedeľu bol hosťom relácie CNN Prima News český prezident Miloš Zeman. V relácii padlo niekoľko kontroverzných vyjadrení, ktoré obleteli svet.
Zeman sa kriticky vyjadril na adresu žien, ktoré radikálnym spôsobom bojujú za politické práva žien a taktiež na adresu hnutia Me Too, ktoré bojuje proti sexuálnemu obťažovaniu a zneužívaniu. Dokonca skritizoval aj akcie sexuálnych menšín ako bol Prague Pride.
Tu však príbeh nekončí. LGBT+ téme sa Zeman venoval dlhšie. Vyjadril sa, že homosexuálov dokáže pochopiť, no transgender osoby nie. Tvrdí, že ľudia, ktorí si nechajú preoperovať pohlavie, sa dopúšťajú trestného činu sebapoškodzovania. Transgender osoby označil za bytostne nechutné.
Antidúhový zákon
Zeman takto reagoval na otázku Terezie Tománkovej, ktorá sa ho pýtala na spor lídrov Európskej únie a Viktora Orbána. Práve maďarský premiér navrhol zakázať šírenie materiálu, ktorý zobrazuje homosexualitu alebo zmenu pohlavia osobám mladším ako 18 rokov.
Tento zákon bol 15. júna 2021 schválený maďarskou vládou. Za legislatívu sa vyslovilo 157 poslancov, jeden bol proti. K vládnej strane Fidesz premiéra Viktora Orbána, ktorá má v parlamente väčšinu, sa pripojili zákonodarcovia z opozičnej pravicovej strany Jobbik. Zvyšok opozície hlasovanie bojkotoval.
Primárnym cieľom legislatívy je podľa vlády boj s pedofíliou. Jej súčasťou je aj zákaz šíriť v školských vzdelávacích programoch informácie o iných sexuálnych orientáciách ako heterosexuálnej alebo o zmenách pohlavia. To isté sa vzťahuje na reklamy a filmy zamerané na ľudí mladších ako 18 rokov.
Televízia RTL Klub v hlavných správach uvádza, že aj filmy ako Harry Potter sa budú môcť vysielať len ako mládeži neprístupné až po polnoci a s príslušným označením. Zakázané pre mládež bude všetko, čo akokoľvek súvisí s LGBT+ komunitou.
Aktivisti za práva sexuálnych menšín a medzinárodné organizácie návrh zákona ostro kritizovali. Prirovnali ho k zákonu, ktorým Rusko v roku 2013 zakázalo takzvanú homosexuálnu propagandu. Ľudskoprávni aktivisti zvolali viacero demonštrácií v snahe dotlačiť zákonodarcov k odmietnutiu legislatívy.
Vyspelé štáty zákon kritizujú
Tento zaujímavý maďarský zákon kritizuje 13 európskych krajín. Je medzi nimi napríklad Nemecko, Holandsko, Švédsko, Francúzsko či Írsko. So zákonom nesúhlasí ani predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyen, ktorá ho označila za hanbu. Len deň po schválení zákona predsedníčka oznámila, že Európska komisia Maďarsku pohrozila žalobou.
17 členských štátov Európskej únie podpísalo vyhlásenie, podľa ktorého zákon reprezentuje „zásadnú formu diskriminácie na základe sexuálnej orientácie, identity a prejavu a zaslúži si byť odsúdený. Inklúzia, ľudská dôstojnosť a rovnosť sú základnými hodnotami Európskej únie a tieto zásady nesmieme ohrozovať“.
Nie je žiadnym prekvapením, že Slovensko sa k 17 krajinám nepridalo. Inak to však nie je ani v prípade Českej republiky.
„Viktor Orbán hovorí, že nie je proti homosexuálom, ale že je proti manipulácii rodičov a detí v sexuálnej výchove. Ja nevidím dôvod, prečo by som s tým nemal súhlasiť. Hnevajú ma tie feministky, to Me Too a tiež aj Prague Pride,“ uviedol Zeman v rozhovore. Dodal, že pliesť sa do vnútorných záležitostí štátu je hrubá politická chyba.
Vyjadreniami Miloša Zemana sa zaoberá aj zahraničné médium CNN. Je otázkou času, kedy sa k nemu pridajú aj ďalšie svetové médiá.
Zdroje: SITA, CNN