tiutlka trans ludia
protest ukrajina putin
TASR

Transrodoví ľudia ostali na Ukrajine po Ruskej invázii uväznení. O prežitie bojovali aj pred vojnou

  • Transrodoví ľudia sa nevedia dostať cez ukrajinské hranice
  • Hrozí im agresia zo strany domácich, ako aj zo strany ruskej armády
  • K téme sa vyjadrili predstavitelia organizácií Inakosť, PRIZMA a Saplinq
  • Transrodoví ľudia sa nevedia dostať cez ukrajinské hranice
  • Hrozí im agresia zo strany domácich, ako aj zo strany ruskej armády
  • K téme sa vyjadrili predstavitelia organizácií Inakosť, PRIZMA a Saplinq

Transrodoví ľudia ostali na Ukrajine po začiatku ruskej invázie, takpovediac, uväznení. Dôvodom je vyhlásenie celoštátnej mobilizácie mužov vo veku 18 – 60 rokov. Problémom sú ich doklady, v ktorých majú stále uvedené ich originálne pohlavie, čo znamená, že by boli počas ich pokusu o prekročenie hraníc zastavení.

Beznádejná situácia

V rozhovore pre VICE niekoľko z nich vyjadrilo obavy o svoj život. Ich situácia je často bezvýchodisková, keďže sa ocitli úplne osamotení v oblastiach, ktoré už boli predošle evakuované. Napriek sirénam a zvukom výbuchov sa však rozhodli ostať. Väčší strach im robia transfóbne útoky.

Agresia voči trans osobám bola podľa ich slov bežná aj pred ruskou inváziou, v dnešných dňoch by sa mohla potenciálne znásobiť, keďže so sebou takmer každý nosí zbraň a momentálna situácia by mohla byť mnohým dostačujúcou zámienkou.

Ich slová dotvrdzuje Alexandra Demetrianová, Koordinátorka kampaní a advokácie z občianskeho združenia Saplinq, „Uprostred vojnového stavu teraz transrodoví ľudia čelia zvýšenému riziku transfóbnych útokov ozbrojených jednotlivcov alebo skupín, alebo vojnovým zločinom v strete s jednotkami ruskej armády. Transrodoví ľudia sú vo vojnách a ozbrojených konfliktoch terčom nenávisti a rodovo-podmieneného násilia, zo skúseností z iných vojnových konfliktov vieme, že im často hrozí mučenie i smrť. 

Konkrétnym prípadom je transrodová speváčka Zi Faámelu, ktorá v rozhovore opísala svoje skúsenosti. Hovorí, že je len jednou zo stoviek ľudí, ktorí toto peklo prežívajú. „Potrebujeme pomoc zvonka. Potrebujeme, aby ľudia apelovali na politikov a charity,“ prosí Ukrajinka.

instagram zi faamelu trans
zdroj: Zi Faámelu/Instagram

Postavenie komunity na Ukrajine

Ukrajinskí občania môžu legálne požiadať o zmenu pohlavia, no mnoho organizácií celý proces opísalo ako urážlivý a ponižujúci. Faámelu dokonca hovorí o prípadoch, kedy museli ľudia absolvovať niekoľko mesačné pobyty v rôznych zariadeniach, kde na nich boli vykonávané psychické aj fyzické testy, aby mohlo byť potvrdené ich pohlavie.

Pre gayov je situácia jednoduchšia, ľahšie zapadnú do davu. Trans ľudia túto možnosť nemajú. Je veľa čŕt, za ktoré sme napádaní, väčšia brada, širšie ramená, sme bití, sme vraždení,“ pokračuje ďalej v rozhovore pre VICE Zi.

K zraniteľnosti trans osôb sa pre nás vyjadril aj výkonný riaditeľ iniciatívy Inakosť Martin Macko. „Treba povedať, že ide o špecifickú a obzvlášť zraniteľnú skupinu aj v rámci samotnej LGBTI komunity a že LGBTI ľudia ako takí neodmietajú službu v ukrajinskej armáde. Už dlhšie majú aj vlastnú organizáciu.“

Ako ďalší sa k situácii pre VICE vyjadril Robert. Ten približuje krutú realitu transrodových osôb ešte viac. „Moji rodičia sa ma pokúsili zabiť, keď som sa im priznal,“ zdôveril sa Robert. „Mnoho ľudí zo zahraničia mi ponúklo pomoc, no ja sa z Ukrajiny nedokážem dostať,“ pokračuje.

Práve na pomoc z poza Ukrajinských hraníc sme sa spýtali opäť Martina. „My ako mimovládna organizácia nemáme možnosti, ako im pomôcť na území iného štátu. Pomohlo by udelenie výnimky, ktoré by mohli vyrokovať medzinárodné organizácie alebo veľvyslanectvá štátov,“ uviedol Macko.

K téme pomoci sa pre Startitup vyjadrila aj Zara Kromková z poradenského a komunitného centra pre LGBT+ ľudí PRIZMA Košice: Slovenská republika by mala podniknúť také kroky, či už na diplomatickej úrovni, alebo na úrovni pohraničného styku s Ukrajinou, napríklad aj cez Konzulát SR v Užhorode, aby bolo transrodovým ľuďom umožnené opustiť Ukrajinu a prekročiť hranice.“

„Takisto by mala Európska únia vo vlne solidarity s Ukrajinou a pomoci, ktorú do krajiny vysiela, požadovať ochranu transrodových ľudí v takej miere, aby mohli opustiť krajinu, ak si to želajú,“ dopĺňa.

K zapojeniu sa Európskej Únie ďalej dodala: „Nejde iba o hranice spomínaných štátov, ale aj hranicu Európskej únie. Charta EÚ jasne definuje zákaz akejkoľvek diskriminácie a ochranu rodinného a súkromného života. Inštitúcie EÚ by tak mali venovať zvýšenú pozornosť tomu, ako je s ľuďmi na úteku pred vojnou zaobchádzané zo strany jej členských krajín a zároveň žiadať od ukrajinskej strany umožnenie opustenia krajiny všetkým ľuďom, ktorí sa cítia ohrození na živote.

lgbt protest ukrajina
zdroj: InkBoB/Wikimedia

Obavy o budúcnosť

Dôvody na obavy nie sú vôbec neopodstatnené, stačí sa pozrieť na prípad spred niekoľkých dní, keď skupinka vandalov terorizovala centrum LGBTI komunity v Kyjeve. Agresori sa snažili približne hodinu o strhnutie hlavného vchodu, kým sa štyria pracovníci vnútri snažili privolať policajné zložky, informuje portál GailyGrind.

Tie však prosby o pomoc odignorovali, pravdepodobne kvôli zaneprázdnenosti súčasnou vojenskou situáciu. Vandalom sa nakoniec podarilo do budovy preniknúť, poškodiť kancelárske priestory a dokonca vážne poraniť jedného z ľudí vo vnútri.

Ukrajinská LGBTI komunita sa ďalej obáva možnosti obsadenia krajiny ruskými vojskami. Rusko je totižto nechválne známe svojimi krokmi proti tejto komunite. V minulom roku schválila ruská vláda zákon o zakázaní manželstiev rovnakého pohlavia, ešte v roku 2013 zase prešiel zákon a zakázaní „LGBTI propagandy“.

Okrem oficiálnych krokov podnikaných proti komunite sú jej členovia v Rusku bežne perzekuovaní. Niektoré zahraničné médiá už dokonca informujú o „kill liste“, ktorý do rúk údajne dostali ruské vojenské zložky. Má obsahovať napríklad mená ukrajinských LGBTI aktivistov.

Spomínaný problém sa už priamo dotýka aj Slovenska. „Máme zatiaľ vedomosť o troch prípadoch transrodových ľudí z našej hranice, ktorí kontaktovali nás alebo košické poradenské centrum Prizma. Platí, že hlavný smer utečencov je na Poľsko, ale vzhľadom na to, že ruská okupácia predstavuje reálne ešte väčšiu hrozbu pre ukrajinských LGBTI ľudí ako pre ostatných Ukrajincov, tak očakávame ich nárast,“ vyjadril sa pre redakciu Macko.

Otázku o bezpečnosti ľudí z LGBTI, konkrétne transrodových ľudí prechádzajúcich cez Poľské či Slovenské hranice, sme položili opäť Zare Kromkovej.

Transrodoví ľudia na úteku z Ukrajiny sa v krajinách, kde hľadajú útočisko, môžu mať len tak dobre, ako sa v daných krajinách už žije miestnym transrodovým ľuďom. To platí pre Poľsko i Slovensko. Nemajme ilúzie o tom, že na Slovensku majú LGBT+ ľudia a špecificky trans ľudia v porovnaní s Poľskom lepšiu kvalitu života, keď neustále čelia útokom z pozície moci, ale aj normalizovanej diskriminácii v zákonoch,“ vyjadrila sa Zara.

Už teraz vieme napríklad povedať, že transrodoví ľudia na úteku z Ukrajiny budú mať rovnako sťažený prístup k dostupnej zdravotnej starostlivosti spojenej s tranzíciou, ako trans ľudia na Slovensku. Aj z tohto dôvodu predpokladáme, že transrodoví ľudia si budú dlhodobé útočisko pred vojnou na Ukrajine, hľadať v iných krajinách ako na Slovensku, kde sú im základné práva dostupnejšie a kvalita života lepšia,dodáva.

ukrajina madarsko hranica
zdroj: Sergej Vasilievič Deineko
Čo sa dá robiť teraz?

Z niekoľkých strán zazneli rady pre trans ľudí snažiacich sa prekročiť Ukrajinské hranice. Jednou s možností by pre nich mohla byť strata či zničenie osobných dokladov, keďže ostatné krajiny prijímajú utečencov aj bez nich.

Na túto tému sa pre redakciu vyjadrila Alexandra Demetrianová, „Z informácií, ktoré máme, sú rady transrodovým ľuďom, aby sa pokúsili prekročiť hranice bez dokladov, šírené s úmyslom dostať ich do bezpečia. Cieľom je vyhnúť sa diskriminácii a transfóbnym prejavom, zachrániť si život pred násilím a vojnou. V súčasnej situácii by sme mali pozornosť sústrediť skôr na to, prečo sú transrodoví ľudia nútení zatajovať svoje doklady, aby sa dostali do bezpečia a našli útočisko pred vojnou.

Alexandra však ponúka aj radu pre tých, ktorí s týmito ľuďmi súcitia a chcú poskytnúť pomocnú ruku. „Najefektívnejšia je teraz finančná podpora ukrajinských LGBT+ organizácií: Pripravili sme takýto zoznam. Zároveň je najdôležitejšia solidarita so všetkými ľuďmi na úteku z Ukrajiny, a to bez rozdielu národnosti, sexuality, rodu či štátneho občianstva. Pomáhajme všetkým, ktorí to potrebujú.

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: VICE, Wikimedia, The Gaily Grind, TASR

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá