„Treba ich odvolávať rad-radom,“ tvrdí na margo koalície Pellegrini

  • Cez poslancov NR SR dnes neprešlo množstvo návrhov zákonov
  • Mnohé z nich pochádzali z dielne Hlasu
  • Pellegrini ostro skritizoval súčasnú vládu
hlas tlačovka
Startitup
  • Cez poslancov NR SR dnes neprešlo množstvo návrhov zákonov
  • Mnohé z nich pochádzali z dielne Hlasu
  • Pellegrini ostro skritizoval súčasnú vládu

Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Petra Pellegriniho neuspeli s viacerými návrhmi zákonov. Plénum v stredu odmietlo ich novelu zákona o protifašistickom odboji, postavení a pôsobnosti Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov či novelu zákona o majetku obcí.

Hlas neuspel

Nezaradení poslanci navrhovali, aby štát ročne prispieval zväzu protifašistických bojovníkov 500 000 eur, pričom by sa tento príspevok mohol každoročne zvyšovať o infláciu. Pripomenuli, že zväz plní záslužné úlohy presadzovania demokratických princípov, humanizmu a zároveň vyzdvihuje pronárodný odkaz, avšak bez uznávania fašizmu, nacizmu či iných totalitných ideológií.

Novelou zákona o majetku obcí chceli umožniť, aby mohli do vlastníctva obcí z majetku štátu prejsť pozemky v správe Slovenského pozemkového fondu, ktoré sa nachádzajú v zastavanom území príslušnej obce.

Plénum odmietlo aj ich novelu zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Zvýšiť ňou chceli tarifný plat pre zamestnancov v školstve o desať percent.

Ostrá kritika

Predseda Hlasu Peter Pellegrini o neschválených návrhoch hovoril aj na tlačovej konferencii. „Vládna koalícia dnešným hlasovaním ukázala absolútnu aroganciu a sociálny cynizmus voči obyvateľom tejto krajiny,“ uviedol Pellegrini.

Predseda ďalej kritizoval aj rozhodnutia ohľadom jeho stranou predložených návrhov, ktoré sa týkali zvyšovaní starobných dôchodkov či prídavkov na dieťa. Pellegrini pripomenul, že návrhy zákonov mali pomôcť zraniteľným skupinám prežiť obdobie energetickej krízy.

Títo ľudia len rozprávajú, tárajú a oblbujú nás, no nerobia pre ľudí vôbec nič,“ skritizoval ďalej. Pellegrini na margo kritiky vlády spomenul aj prognózu Národnej banky Slovenska, ktorá hovorí o predpokladanej recesii v budúcom roku.

hlas pellegrini
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

„Slováci idú ďalej chudobnieť,“ upozornil Pellegrini. „A v takejto situácii sa vláda otočí ľudom chrbtom, len preto, že išlo o návrhy Hlasu, aj keď boli podporené vyhlásením Jednoty dôchodcov Slovenska,“ dodal ďalej.

Dokonca sa potvrdilo aj to, čo sa šepká v niektorých vládnych stranách. Jednoducho si uvedomili, že medzi dôchodcami nemajú svojich voličov, a preto sa na nich vykašľali,“ myslí si Pellegrini.

Ďalej spomenul aj kritickú situáciu týkajúcu sa škôl na Slovensku. „Vysoké školy avizujú, že zavrú svoje brány 17. novembra,“ pripomenul predseda mimoparlamentnej strany. „Krajina je v rozvrate a na čele máme neexistujúceho premiéra s arogantným, zlým, neschopným ministrom financií,“ dodal.

Pellegrini taktiež vyzval opozičné strany, aby podporili odvolanie Igora Matoviča, o ktorom sa bude rokovať práve dnes. „Je to psou povinnosťou všetkých, ktorí sme v opozícii. Treba ich všetkých odvolávať rad-radom,“ vyhlásil.

Schôdza nebola produktívna

Cez ruky poslancov NR SR však dnes neprešlo viacero návrhov. Poslancom sa napríklad nepodarilo schváliť návrh, podľa ktorého mal Úrad vlády (ÚV) SR koordinovať inklúziu marginalizovaných rómskych komunít a tiež použitie finančných prostriedkov z eurofondov určených na túto inklúziu.

Plénum neodobrilo novelu zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy, ktorá zmeny predpokladala. Zo 138 prítomných hlasovalo za návrh 69 poslancov, 31 bolo proti a 38 sa zdržalo. Návrh nepodporili opoziční poslanci vrátane SaS, ktorej väčšina poslancov bola proti.

V hlasovaní neuspeli ani návrhy strany SaS. Nezavedie sa napríklad avizovaná daň z plynovodu. Rovnako sa nebudú rušiť koncesionárske poplatky. Plénum Národnej rady NR SR odmietlo tento návrh zákona o dani z osobitnej stavby.

parlament slovenska republika
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Zavedenie dane z osobitnej stavby, teda z plynovodu, sa podľa návrhu zákona mala týkať prepravného systému slúžiaceho na medzinárodnú prepravu plynu na území SR. Základom dane mala byť celková dĺžka osobitnej stavby, ktorá je približne 749 kilometrov.

Cieľom návrhu bolo zároveň zrušiť úhradu za služby verejnosti ako osobitnú finančnú záťaž občanov i podnikateľskej sféry, ktorá ide nad rámec ich daňového a odvodového zaťaženia. Súbežne s týmto návrhom predkladatelia navrhovali zaviesť financovanie tejto služby prostredníctvom nárokovateľného príspevku zo štátneho rozpočtu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, TB

Najnovšie videá

Trendové videá