Treba to rýchlo zhodiť a pustiť ku kormidlu nových 150 poslancov. Kollár naznačuje predčasné voľby

  • Členovia vládnej koalície sa opäť nedohodli na požadovaných podmienkach
  • Ministri zo strany SaS plánujú podanie demisií
Na snímke predseda parlamentu SR Boris Kollár (Sme rodina) počas 66. schôdze NRSR 22. júna 2022 v Bratislave.
TASR/Jakub Kotian
  • Členovia vládnej koalície sa opäť nedohodli na požadovaných podmienkach
  • Ministri zo strany SaS plánujú podanie demisií

Požiadavka SaS na odchod lídra OĽANO a ministra financií Igora Matoviča z vlády nebola splnená, ministri za SaS preto podajú demisiu najbližšiu stredu (31. 8.) po rokovaní vlády. Po piatkovom stretnutí koalície to povedal líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Nemá to zmysel

Ďalšie koaličné rokovania podľa neho nemajú zmysel. Oznámil, že poslanci SaS pomôžu otvoriť septembrovú schôdzu a podporia na nej vládne návrhy, ktoré budú v prvom čítaní.

Nepadli dnes žiadne nové návrhy, iba sme boli dotazovaní zo strany OĽANO, ako sa budeme v určitých situáciách správať,“ povedal Sulík novinárom s tým, že zaznela aj otázka, ako sa zachová SaS pri štátnom rozpočte.

Podľa Sulíka môže koalícia ťažko rátať s ich podporou, keď je súčasťou štátneho rozpočtu miliardový výdavok, ktorý je dôvodom, kde Matovič spolu s „fašistami“ prelomil veto prezidentky Zuzany Čaputovej. „Bude musieť dôjsť ku korektúram, alebo nemôžu rátať s našimi hlasmi,“ povedal o rozpočte.

Ministri za SaS očakávajú, že prezidentka prijme ich demisie 8. septembra. Sulík dodal, že štátni tajomníci na rezorte hospodárstva sú ochotní ostať na svojich postoch jeden alebo dva týždne.

 

Budú opozičnou stranou

Prisľúbili sme, že septembrovú schôdzu otvoríme, z dôvodu, že sa schvaľuje prístup Fínska a Švédska do NATO, a po druhé, tie návrhy, ktoré prešli vládou predvčerom, podporíme v prvom čítaní,“ priblížil šéf SaS s tým, že predložia aj „cestovnú mapu“ k energetike. Pokiaľ koalícia niečo bude chcieť, bude musieť s SaS vyjednávať. „Budeme opozičnou stranou, budeme konštruktívni,“ povedal. Znamená to, že Slovensko bude mať menšinovú vládu.

sas
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Zdôraznil, že jeho strana urobila všetko, čo bolo v únosných mantineloch. „Krajinu čakajú problémy, sme k dispozícii, neutekáme pred zodpovednosťou, opakovane sme im hovorili, nech Igor Matovič odíde z vlády a my štyria ostaneme a preberieme plnú zodpovednosť za naše rezorty,“ dodal s tým, že neurobiť nič a ostať „tam“ a pozerať sa, ako Matovič ničí krajinu svojimi nezmyslami, je tiež obrovská záťaž pre krajinu.

Sulík zároveň uviedol, že ďalšie rokovanie koalície by už nemalo význam. Predstaviteľov SaS prekvapilo, že pre kolegov bol odchod Matoviča záležitosť, o ktorej sa nesmie diskutovať. Sulík upozornil, že odchod štyroch ministrov za SaS zanechá stopy, keďže bude potrebné nominovať aj mnohé ďalšie pozície v rámci rezortov.

Boris Kollár budúcnosť nevidí

Rozhodnutie Richarda Sulíka však nie je také definitívne v očiach Borisa Kollára, ktorý uviedol, že „nádej umiera posledná“, píše Denník N. Koalícia má vraj čas až do budúcej stredy, čo je dátum, kedy ministri z SaS oficiálne podajú svoje demisie.

Budúcnosť koalície chce Kollárova strana, Sme rodina, riešiť až 2. septembra, kedy zvolá svoje predsedníctvo. Situáciu preto nateraz odmietol ďalej komentovať. Naznačil však, že v koalícii bez strany SaS nevidí príliš zmysel, informuje agentúra SITA.

Žijeme veľmi ťažkú dobu,“ povedal Kollár s tým, že ľuďom hrozia základné existenčné problémy. Pokiaľ vláda podľa Kollára nebude vedieť vládnuť a prijímať zákony, „treba to rýchlo zhodiť a pustiť ku kormidlu nových 150 poslancov„.

parlament slovenska republika
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Budúcnosťou si nie je istá ani Veronika Remišová zo strany Za ľudí. Taktiež sa plánuje rozhodovať až po definitívnom odchode poslancov SaS, a teda po 31. auguste. Zároveň skonštatovala, že zodpovednosť za krajinu v súčasnej zložitej dobe niektorým politikom nič nehovorí.

Strana má podľa Remišovej v politike tri priority. Prvou je riešenie energetickej krízy, druhou pokračovanie politiky rozviazaných rúk pre orgány činné v trestnom konaní a treťou je nespochybniteľná proeurópska orientácia. „Toto budú princípy, ktorými sa budeme pri našom rozhodovaní riadiť,“ vyhlásila Remišová.

Premiér SR, Eduard Heger, ešte vidí priestor na vyriešenie situácie a tvrdí, že „sa do poslednej chvíle bude usilovať o zachovanie štvorkoalície“. Priznal však, že sa vláda pripravuje aj na scenár, v ktorom SaS z koalície odíde, informuje TASR.

Premiér povedal, že piatkové stretnutie bolo primárne o energetickej kríze. „Ako partneri si veľmi dobre uvedomujeme, že to, čo nás spája, v období, do ktorého ideme, je zodpovednosť,“ skonštatoval.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) si podľa svojich slov nevie predstaviť, že by SaS bola opozíciou voči „garnitúre demokratov“ a bola by v opozícii. Zároveň kritizoval, že líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík odchádza z rezortu, keď sám povedal, že sa naň valí snehová guľa v podobe energetickej krízy.

Kto prevezme rezorty?

Vo vzduchu visí otázka o tom, kto preberie ministerstvá po odchode poslancov z SaS. Tí majú v súčasnosti na starosti až 4 z nich, a to – školstva, hospodárstva, zahraničných vecí a spravodlivosti.

Finálne rozdelenie týchto rezortov pomedzi zvyšné strany ostáva len v teoretickej rovine, avšak s informáciami z interných zdrojov prišiel portál Aktuality.sk. Jedinou takmer potvrdenou zmenou je post ministra školstva, ktorý momentálne patrí Branislavovi Gröhlingovi. Jeho miesta by sa mal po demisii údajne ujať poslanec OĽaNO a člen Kresťanskej únie Richard Vašečka.

Gröhling
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vašečka je v parlamente šéfom školského výboru a vraj má za sebou už aj stretnutie s Gröhlingom. Dal by sa zároveň považovať za skutočne konzervatívneho poslanca Národnej rady, ktorý sa taktiež hlási ku kresťanstvu. V minulosti zaujal verejnosť svojou kontroverznou hláškou: „Úmyselná ejakulácia mimo pošvy je neprirodzená a traumatizujúca.

Zdroje: TASR, Aktuality.sk, Denník N, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá