Trest za „vedenie vojny voči Bohu“. V Iráne popravili demonštranta
- V Iráne vykonali prvú popravu v súvislosti s protivládnymi protestmi
- Ide o prvý trest smrti vykonaný v tejto krajine v súvislosti s demonštráciami
- V Iráne vykonali prvú popravu v súvislosti s protivládnymi protestmi
- Ide o prvý trest smrti vykonaný v tejto krajine v súvislosti s demonštráciami
Situácia v Iráne je napätá a ľudia vyrážajú takmer každý deň do ulíc. Vo štvrtok však popravili v krajine muža, ktorý sa mal údajne dopustiť zločinu počas jedného z protivládnych protestov.
Ide o prvý trest smrti vykonaný v tejto krajine v súvislosti s demonštráciami, ktoré podnietila smrť Kurdky Mahsy Amíníovej. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.
Trest smrti
O poprave odsúdeného muža informovala tlačová agentúra iránskej justície Mizan. Muž bol obvinený z blokovania ulice v Teheráne a úmyselného napadnutia príslušníka bezpečnostných síl mačetou. Verdikt vyniesol revolučný súd v Teheráne, ktorý zvyčajne pojednáva za zatvorenými dverami, za čo čelí kritike zo zahraničia.
Popravený Iránec bol zatknutý 25. septembra a odsúdený 20. novembra za „vedenie vojny voči Bohu“, obvinenie, za ktoré hrozí trest smrti.
Agentúra AFP pripomína, že v súvislosti s demonštráciami už iránske súdy vyniesli 11 rozsudkov smrti. Päť osôb odsúdili na smrť za to, že počas pokračujúcej vlny protestov zabili člena provládnych milícií Basídž.
Iránom už takmer tri mesiace zmietajú protivládne protesty, ktoré bezpečnostné zložky tvrdo potláčajú. Demonštrácie vypukli po smrti Mahsy Amíníovej, ktorá zomrela 16. septembra krátko po zatknutí teheránskou mravnostnou políciou za údajné porušenie pravidiel obliekania pre ženy.
Zločiny Islamskej republiky
Nie všetci vysokopostavení ľudia v Iráne súhlasia s postupmi príslušných orgánov na protivládnych protestoch. Badrí Chameneíová, sestra najvyššieho iránskeho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího, kritizuje postup svojho brata voči účastníkom celonárodných protestov. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.
Žiada tiež, aby Iránske revolučné gardy (IRGC) zložili zbrane, píše Reuters. V Iráne žijúca Chameneíová tamojšie štátne zriadenie kritizovala od obdobia zakladateľa iránskej islamskej republiky ajatolláha Rúholláha Chomejního, uvádza sa v liste jej syna žijúceho vo Francúzsku.
„Som presvedčená, že je v súčasnosti vhodné vyhlásiť, že nesúhlasím s činmi svojho brata. Vyjadrujem svoje sympatie so všetkými matkami, ktoré oplakávajú zločiny Islamskej republiky, od čias Chomejního až do súčasného obdobia despotického kalifátu Alího Chomeiního,“ napísala v liste.
Revolučné gardy a žoldnieri by podľa jej slov mali čím skôr zložiť zbrane a pripojiť s k ľuďom, kým ešte nie je neskoro.
Obete protestov
IRGC v utorok zdieľali vyjadrenie, aby iránske súdnictvo s výtržníkmi, zločincami a teroristami na protestoch „nemalo zľutovanie“. To podľa Reuters naznačuje, že Irán nemá v úmysle poľaviť v krutom postupe voči protestujúcim.
V Iráne v utorok odsúdili piatich ľudí na smrť za to, že počas pokračujúcej vlny protestov zabili člena provládnych milícií Basídž, pripomína Reuters.
Podľa nemenovaného iránskeho generála zomrelo od začiatku protestov v Iráne viac ako 300 ľudí vrátane desiatok príslušníkov bezpečnostných zložiek.
Zdroj: TASR