Trestné oznámenie rezortu obrany: Hegerovu vládu podozrievajú zo spáchania sabotáže
- Minister Robert Kaliňák avizoval podanie oznámenia už minulý týždeň
- Štátny tajomník rezortu obrany to potvrdil v piatok
- Minister Robert Kaliňák avizoval podanie oznámenia už minulý týždeň
- Štátny tajomník rezortu obrany to potvrdil v piatok
Ministerstvo obrany (MO) SR podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub Ukrajine. K darovaniu došlo ešte v marci 2023 počas mandátu dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera. Informáciu priniesla agentúra TASR.
Štátny tajomník rezortu obrany Igor Melicher to potvrdil v piatok 21. júna. Trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže, zneužitia právomoci verejného činiteľa a porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku, dodáva agentúra.
Protiústavné a v rozpore s ustanoveniami
Melicher podrobnosti prezradil na tlačovej konferencii. „Trestné oznámenia, smerované voči kabinetu Eduarda Hegera i samotnému exministrovi Jaroslavovi Naďovi podáme v priebehu piatka,“ uviedol.
Počas svojho vystúpenia na ministerstve uviedol, že krok Hegerovej vlády považuje za protiústavný. Povedal tiež, že rozhodnutie expremiéra bolo podľa rezortu v rozpore so zmluvnými ustanoveniami, ktoré sa týkali vojenskej techniky.
„Po tomto rozhodnutí ostalo nechránené nebo a občania v riziku,“ vyhlásil. Dodal, že podanie trestného oznámenia bude sprevádzať právna argumentácia a nové právne fakty.
Štátny tajomník dodal, že žiadna oficiálna právna analýza autorizujúca odovzdanie vojenskej techniky kabinetom v dočasnom poverení neexistuje. Materiály, ktoré prezentoval bývalý minister Jaroslav Naď nespĺňali atribúty oficiálneho dokumentu, riadne zaevidovaného v agende ministerstva, myslí si.
Spravodajský portál Pravda pripomína, že dočasne poverená vláda Eduarda Hegera v marci 2023 rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29. Rovnako sa rozhodli venovať nášmu východnému susedovi časť systému protivzdušnej obrany Kub.
Exminister Naď sa vtedy vyjadril tak, že rozhodnutie darovať stíhačky Ukrajine by urobil spolu s vládou znova. Argumentoval tým, že zachraňujú životy. Dodal, že Slovensku majú byť tieto náklady preplatené z Európskeho mierového nástroja.
Zásah verejného ochrancu práv
Už minulý týždeň minister obrany Robert Kaliňák avizoval, že rezort pripravuje spomínané trestné oznámenie. „Týmto spôsobom oslabiť ozbrojené sily v rozpore s Ústavou sa v našom politickom slovníku ináč ako vlastizrada označiť nedá,“ vyhlásil na tlačovej konferencii. „V slovníku na konanie Naďa iné slovo ako vlastizradca nenájdete,“ dodal.
Deň predtým pridala strana Smer na sociálnu sieť video, kde sa k téme vyjadroval aj štátny tajomník Melicher. Už vtedy hovoril, že voči Jaroslavovi Naďovi pripravuje právne kroky.
„Pravda vyšla na svetlo. Dnes to potvrdil vo svojej správe aj verejný ochranca práv pán Dobrovodský. Odborná analýza, ktorou si bývalý minister obrany J. Naď ospravedlňoval darovanie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu jednoznačne neexistuje,“ uviedol. TA3 píše, že vo svojej správe uviedol, že žiadal od rezortu právnu analýzu, ale tú sa nepodarilo ministerstvu nájsť.
V príspevku Melicher tiež napísal, že ústava vláde v demisii zakazuje robiť zásadné kroky v zahraničnej politike a odoslanie stíhačiek za viac ako 500 miliónov eur takýmto krokom určite je.
„Dnes sa preukázalo, že neexistuje oficiálny úradný materiál ministerstva obrany, ktorý by oprávňoval bývalého ministra vykonať takýto krok,“ doplnil. Uzavrel to tým, že ako verejný funkcionár je povinný vykonať nápravu vo veciach, v ktorých sa pochybilo a toto je jedna z nich.
Naď reaguje
Reakcia druhej strany na seba nenechala dlho čakať. K téme darovania migov na Ukrajinu sa vyjadril aj vtedajší minister obrany Jaroslav Naď, ktorý je aktuálne členom mimoparlamentnej strany Demokrati.
Vo svojom stanovisku okrem iného uviedol, že je rád, že vláda Eduarda Hegera darovala stíhačky, píše TA3. Exminister znovu pripomenul, že tieto stroje budú preplatené z európskeho mierového nástroja.
„Samozrejme, že bola spravená právna analýza. Nielen na ministerstve obrany. Stotožnilo sa s ňou ministerstvo spravodlivosti, zahraničných vecí a tiež kancelária prezidentky a rovnako tak úrad vlády. Na základe tohto urobila vláda ako kolektívny orgán rozhodnutie, kde schválila podpis medzinárodnej zmluvy,“ obhajuje krok Naď.
Zdroje: TASR, Facebook/Smer-SSD, Pravda, Facebook/Smer-SSD, Facebook/Smer-SSD, TA3