Tretina produktov neprešla testom. Európska komisia skúmala, aká kvalita sa dostáva k zákazníkom

  • Európska komisia skúmala bezpečnosť výrobkov
  • Tretina zo skúmaných produktov nespĺňala bezpečnostné požiadavky
Na snímke sú cyklisti, ktorí majú na hlavách prilby
Unsplash/Janko Ferlic, Mark Stosberg
  • Európska komisia skúmala bezpečnosť výrobkov
  • Tretina zo skúmaných produktov nespĺňala bezpečnostné požiadavky

Európsku komisiu čakalo nepríjemné prekvapenie. Skúmali bezpečnosť výrobkov a až tretina z nich nespĺňala bezpečnostné požiadavky. Európska komisia o skutočnosti informuje na ich webstránke.

Nepotešujúce výsledky

Európska komisia každý rok spája národné orgány členských štátov EÚ, aby spolupracovali na testovaní bezpečnosti výrobkov prostredníctvom iniciatívy s názvom Koordinované činnosti v oblasti bezpečnosti výrobkov (CASP).

Testy prebiehajú v akreditovaných laboratóriách EÚ za prísnych podmienok.

Výsledky posledného testovania nie sú ani zďaleka potešujúce. Až 233 zo 627 testovaných výrobkov nespĺňalo aspoň jednu z požiadaviek, ktoré boli uvedené v testovacích plánoch.

Z nich bolo 89 vyhodnotených ako produkty, ktoré predstavujú závažné riziko. 31 výrobkov predstavovalo vysoké riziko, 25 výrobkov stredné riziko a 123 výrobkov nízke riziko.

Didier Reynders, komisár pre spravodlivosť, povedal: „Safety Gate sa opäť ukázala ako dôležitý nástroj na ochranu spotrebiteľov pred nebezpečnými výrobkami. Na neustálu modernizáciu a posilňovanie systému som hrdý.“

„Je veľmi dôležité, aby sa bezpečnostná brána prispôsobila novému spotrebiteľskému prostrediu. Safety Gate má byť účinným nástrojom jednotného trhu, ktorý chráni spotrebiteľov za každých okolností. Pomohla tiež zabezpečiť, aby výrobky, ktoré sú používané v boji proti pandémii, spĺňali najvyššie štandardy.“

Orgány dohľadu nad trhom (MSA) prijali potrebné opatrenia na základe vykonaného hodnotenia rizík.

Dokopy bolo 99 výrobkov predmetom oznámení v systéme Safety Gate, aby sa príslušné informácie mohli poskytnúť ostatným MSA, spotrebiteľom aj hospodárskym subjektom.

Okrem iného testovali hračky z internetových obchodov mimo EÚ. Iba 15 z 92 hračiek, ktoré laboratórium testovalo, spĺňalo požiadavky noriem. Zvyšných 84 % nespĺňalo aspoň jednu z požiadaviek.

V laboratóriách EÚ sa bližšie pozreli aj na elektrické hračky. Z ich celkového počtu 130 splnilo požiadavky určené v záverečnom testovacom pláne 97 z nich. Zvyšných 25 % aspoň jednu požiadavku nesplnilo.

Z polohovateľných kolísok a detských hojdačiek splnilo požiadavky 54 zo 105 vzoriek.

Čo sa týka e-cigariet a tekutín, skúmali 169 vzoriek, pričom 137 z nich požiadavky spĺňalo.

elektronicke cigarety
zdroj: CDC/unplash

Bližšie si posvietili aj na osobné ochranné prostriedky, z ktorých spĺňalo požiadavky 91 zo 131 vzoriek.

Medzi ochranné prostriedky patria napríklad rúška či respirátory, ktoré kvôli pandémii stále zohrávajú dôležitú rolu v životoch ľudí.

V prípade hračiek sa odborníci zameriavali zväčša na prítomnosť nebezpečných chemických látok, ako aj batérií. Okrem toho sa najčastejšie hlásené problémy v prípade elektrických spotrebičov a zariadení týkali častí pod napätím a prehriatia.

Nebezpečné prilby

V laboratóriách testovali aj päť falšovaných prilieb pre cyklistov, používateľov skejtbordov alebo kolieskových korčúľ. Výsledky testov ukázali sto percentnú mieru zlyhania.

Falšované prilby boli testami porovnávané s normou EN1078:2012+A1:2021 (schopnosť pohlcovať nárazy, pevnosť, účinnosť, bočné/rotačné skúšky). Bez ohľadu na malú veľkosť vzorky výsledky testov ukazujú 100 % mieru zlyhania.

Žiadna falšovaná prilba nespĺňala významné bezpečnostné ustanovenia v norme EN1078:2012+A1:2021 – často v porovnaní s viac než jedným ustanovením o bezpečnostnom výkone.

Na snímke je zachytená prilba na ochranu hlavy
zdroj: Unsplash/Cobi Krumholz

Odborníci a orgány dohľadu nad trhom dospeli k záveru, že falšované prilby predstavujú skutočné riziko pre bezpečnosť spotrebiteľov vo vysokorizikových dopravných situáciách.

Podieľalo sa 19 členských štátov

Celkovo 38 orgánov z 19-tich rôznych členských štátov spojilo svoje úsilie v oblasti dohľadu nad trhom s cieľom posilniť bezpečnosť výrobkov uvádzaných na európsky trh.

Odobrali 627 vzoriek výrobkov z piatich rôznych kategórií a z piatich falšovaných prilieb. Tie poslali na testovanie do akreditovaných laboratórií v EÚ. Spoločne analyzovali výsledky testov a hodnotili riziká, ktoré testy odhalili.

Záverečná správa CASP 2021 v sebe obsahuje aj odporúčania pre spotrebiteľov, hospodárske subjekty, ako aj pre európske a vnútroštátne orgány.

EÚ apeluje na spotrebiteľov, aby monitorovali webové sídlo Safety Gate, venovali osobitnú pozornosť varovaniam a označeniam, ktoré sú k výrobkom priložené. Zdôrazňujú tiež, že nakupovať by mali iba z dôveryhodných maloobchodných spôsobov predaja.

Hospodárskym subjektom je odporúčané uvedomovať si zodpovednosť a dodržiavať povinnosti vyplývajúce z platných právnych predpisov.

Rovnako tak venovať pozornosť varovaniam, označeniam a pokynom pre spotrebiteľov. Ak výrobok predstavuje bezpečnostné riziko, je odporúčané oznámiť incidenty príslušnému orgánu a stiahnuť nebezpečné predmety od používateľov.

Európskym a vnútroštátnym orgánom je odporúčané vykonávať dohľad nad príslušnými sektormi a pravidelne testovať výrobky a kontrolovať dokumentáciu k nim.

Takisto je odporúčaná spolupráca medzi orgánmi dohľadu nad trhom a colnými orgánmi a zapojenie sa do vývoja a zlepšovania noriem.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Európska komisia, Tlačová správa/Event2all

Najnovšie videá

Trendové videá