Tretina Slovákov si myslí, že sa nás informačná vojna Ruska netýka. Česi to vidia inak (PRIESKUM)
- Najlepšie dopadli mladí, vysokoškolsky vzdelaní Slováci, ktorí slušne zarábajú
- Štrnásť percent si myslí, že sa informačná vojna týka iba Ukrajiny a Ruska
- Najlepšie dopadli mladí, vysokoškolsky vzdelaní Slováci, ktorí slušne zarábajú
- Štrnásť percent si myslí, že sa informačná vojna týka iba Ukrajiny a Ruska
Slováci sa menej ako Česi stotožňujú s tým, že sme súčasťou informačnej vojny vedenej Ruskou federáciou. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos realizovaného v spolupráci so Stredoeurópskym observatóriom digitálnych médií, v ktorom s výrokom súhlasilo 40 percent slovenských a 52 percent českých respondentov.
Slováci dopadli horšie
„Takmer tretina obyvateľov Slovenskej republiky súhlasí s názorom, že informačná vojna je len zámienkou západných vlád (vrátane tej vlastnej) k obmedzovaniu slobody prejavu. V Českej republike ide o 15 percent populácie,“ ukázal tiež prieskum.
Štrnásť percent respondentov na Slovensku a 16 percent v Česku si myslí, že našich krajín sa informačná vojna netýka, pretože súčasný konflikt sa obmedzuje len na Ukrajinu a Rusko, a to vrátane dezinformačných kampaní.
Na Slovensku si najčastejšie existenciu informačnej vojny pripúšťajú najmladší respondenti do 29 rokov (50 percent) a vysokoškolsky vzdelaní respondenti (52 percent).
Opačne ladený výrok väčšinou podporili opýtaní nad 60 rokov (39 percent), respektíve nad 70 rokov (41 percent), s ukončeným základným vzdelaním alebo strednou školou bez maturity (33 percent) a s čistým príjmom domácnosti do 800 eur (31 percent). Podobné údaje o respondentoch zaznamenali aj v Česku.
Viac Slovákov s blokovaním dezinfo-webov súhlasí
Novú právomoc Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) blokovať škodlivý obsah považuje 28 percent z opýtaných Slovákov za neprijateľný krok, ktorý neprimerane zasahuje do slobody prejavu. Naopak, schvaľuje ho 39 percent Slovákov. V Českej republike s blokovaním dezinformačných webov súhlasí 41 percent populácie a nesúhlasí 22 percent.
Na Slovensku s blokovaním dezinformačných webov súhlasia najčastejšie respondenti v Bratislave (43 percent) a na východe krajiny (47 percent), ale aj respondenti s čistým príjmom domácnosti nad 1 500 eur (47 percent) a vysokoškolsky vzdelaní respondenti (52 percent). Obdobné dáta zaevidovali aj v Česku. Respondenti, ktorí uviedli, že Slovensko je súčasťou informačnej vojny, častejšie schvaľujú novú právomoc NBÚ (69 percent).
Prieskum realizovala agentúra Ipsos na reprezentatívnej vzorke 1 024 respondentov zo Slovenska a 1 031 respondentov z Česka starších ako 18 rokov 31. marca až 6. apríla pomocou online zberu dát. Vzorka respondentov je reprezentatívna pre slovenskú a českú populáciu podľa pohlavia, veku, regiónu a veľkosti miesta bydliska.
Ruské bludy na Slovensku
Rusi šírili napríklad dezinformáciu, že ich ozbrojené sily pri ukrajinskom meste Dnipro zničili systém protivzdušnej obrany S-300, ktorý Ukrajine poskytla „jedna z európskych krajín“.
Tvrdenia o zničení systému S-300, ktorý Slovensko dodalo Ukrajine však premiér SR Eduard Heger poprel. „Ruská propaganda šíri klamstvá, že obranný systém zo Slovenska S-300 je zničený. Chcem upozorniť, že ide o nepravdivé informácie a sprievodné videá či fotografie sú staršieho dáta,“ povedal Heger. Dodal, že aj ukrajinská strana oficiálne potvrdila, že ide o dezinformácie.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroj: TASR