Tri firmy zo Slovenska sa zaradili medzi najrýchlejšie rastúce v Európe. Zrejme si o nich ešte nepočul

  • Rebríček firiem, ktoré sú najúspešnejšie z pohľadu rýchlosti rastu, nezabudol ani na Slovákov
  • V zozname máme až trojnásobné zastúpenie
Ilustračný obrázok Facebook/Gardeon, Instagram/reprofoto/gardeon_sk
  • Rebríček firiem, ktoré sú najúspešnejšie z pohľadu rýchlosti rastu, nezabudol ani na Slovákov
  • V zozname máme až trojnásobné zastúpenie

Najnovší rebríček tisícky najrýchlejšie rastúcich európskych spoločností od The Financial Times (FT) a Statista bol síce zverejnený v čase, keď vojna na Ukrajine vstúpila do svojho druhého roka, no vplyv nedávnej pandémie je stále zjavný. Anglický denník, ktorý sa zaoberá spravodajstvom o svetovej ekonomike, si všimol aj počínanie Slovákov.

V rebríčku FT 1000, ktorý zobrazuje 1 000 najlepších európskych spoločností z pohľadu najvyššieho percentuálneho rastu tržieb v rokoch 2018 až 2021, sa totiž nachádzajú aj tri slovenské. Česko má v rebríčku až desaťnásobné zastúpenie.

Kritérií na účinkovanie bolo niekoľko

Ako uvádza The Financial Times, rebríček FT 1000 bol vytváraný zložito. Niektoré spoločnosti totiž svoje údaje zverejniť nechceli alebo sa nezúčastnili z iných dôvodov.

Projekt bol inzerovaný online a v tlači, pričom spoločnosť Statista identifikovala desiatky tisíc spoločností prostredníctvom prieskumu v databázach.

Potenciálni kandidáti boli následne pozvaní zúčastniť sa súťaže poštou, e-mailom i telefonicky. Na zaradenie do zoznamu najrýchlejšie rastúcich spoločností v Európe musela spoločnosť spĺňať nasledovné kritériá: 

  1. v roku 2018 vygenerovaný príjem minimálne 100-tisíc eur,
  2. v roku 2021 vygenerovaný príjem minimálne 1,5 milióna eur,
  3. nezávislosť spoločnosti (status dcérskej spoločnosti či pobočky je neprijateľný),
  4. primárne organický rast výnosov medzi rokmi 2018 a 2021,
  5. ak je spoločnosť súčasťou burzy, cena jej akcií od roku 2021 neklesla o 75 percent či viac.

Súčasťou zoznamu mohli byť spoločnosti so sídlom v takmer všetkých európskych krajinách, vrátane Slovenska i Českej republiky. Minimálna priemerná miera rastu potrebná na zaradenie do rebríčka v tomto roku bola 36,2 percenta.

Poradie ukazuje, koľko podnikov prosperovalo aj napriek pandémii, či práve vďaka nej. Spoločnosti v celej Európe utrpeli v roku 2021 dvojitú ranu straty predaja a rastúcich nákladov a o prežitie bojovali predovšetkým podniky zamerané na cestovný ruch, gastro či maloobchod.

Siedmy výročný rebríček FT 1000, zostavený s pomocou poskytovateľa údajov Statista, preto zobrazuje firmy, ktoré prekvitali, expandovali a mnohé z nich profitovali aj zo zmien požiadaviek zo strany podnikov a spotrebiteľov s ohľadom na prúd pandémie.

Na vrchole rebríčka je Tripledot Studios zo Spojeného kráľovstva. Výrobca mobilných hier prišiel na trh v roku 2017 a profitoval najmä vďaka pandémii, ktorá mnohých „prilepila“ k svojim technologickým zariadeniam. Na druhom mieste je britská poisťovacia spoločnosť Marshmallow a pomyselnú bronzovú medailu získal výrobca lítiových batérií WeCo z Talianska. 

Firmy z Turčianskeho Ďura, Košíc a Bratislavy

Spomedzi slovenských firiem bola najúspešnejšia firma Gardeon so sídlom v Turčianskom Ďure v Žilinskom kraji. Firma, ktorá sa orientuje na stavbu montovaných garáží, záhradných domčekov či iných malých montovaných stavieb, o svojom umiestnení na 719. mieste informovala aj na svojej webovej stránke.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa GARDEON | 3PO SLOVAKIA, s.r.o (@gardeon_sk)

Na 836. mieste umiestnila košická spoločnosť Phobos, ktorá patrí medzi najväčších slovenských predajcov automobilovej zabezpečovacej techniky a autopríslušenstva, uvádza Point S. Trojicu Slovákov dopĺňa na 928. mieste RMF Group so sídlom v Bratislave, ktorá je známa vďaka svojej značke mliečnych výrobkov Farmár.

Veľká Británia je vďaka štyrom miestam v TOP 5 treťou najzastúpenejšou krajinou v celom rebríčku so 155 rýchlo rastúcimi spoločnosťami. Prvé v tomto meradle je Taliansko s 260 a Nemecko s 217, pričom tieto umiestnenia ostali od posledného merania nezmenené.

Londýn si už siedmy rok po sebe udržal svoju pozíciu mesta s najväčším počtom rýchlo rastúcich spoločností s 83 podnikmi. Za metropolou Anglicka nasleduje Paríž s 34 spoločnosťami a Miláno, ktoré ich má 33.

Zdroje: The Financial Times, Gardeon, Point S, Instagram/gardeon_sk

Najnovšie videá

Trendové videá