Tri firmy zo Slovenska sa zaradili medzi najrýchlejšie rastúce v Európe. Zrejme si o nich ešte nepočul
- Rebríček firiem, ktoré sú najúspešnejšie z pohľadu rýchlosti rastu, nezabudol ani na Slovákov
- V zozname máme až trojnásobné zastúpenie
- Rebríček firiem, ktoré sú najúspešnejšie z pohľadu rýchlosti rastu, nezabudol ani na Slovákov
- V zozname máme až trojnásobné zastúpenie
Najnovší rebríček tisícky najrýchlejšie rastúcich európskych spoločností od The Financial Times (FT) a Statista bol síce zverejnený v čase, keď vojna na Ukrajine vstúpila do svojho druhého roka, no vplyv nedávnej pandémie je stále zjavný. Anglický denník, ktorý sa zaoberá spravodajstvom o svetovej ekonomike, si všimol aj počínanie Slovákov.
V rebríčku FT 1000, ktorý zobrazuje 1 000 najlepších európskych spoločností z pohľadu najvyššieho percentuálneho rastu tržieb v rokoch 2018 až 2021, sa totiž nachádzajú aj tri slovenské. Česko má v rebríčku až desaťnásobné zastúpenie.
Kritérií na účinkovanie bolo niekoľko
Ako uvádza The Financial Times, rebríček FT 1000 bol vytváraný zložito. Niektoré spoločnosti totiž svoje údaje zverejniť nechceli alebo sa nezúčastnili z iných dôvodov.
Projekt bol inzerovaný online a v tlači, pričom spoločnosť Statista identifikovala desiatky tisíc spoločností prostredníctvom prieskumu v databázach.
Potenciálni kandidáti boli následne pozvaní zúčastniť sa súťaže poštou, e-mailom i telefonicky. Na zaradenie do zoznamu najrýchlejšie rastúcich spoločností v Európe musela spoločnosť spĺňať nasledovné kritériá:
- v roku 2018 vygenerovaný príjem minimálne 100-tisíc eur,
- v roku 2021 vygenerovaný príjem minimálne 1,5 milióna eur,
- nezávislosť spoločnosti (status dcérskej spoločnosti či pobočky je neprijateľný),
- primárne organický rast výnosov medzi rokmi 2018 a 2021,
- ak je spoločnosť súčasťou burzy, cena jej akcií od roku 2021 neklesla o 75 percent či viac.
Súčasťou zoznamu mohli byť spoločnosti so sídlom v takmer všetkých európskych krajinách, vrátane Slovenska i Českej republiky. Minimálna priemerná miera rastu potrebná na zaradenie do rebríčka v tomto roku bola 36,2 percenta.
Poradie ukazuje, koľko podnikov prosperovalo aj napriek pandémii, či práve vďaka nej. Spoločnosti v celej Európe utrpeli v roku 2021 dvojitú ranu straty predaja a rastúcich nákladov a o prežitie bojovali predovšetkým podniky zamerané na cestovný ruch, gastro či maloobchod.
Siedmy výročný rebríček FT 1000, zostavený s pomocou poskytovateľa údajov Statista, preto zobrazuje firmy, ktoré prekvitali, expandovali a mnohé z nich profitovali aj zo zmien požiadaviek zo strany podnikov a spotrebiteľov s ohľadom na prúd pandémie.
Na vrchole rebríčka je Tripledot Studios zo Spojeného kráľovstva. Výrobca mobilných hier prišiel na trh v roku 2017 a profitoval najmä vďaka pandémii, ktorá mnohých „prilepila“ k svojim technologickým zariadeniam. Na druhom mieste je britská poisťovacia spoločnosť Marshmallow a pomyselnú bronzovú medailu získal výrobca lítiových batérií WeCo z Talianska.
Firmy z Turčianskeho Ďura, Košíc a Bratislavy
Spomedzi slovenských firiem bola najúspešnejšia firma Gardeon so sídlom v Turčianskom Ďure v Žilinskom kraji. Firma, ktorá sa orientuje na stavbu montovaných garáží, záhradných domčekov či iných malých montovaných stavieb, o svojom umiestnení na 719. mieste informovala aj na svojej webovej stránke.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Na 836. mieste umiestnila košická spoločnosť Phobos, ktorá patrí medzi najväčších slovenských predajcov automobilovej zabezpečovacej techniky a autopríslušenstva, uvádza Point S. Trojicu Slovákov dopĺňa na 928. mieste RMF Group so sídlom v Bratislave, ktorá je známa vďaka svojej značke mliečnych výrobkov Farmár.
Veľká Británia je vďaka štyrom miestam v TOP 5 treťou najzastúpenejšou krajinou v celom rebríčku so 155 rýchlo rastúcimi spoločnosťami. Prvé v tomto meradle je Taliansko s 260 a Nemecko s 217, pričom tieto umiestnenia ostali od posledného merania nezmenené.
Londýn si už siedmy rok po sebe udržal svoju pozíciu mesta s najväčším počtom rýchlo rastúcich spoločností s 83 podnikmi. Za metropolou Anglicka nasleduje Paríž s 34 spoločnosťami a Miláno, ktoré ich má 33.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: The Financial Times, Gardeon, Point S, Instagram/gardeon_sk