Tri obľúbené potraviny vyjdú Slovákov drahšie ako u susedov. Pri mäse ide o 20 % rozdiel
- Na Slovensku sú stále potraviny, ktorých ceny sú v porovnaní s okolitými krajinami výrazne vyššie
- Týka sa to najmä troch položiek
- Na Slovensku sú stále potraviny, ktorých ceny sú v porovnaní s okolitými krajinami výrazne vyššie
- Týka sa to najmä troch položiek
Ceny na Slovensku sa tento rok konečne stabilizovali, čo mnohých potešilo. Niektoré potraviny však zostávajú drahšie ako v okolitých krajinách.
Mäso a mlieko si držia priaznivejšie ceny, no pri chlebe, jablkách a zemiakoch je situácia opačná. Ako informuje portál openiazoch.sk, podľa vládnej analýzy tieto položky u nás stoja viac než u našich susedov.
Priplatíme si o viac ako pätinu
Slovenská vláda sa pravidelne zaoberá vývojom cien potravín, a preto sa táto téma často dostáva na rokovania ministrov. Rezort financií pripravuje nové prehľady cien základných potravín. Podľa septembrovej aktualizácie sú na Slovensku lacnejšie niektoré druhy mäsa v porovnaní so susednými štátmi, zatiaľ čo chlieb, jablká a zemiaky sú drahšie.
Bravčové karé, kurčatá a hovädzie mäso stoja na Slovensku o 20 % menej než v Poľsku. Ceny mlieka sú tiež výhodnejšie, až o 10 až 20 % nižšie v porovnaní s Maďarskom a Poľskom. Na druhej strane, chlieb vychádza drahšie. Podľa ministerstva môže ísť ale o rozdiely v typoch porovnávaných produktov, čo vysvetľuje odlišné ceny.
„Ceny vajec klesli v posledných mesiacoch na úroveň ceny v Česku. Cena masla je na Slovensku mierne vyššia než v Česku, no nižšia než v Poľsku a Maďarsku. Syr Eidam je na Slovensku drahší oproti susedom asi o 10 percent,“ vymenúva ministerstvo financií.
Ceny jabĺk a zemiakov sú na Slovensku približne o pätinu vyššie ako v Poľsku a Maďarsku. Cenové rozdiely v porovnaní s Českou republikou nie sú veľké a ceny sú na približne rovnakej úrovni.
Menšie zdražovanie
V minulom roku sa rast cien potravín na Slovensku spomalil, hlavne vďaka nižším cenám energií a poľnohospodárskym surovinám na globálnom trhu. Od apríla do konca roka 2023 sa ceny potravín prakticky nezmenili. Novoročné zdražovanie potravín bolo podľa ministerstva financií menšie ako obvykle a inflácia medziročne klesala.
„Poklesom inflácie v prvej polovici roku 2024 rástla reálna spotreba o 3 percentá, čo naznačuje aj rast reálnych príjmov a reálnych tržieb v supermarketoch, ktoré boli v júli medziročne vyššie o 4,9 percenta,“ tvrdí rezort.
Ceny potravín momentálne nevyvolávajú veľké obavy a vláda neplánuje zásahy do trhu. Ministerstvo financií považuje doterajšie opatrenia na stabilizáciu cien a dostupnosť základných potravín za dostatočné.
Zníženie DPH na 5 %
Kým vývoj cien potravín na Slovensku priniesol úľavu spotrebiteľom, vláda zároveň zavádza zmeny, ktoré ovplyvnia aj iné oblasti spotreby.
Na knihy, elektronické knihy, audioknihy a dennú tlač by sa mala vzťahovať znížená DPH vo výške 5 %. Pôvodne mali spadať pod 23 % sadzbu, no prostredníctvom poslaneckého návrhu sa táto sadzba zníži. Táto zmena prichádza v rámci širšieho konsolidačného balíka, ktorý má za cieľ podporiť cenovú stabilitu a zlepšiť prístup k základným komoditám, vrátane potravín a vzdelávacích materiálov.
Minister financií Ladislav Kamenický zdôraznil, že okrem zvýšenia základnej sadzby DPH zaradí v rámci konsolidačného balíka množstvo položiek pod zníženú sadzbu, ktorá budúci rok ešte klesne z doterajších 10 na 5 %. Znížená sadzba zahŕňa základné potraviny, lieky, učebnice, stravovanie v gastrosektore a ubytovanie v cestovnom ruchu.
„Ja som urobil zo svojej pozície všetko pre to, aby sa nikto nemohol vyhovárať na Kamenického (Smer-SD), že nechce vzdelaných ľudí na Slovensku. Dokonca som urobil niečo naviac, to znamená, že aj e-knihy idú dole s DPH,“ zdôraznil minister financií s tým, že audio a elektronické knihy boli doteraz vždy zaradené do najvyššej sadzby dane.
Kamenický bude podľa vlastných slov následne veľmi pozorne sledovať, ako budú najmä veľké siete kníhkupectiev znižovať ceny kníh. „Za mňa som urobil všetko a budem čakať teda, čo urobia kníhkupectvá, či tam budú ceny o 10 – 20 % nižšie,“ doplnil šéf rezortu financií.
Zdroje: rokovania.gov.sk, openiazoch.sk, TASR