Trinásť policajtov utrpelo ľahké zranenia. Dúhový pochod v Srbsku potrápil LGBTI komunitu
- EuroPride sa v Srbsku uskutočnil aj napriek zmene trasy
- Ľudia zorganizovali však aj proti-protest
- EuroPride sa v Srbsku uskutočnil aj napriek zmene trasy
- Ľudia zorganizovali však aj proti-protest
Počas pochodu EuroPride, ktorý sa napriek vládnemu zákazu konal v sobotu v uliciach Belehradu, bolo srbskou políciou zadržaných 87 ľudí. Voči 11 z nich bolo vznesené aj obvinenie, informovala v nedeľu agentúra AFP, ktorá sa odvolala na rozhovor srbského ministra vnútra Aleksandra Vulina pre komerčnú televíziu Pink.
Sobotňajší pochod, ktorý mal byť základným podujatím stretnutia EuroPride na podporu práv sexuálnych menšín, ministerstvo vnútra začiatkom tohto týždňa zakázalo. Ako dôvod uviedlo obavy o bezpečnosť účastníkov po tom, ako pravicové skupiny pohrozili protestmi proti podujatiu na podporu sexuálnych menšín, informuje TASR.
Avšak podľa aktuálnych informácií Startitupu nebol pochod priamo zakázaný, iba obmedzený na trase.
Tisíce ľudí sa v sobotu podvečer vydali na niekoľko stoviek metrov dlhý pochod centrom Belehradu – od Ústavného súdu do neďalekého parku – čo bola oveľa kratšia trasa, než organizátori pôvodne plánovali.
Potýčky a útoky na policajtov
Protesty proti tomuto podujatiu ministerstvo vnútra údajne tiež zakázalo, ale krajne pravicové skupiny sa zišli pred niekoľkými belehradskými chrámami a následne sa vydali do ulíc.
Miestne médiá informovali, že pozdĺž trasy pochodu EuroPride potom došlo k niekoľkým potýčkam a útokom na policajtov.
„Počas včerajších udalostí Srbsko ukázalo, že je funkčným a organizovaným štátom…, ktorý dokáže zabezpečiť plnú bezpečnosť svojich občanov,“ uviedol Vulin podľa vyhlásenia svojho ministerstva.
Podľa jeho slov nebol zranený žiadny občan, ale 13 zo 6 000 policajtov nasadených na podujatie utrpelo ľahké zranenia.
Srbská premiérka Ana Brnabičová, ktorá sa otvorene hlási k svojej homosexuálnej orientácii, v sobotu uviedla, že je hrdá na to, že počas pochodu v Belehrade nedošlo k „žiadnym vážnym incidentom“.
Srbsko, ktoré sa usiluje o vstup do Európskej únie, bolo pod medzinárodným tlakom, aby povolilo konanie pochodu EuroPride.
Srbsko, ktoré je patriarchálnou a prevažne pravoslávnou krajinu, neuznáva manželstvá osôb rovnakého pohlavia – aj napriek určitému pokroku, ktorý sa v priebehu rokov dosiahol pri znižovaní diskriminácie.
Pride na Slovensku: Zo státisícov občanov robíme ľudí druhej kategórie
Zo státisícov občanov robíme ľudí druhej kategórie a odopierame im rešpekt a ľudské práva, tvrdí predseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka.
V uznaní párov rovnakého pohlavia, ochrane detí z homosexuálnych rodín a v zabezpečení dôstojnej tranzície podľa jeho názoru nepochopiteľne prehrávame. Uviedol to počas dnešného bratislavského Dúhového Pride-u, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí.
Dúhový Pride sa koná po dvoch rokoch, keďže pominulé roky prebiehal online alebo inou formou pre pandémiu koronavírusu.
„Štyridsať percent LGBTI ľudí za posledný rok zažilo pre svoju identitu obťažovanie, mnohí aj fyzické násilie. Iba 26 percent z nich sa ku svojej identite hlási otvorene. Toto pretrvávajúce dusno už vyhnalo zo Slovenska tisíce ľudí. Ďalší nad odchodom uvažujú. To je strata, ktorú si nemôžeme dovoliť. Nemusí to tak ale byť večne. Ako podpredseda Európskeho parlamentu vidím, že sa to dá inak. Aj v kresťanských krajinách, aj v našom kultúrnom priestore,“ uviedol Šimečka s tým, že ako príklad spomenul Rakúsko.
Ku katolíckej cirkvi sa tam hlási viac ľudí ako na Slovensku. Napriek tomu tam platia spoločné adopcie či manželstvá pre všetkých. Podľa jeho slov nás všetkých spája túžba po rovnosti, rešpekte, po možnosti otvorene si prejaviť lásku a záväzok, byť sami sebou. K danej otázke sa vyjadrili aj ďalší politici na sociálnej sieti.
„Verím, že časom prídeme k obdobiu, kedy tieto pochody nebudú vyvolávať žiaden ,povyk‘. Zhromažďovanie je v občianskej spoločnosti štandardným právom a všade na západ od nás sú vo väčších mestách Pride pochody už bežnou súčasťou života. Nevyvolávajú vášne, politici pri nich na nikoho neútočia a nerozoštvávajú spoločnosť. Jednoducho vedia, že namiesto útočenia na niekoho je zmysluplnejšie urobiť niečo pozitívne a prínosné,“ podčiarkol minister školstva Branihlav Gröhling (SaS).
Nespravodlivé Slovensko
Na Dúhovom Pride sa zúčastnila aj vtedajšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (klub SaS), ktorá spomenula, že Slovensko je voči komunite LGBTI+ nespravodlivé. Prisľúbila však, že urobí, čo je v jej silách, aby sa pristúpilo k zmenám, ktoré život ľudí danej komunity uľahčia.
„Po dvoch rokoch v Bratislave sa opäť koná Dúhový Pride. Navrhovatelia takzvaného dúhového zákona dnes nemusia byť na pozore, veď koalícia doteraz nebola schopná zvoliť nástupcu alebo nástupkyňu Márie Patakyovej, a tak na budovu úradu ombudsmana nemá kto vyvesiť dúhovú vlajku. Dúha je nádej, a pride je jej prejavom. Prejavom nádeje, že ľudské práva ani na Slovensku nebudeme merať dvojakým metrom,“ vyjadril sa v reakcii na Pride predseda platformy Most-Híd strany Aliancia Konrád Rigó.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, SITA