Tringelt 500 eur aj šplechnuté drinky do tváre. Šéf baru z vychyteného podniku v Bratislave otvorene prehovoril o svojej práci
- Príbeh Filipa Rebroša je príkladom, ako môže vášeň v kombinácii s tvrdou prácou a neustálym vzdelávaním viesť k excelencii
- V rozhovore nám prezradil množstvo zaujímavých vecí a postrehov z krásneho, no náročného gastrobiznisu
- Príbeh Filipa Rebroša je príkladom, ako môže vášeň v kombinácii s tvrdou prácou a neustálym vzdelávaním viesť k excelencii
- V rozhovore nám prezradil množstvo zaujímavých vecí a postrehov z krásneho, no náročného gastrobiznisu
Old Fashioned Bar, sa so svojím šarmom a štýlom stal ikonou slovenskej barovej scény. Za jeho úspechom stojí nielen unikátny koncept, ale aj ľudia, ktorí ho rok čo rok posúvajú vpred. Dôležitou zložkou tímu je Filip Rebroš, ktorý tu zabezpečuje, okrem iného, že na návštevu tohto miesta nezabudneš.
Filipova cesta k mixológii začala pomerne skromne v rodnom Trenčíne, kde počas študentských rokov objavil svet gastronómie cez brigády v lokálnych „šenkoch“. Postupne sa vypracoval z pozície barbacka cez čašníka až na barmana a svoju „full time“ barovú cestu začal v legendárnom Bratislavskom Paparazzi Cocktail Bar & Ristorante.
Jeho zápal pre obor a neustále zdokonaľovanie sa ho zaviedli do viacerých renomovaných podnikov doma aj v zahraničí, kde si osvojil široké spektrum schopností a techník.
„Moja cesta pokračovala v Bratislavskom podniku Sky Bar & Lemontree & Rum Club, kde som sa opäť učil od skvelých ľudí, dokonca s niektorými dodnes spolupracujeme, aj keď už každý robíme inde.“
Nasledoval presun do Brna, kde sa v tej chvíli otváral taktiež dodnes legendárny podnik Super Panda Circus. Tvrdí, že je veľmi rád, že mohol byť pri jeho zrode, a už v tej dobe pracovať napríklad s ručne sekaným ľadom či veľkou zbierkou japonských whisky.
„Neskôr prišla moja prvá manažérska skúsenosť, a to pozícia Head Bartender v Bratislavskom podniku Rio Restaurant & Bar. Tam som začal vnímať tú barovú prácu komplexnejšie a aj z druhej strany, čo som si nie vždy uvedomoval, keď som robil barmana.“
Zlomovým bol rok 2017, kedy stál pred výzvou stať sa súčasťou tímu nového Old Fashioned Baru. Nastupoval na pozíciu Head Bartender. Neskôr mal česť viesť prevádzku na pozícii General Manager.
„Roky pribúdali, skúsenosti tiež, firma ako taká sa rozrastala, pribudli nám ďalšie podniky. Aktuálne zastávam pozíciu Executive Bar Manager, čo znamená, že sa starám o komplet všetko, čo sa baru týka, resp. celej barovej sekcie v našich podnikoch: Old Fashioned Bar, Urban House, Brixton House a Urban Beach House.“
Posun barovej scény
Filip tvrdí, že barová scéna alebo celkovo gastronómia si za uplynulé roky zažila turbulentný vývoj so stúpaniami aj pádmi. Čo nás však môže podľa jeho slov tešiť, je to, že aktuálne posledné roky slovenská barová scéna aj gastronómia stúpa.
Konštatuje, že tu máme stále viac a viac šikovných, neúnavných a iniciatívnych ľudí, ktorí to chcú robiť poctivo, ktorí sa naplno venujú svojej práci a neberú ju len ako prácu, ale skôr hobby či poslanie.
„Robia to srdcom, napriek tomu, že je to veľmi náročné. Samozrejme, je to beh na dlhú trať a nič sa nedá spraviť lusknutím prsta, ale som presvedčený, že ideme dobrým smerom.“
„Otvárajú sa nové kvalitné koncepty, zlepšujú sa pracovné podmienky, nezabúda sa na mladých ľudí, je veľa edukatívnych programov či rôznych súťaží, stále viac a viac sa dbá na stúpajúcu kvalitu produktu, celkový dojem, atmosféru, dizajn, proste, dbá sa na každý detail, aby naši hostia mali naozaj nezabudnuteľný zážitok a skvelý pocit.“
Najvyšší tringelt si nenechal
Zaujímavou témou v rámci gastrobiznisu sú aj tringelty. Filip priznal, že najvyšší tringelt, aký dostal, bol okolo 500 eur.
„Bol to celkom zaujímavý a vtipný moment, ktorý opäť ostane barovým tajomstvom. Každopádne si pamätám, že som to nechcel ani prijať, lebo to bolo, a stále je, naozaj, veľa peňazí, ale teda hostia boli neodbytní a môžem potvrdiť, že to vtedy celému tímu zlepšilo večer, keďže som si to nenechal len ja, ale tímovo sme sa podelili.“
Šampanské za 2 000 eur
Filip objasňuje, že v bare sa sústredia skôr na to, aby mali k dispozícii produkty, ktoré dokážu reálne aj predať. Čiže položky za 10 000 eur tu nenájdeš.
Za zmienku však stojí to, že v zbierke majú cez 220 druhov ginu či 30 druhov kvalitného champagne.
„Aktuálne máme najdrahšiu fľašu Champagne, ktoré predávame za necelých 2 000 eur. A, áno, už sa nám ju podarilo aj predať.“
Skúsený barman nám povedal aj o tom, že bar je ako Las Vegas – čo sa stane v bare, by malo ostať v bare. Stretáva sa tam veľa ľudí a deje sa tam kadečo.
„Môžem spomenúť, že som zažil rôzne veci od nachytania hostí pri drsnom se*e na toalete, až po nečakané stretnutie milostného trojuholníku, z čoho bola riadna scéna, či šplechnuté drinky do tváre.“
„Takisto sa nám stalo, že sa ľudia v dobrej nálade snažili vziať rôzne časti inventáru či, dokonca, aj interiéru, ako napríklad veľké sochy psov, obrazy, taburetky, lampy, alebo napríklad im prišlo ako dobrý nápad odmontovať žiarovku a dať si ju do kabelky. Ľudia sú naozaj rôzni a človek sa pri práci s nimi naozaj nenudí.“
Kedysi boli ľudia pracovitejší
Priznáva, že doba sa zmenila, no každá etapa, generácia, obdobie má niečo do seba a má svoje plusy a mínusy.
„Z minulosti mám pocit, že ľudia boli pracovitejší, pokornejší, učenlivejší, dnes to je viac o flexibilite, o veľkom úsilí zaujať, získať, naučiť človeka. Je to v poriadku a je to vývoj doby. Preto si myslím, že presne pomenovať sa to nedá, keďže každá doba bola iná a, samozrejme, boli aj iné možnosti.“
Hovorí, že on sám v minulosti hľadal skôr inšpiráciu a ponaučenie a sústredí sa na súčasnosť a teší sa na budúcnosť.
Spustenie nového menu, ktoré stojí za pozornosť
Práve na takýchto miestach načerpáva tím inšpiráciu, okrem iného aj na tvorbu nových neopozeraných menu. Celkom nové práve spúšťa Old Fashioned Bar.
„Snažili sme sa pripraviť opäť niečo unikátne, niečo také to naše, niečo originálne, nové a ponúknuť našim hosťom skvelý zážitok a skúsenosť.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Menu sa skladá z 2 častí a to Old Fashioned Style cocktails – kde ponúkajú hosťom twisty na klasické koktejly ako Old Fashioned, Hanky Panky, Negroni či Martini Cocktail.
Druhá časť sú ich signature cocktails, ktoré sa snažili pripraviť tak, aby si každý prišiel na svoje. Skombinovali eleganciu s extravagantnosťou, jemnosť s drsnosťou, komerciu s netradičnosťou.
Filip vysvetľuje, že sa snažia ľuďom priblížiť nové, netradičné, unikátne ingrediencie, v spojitosti s tým, čo poznajú a majú radi.
„Do nášho nového menu sme použili zaujímavé ingrediencie ako: Palo Santo, Ylang Ylang, Yuzu, Vetiver, Miso, ale aj tradičnejšie chute ako: bergamot, višne, broskyne, kvety, croissant či biela čokoláda. Samozrejme, je toho omnoho viac, čo určite treba prísť ochutnať.“
Koľko sú Slováci ochotní zaplatiť za drink
Drinky v ich ponuke sa pohybujú okolo 14 eur. Sú však Slováci ochotní platiť za jeden koktejl takúto sumu?
„Myslím si, že ochota, respektíve možnosti zaplatiť viac za cocktail a celkovo dobrý produkt sa za poslednú dobu zväčšuje, no ruka v ruke s tým ide, samozrejme, aj vyšší štandard, kvalita produktu, krajší dizajn či komplexnosť v podobe celej atmosféry podniku.“
Dnes podľa Filipa takýto hosť vníma, že v cene produktu nie je len samotná surovina na daný drink, ale aj pohár či servis, ktorý má k drinku, aj ten super pohodlný kožený gauč, na ktorom sedí, až po kvalitnú vzduchotechniku, ozvučenie a osvetlenie.
Jednoducho všetko, čo vytvára pre hosťa ten dokonalý moment a pocit, vďaka ktorému sa aj do toho podniku vráti.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy