Trpíš alergiou? Vedci tvrdia, že našli spôsob, ako predísť alergickým reakciám

  • Rôzne druhy alergií sužujú pravidelne niekoľko miliónov ľudí
  • Lekári sa ich snažia odstrániť alebo zmierniť prevažne nasadením antihistaminík
  • Vedci objavili protilátku, ktorá by pomohla predísť nástupu alergických reakcií
extra_large-1517246769-cover-image
Shutterstock
  • Rôzne druhy alergií sužujú pravidelne niekoľko miliónov ľudí
  • Lekári sa ich snažia odstrániť alebo zmierniť prevažne nasadením antihistaminík
  • Vedci objavili protilátku, ktorá by pomohla predísť nástupu alergických reakcií

Či už ide o ročné obdobie, kedy sa dostávaš do styku s rôznymi alergénmi alebo máš domáce zvieratko, ktorého srsť nerobí tvojmu zdraviu vždy úplne najlepšie, väčšinou to skončí rovnako. U lekára dostaneš tabletky, ktoré by mali príznakom alergie zabrániť alebo ich aspoň zmierniť. Vedcom sa však tento postup až tak nepozdáva a chceli prísť na protilátku, ktorá by bola účinnejšia a zabrala by skôr, akoby vôbec k nejakej alergickej reakcii došlo.

Laicky povedané, alergická reakcia je nadmerná reakcia organizmu na inak neškodnú látku. Akonáhle je telo vystavené pôsobeniu alergénu, imunitný systém začne produkovať špecifický typ protilátky, nazvanej imunoglobulín E (IgE). Táto veľká molekula, ktorá má tvar Y, sa následne pripojí k imunitným bunkám, s cieľom uvoľňovať škodlivé chemikálie. Tam to však ešte nekončí. Tieto zlúčeniny, predovšetkým histamín, sú tie, ktoré sú pôvodcom našich zapálených a uslzených očí, nepríjemnej nádchy alebo závažnejšej anafylaktickej reakcie, ktorá je dôsledkom silnej potravinovej alergie alebo uštipnutia hmyzom.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com / Kari Shea

Tím vedcov z Aarhuskej univerzity v Dánsku objavil mechanizmus, ktorý by mohol zabrániť vypuknutiu alergickej reakcie. Nová protilátka, označovaná ako 026 sdab, pochádza pôvodne z organizmu lamy. V ľudskom tele dokáže zabrániť tomu, aby sa imunoglobulín E dostal k dvom špecifickým druhom receptorov – CD23 a FceRI, a tým vytvoriť účinnú prevenciu pred nástupom alergickej reakcie.

„Ak sa podarí eliminovať imunoglobulín E z imunitných buniek, potom už nezáleží na tom, že telo produkuje milióny molekúl špecifických pre alergie,“ hovorí jeden z autorov štúdie, Edzard Spillner. „Pokiaľ sa nám podarí odstrániť riziko spustenia alergickej reakcie, potom k nej nedôjde a nedostavia sa ani žiadne príznaky.“

Hoci táto protilátka ešte nebola testovaná u konkrétnych ľudí, vedci použili vzorky krvi od ľudí, trpiacich alergiou na peľ z brezy a uštipnutie hmyzom. Už počas prvých 15 minút sa protilátke podarilo znížiť hladinu imunoglobulínu E na 30 % z východiskovej hodnoty. A percentá išli dlhším pozorovaním jej pôsobenia ešte nižšie. Vedci sa domnievajú, že tento postup by mohol byť účinný aj pri iných druhoch alergií.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com / Kelly Sikkema

V súčasnosti už na trhu existuje jedna terapia, nazvaná omalizumab, ktorá je schválená už v 90-tich krajinách na liečbu závažných astmatických prípadov. Nie je však vždy natoľko účinná, akoby sa od nej možno očakávalo. Podľa vedcov je protilátka 026 sdab extrémne stabilná a jednoduchšia na výrobu. Aj to je dôvod, prečo sa domnievajú, že ju nebude potrebné podávať pacientom injekčne, ale postačí len obyčajné prehltnutie, prípadne vdýchnutie.

Hoci si ešte na tento druh liečby ľudstvo asi nejaký čas počká, toto vedecké zistenie by mohlo byť sľubným začiatkom pri objavovaní ďalších podobných protilátok, čím by sa mohol v budúcnosti urýchliť proces vývoja antialergických a astmatických medikamentov.

Zdroj: sciencealert.com, iflscience.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá