Trump bol členom KGB s krycím menom, tvrdí bývalý sovietsky špión. Dôkazy neexistujú

  • Bývalý agent tvrdí, že so Sovietmi mal spolupracovať aj prezident USA
  • V príspevku ho opisuje ako mladého amerického podnikateľa
Donald Trump a Moskva
Donald Trump bol podľa sovietskeho agenta súčasťou KGB. (ilustračné foto) Av Seth Poppel/New York Military Academy yearbook; Canva
  • Bývalý agent tvrdí, že so Sovietmi mal spolupracovať aj prezident USA
  • V príspevku ho opisuje ako mladého amerického podnikateľa

Podľa tvrdení bývalého šéfa kazašskej tajnej služby Alnura Mussajeva mal Donald Trump v 80. rokoch spolupracovať so sovietskou tajnou službou KGB. Mussajev na sociálnej sieti v príspevku tvrdí, že Trump bol údajne naverbovaný v roku 1987 počas návštevy Moskvy a mal krycie meno „Krasnov“.

Dôležité je uviesť, že bývalý agent neposkytol žiadne dôkazy na podporu svojich tvrdení a podobné špekulácie o Trumpových väzbách na ruské tajné služby sa na sociálnych sieťach aj v médiách objavili už v minulosti. Mussajevove tvrdenia sa nepodarilo nezávisle overiť.

Mali mu sprostredkovať cestu do Moskvy

Podľa príspevku malo KGB Trumpa naverbovať v roku 1987. Americký prezident, vtedy ako 40-ročný developer, skutočne navštívil Moskvu. Išlo o jeho prvú návštevu ruskej metropoly, kde cestoval s cieľom rozšírenia svojho impéria nehnuteľností. Už vtedy sa podľa magazínu Politico skloňovalo jeho napojenie na ruské tajné služby. Na skutočnosti upozornili v článku z roku 2017.

Rovnako na prepojenie upozorňuje Mussajev, ktorý vtedy spracoval na 6. riaditeľstve KGB v Moskve. Tvrdí, že celú cestu Trumpa do Ruska mali sprostredkovať ruskí spravodajskí dôstojníci. Krycie meno americkej hlavy štátu malo byť Krasnov a mal pracovať až do rozpadu Sovietskeho zväzu.

„V roku 1987 som pracoval na 6. oddelení KGB ZSSR v Moskve. Najdôležitejšou oblasťou práce 6. oddelenia bolo získavanie špiónov a zdrojov informácií z radov podnikateľov kapitalistických krajín. Práve v tom roku náš rezort získal 40-ročného podnikateľa z USA Donalda Trumpa, prezývaného ,Krasnov‘,“ uviedol bývalý agent.

Tajná dohoda aj citlivé informácie

Existuje viacero tvrdení a špekulácií o možných prepojeniach Donalda Trumpa na ruské tajné služby v minulosti. Tieto tvrdenia sa opierajú o rôzne zdroje a udalosti, avšak mnohé z nich zostávajú neoverené a kontroverzné.

Napríklad v roku 2017 riaditeľ FBI James Comey potvrdil, že FBI vyšetruje možné prepojenia medzi členmi Trumpovej kampane a Ruskom, najmä v súvislosti s prezidentskými voľbami v roku 2016. Hovorca Bieleho domu Sean Spicer vtedy vyhlásil, že neexistujú dôkazy o tajnej dohode medzi Trumpovým tímom a Rusmi. Písal o tom aj portál Pravda.

V tom istom roku Noviny odkazovali na analýzu BBC. Objavili sa totiž správy, že Trump počas stretnutia s ruskými predstaviteľmi v Oválnej pracovni vyzradil prísne tajné informácie týkajúce sa teroristických hrozieb. Tieto informácie mali byť natoľko citlivé, že neboli zdieľané ani s niektorými spojencami USA.

Trump obvinenia odmieta

Rok na to Denník N citoval novinára Lukea Hardinga. Ten vo svojej knihe „Collusion“ (Tajná dohoda) analyzuje možné prepojenia Trumpa na Kremeľ a ruské tajné služby. Opisuje rôzne kontakty a udalosti, ktoré by mohli naznačovať dlhodobé vzťahy medzi Trumpom a Ruskom. Tieto tvrdenia však zostávajú predmetom diskusií a neboli jednoznačne preukázané.

Je dôležité poznamenať, že mnohé z týchto tvrdení sú založené na neoverených informáciách a špekuláciách. Oficiálne vyšetrovania, ako napríklad to vedené osobitným vyšetrovateľom Robertom Muellerom, dospeli k záveru, že hoci Rusko zasahovalo do volieb v roku 2016, neexistujú dostatočné dôkazy o tajnej dohode medzi Trumpovou kampaňou a ruskou vládou.

Ako písalo Teraz.sk ešte vo februári 2020, samotný Trump tieto obvinenia dlhodobo odmieta ako pokus o podkopanie dôveryhodnosti svojho volebného víťazstva. Vyšetrovanie Roberta Muellera pritom označoval za „politicky motivovaný hon na čarodejnice“.

Portál pripomína, že dňa 13. februára 2020 si členovia výboru Snemovne reprezentantov USA pre tajné služby vypočuli varovania týkajúce sa Ruska. Nasledujúci deň Donald Trump skritizoval šéfa amerických tajných služieb Josepha Maguira a tento týždeň oznámil jeho odchod z funkcie.

Vo štvrtok 20. februára ho vo funkcii úradujúceho riaditeľa nahradil Richard Grenell, ktorý je považovaný za Trumpovho spojenca. Grenell zároveň pôsobí ako veľvyslanec USA v Nemecku a osobitný vyslanec pre Srbsko a Kosovo.

Napriek tomu, že tieto udalosti nie sú overené, vyvolali rozsiahle diskusie o možných prepojeniach medzi Trumpom a ruskými tajnými službami. Mnohé otázky však zostávajú nezodpovedané.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Facebook/Alnur Mussayev, Politico, Pravda, Noviny, Denník N, Teraz.sk

Najnovšie videá

Trendové videá