Trump chce od Ukrajiny viac ako veľmoci od Nemecka po 1. svetovej vojne: V Kyjeve zavládla panika nad tvrdými podmienkami

  • USA chcú od Ukrajiny vyššie platby, než aké požadovali veľmoci od Nemecka po 1. svetovej vojne
  • Panika v Kyjeve rastie, Trump tlačí na tvrdú dohodu
Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj
Ilustračné foto TASR/AP, Ebrahim Noroozi, John Bazemore
  • USA chcú od Ukrajiny vyššie platby, než aké požadovali veľmoci od Nemecka po 1. svetovej vojne
  • Panika v Kyjeve rastie, Trump tlačí na tvrdú dohodu

Denník The Telegraph sa dostal k utajenému dokumentu, ktorý bol minulý týždeň doručený do kancelárie Volodymyra Zelenského. Tento dokument, označený ako „Privileged & Confidential“ (Prísne tajné) a datovaný na 7. februára 2025, definuje ekonomické podmienky americkej pomoci Ukrajine po skončení vojny. Podmienky, ktoré sa v ňom nachádzajú, vyvolali v Kyjeve paniku a obavy.

Podľa dokumentu Donald Trump požaduje od Ukrajiny finančnú kompenzáciu vo výške 500 miliárd dolárov. Nejde len o kontrolu nad kľúčovými nerastnými surovinami či infraštruktúrou, ale aj nad prístupom k ropným a plynovým ložiskám.

Zmluva, ktorá by Ukrajinu zviazala navždy

V dokumente sa počíta so založením Reconstruction Investment Fund, teda fondu na obnovu Ukrajiny. Tento fond by bol financovaný a riadený Spojenými štátmi a Ukrajina by mu podliehala v otázkach prideľovania licencií na ťažbu nerastných surovín. Navyše, Spojené štáty by mali „právo prvého odmietnutia“ na nákup exportovaných nerastov.

V dokumente sa tiež uvádza: „Táto dohoda sa bude riadiť právom štátu New York, bez ohľadu na princípy konfliktu práv.“ To znamená, že všetky spory by sa riešili v americkej jurisdikcii. Zmluva je navyše „neurčitého trvania“ a Spojené štáty majú zaručené suverénne imunity.

Jeden zo zdrojov blízkych rokovaniam situáciu popísal takto: „Táto doložka znamená ,zaplaťte nám vopred, až potom nakŕmte svoje deti‘.“

Ukrajinská reakcia

Hoci prezident Zelenskyj osobne navrhol myšlienku ekonomickej spolupráce so Spojenými štátmi už počas stretnutia s Trumpom v septembri minulého roka, zrejme nepredpokladal takéto tvrdé podmienky. Počítal s tým, že americké investície pomôžu vytvoriť „politický spúšťač“, ktorý by odstrašil Vladimira Putina od ďalšej agresie.

Trumpov dokument však môžeme v istom zmysle prirovnať k Versaillskej zmluve z roku 1919, ktorá ekonomicky zviazala porazené Nemecko. V tomto prípade je však paradoxom, že Ukrajina je obeťou vojny, nie agresorom. Panika v Kyjeve narastá, pretože americký prezident požaduje vyšší podiel na ukrajinskom HDP, než aký Nemecko muselo splácať ako reparácie po Prvej svetovej vojne.

Politická hra alebo tvrdý obchod?

Trump vo vysielaní Fox News vyhlásil: „Ukrajina v podstate súhlasila s odovzdaním 500 miliárd dolárov. Majú nesmierne cenné nerastné bohatstvo, ropu a plyn, mnoho ďalších vecí.“ Podľa neho by bola Ukrajina „hlúpa“, keby tieto podmienky odmietla.

Na druhej strane republikánsky senátor Lindsey Graham na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii obhajoval Trumpov prístup: „Ak uzavrieme túto dohodu o mineráloch, Putin je v pasci, pretože Trump bude musieť brániť dohodu.“

Dilema: vojenská alebo ekonomická okupácia?

Podmienky tejto dohody sú pre Ukrajinu extrémne nevýhodné a znamenali by, že krajina by sa dostala do trvalej ekonomickej podriadenosti voči USA. Niektorí ukrajinskí predstavitelia sa snažia nájsť kompromis, no realita je neúprosná: „Musíme si vybrať medzi vojenskou okupáciou Ruskom alebo ekonomickou okupáciou naším spojencom.“

Ukrajina sa tak ocitá medzi dvoma mlynskými kameňmi: agresiou Putina a tvrdou obchodnou politikou Trumpa. Ak dokument získa oficiálnu platnosť, znamenalo by to novú kapitolu v dejinách americko-ukrajinských vzťahov, ktorá by mohla Ukrajinu zviazať na desaťročia.

Čítajte viac z kategórie: Donald Trump

Zdroje: Archív SIU, Telegraph

Najnovšie videá

Trendové videá