Trump chce ovládnuť najväčší ostrov sveta. „Nie sme na predaj a nikdy nebudeme,“ odbil ho tamojší premiér

  • Budúci prezident USA opäť prekvapil svojimi teritoriálnymi ambíciami
  • Po vyhláseniach o Panamskom prieplave sa vrátil k svojmu starému snu
Trump, Grónsko
Ilustračný obrázok Grónska, D. Trump v nedeľu v Arizone Reprofoto: Canva, X/@@realDonaldTrump
  • Budúci prezident USA opäť prekvapil svojimi teritoriálnymi ambíciami
  • Po vyhláseniach o Panamskom prieplave sa vrátil k svojmu starému snu

Bývalý a aj budúci americký prezident Donald Trump znovu oživil svoju ambíciu získať Grónsko pod kontrolu Spojených štátov amerických. Najväčší ostrov sveta však reaguje jednoznačne a rázne odmieta akékoľvek snahy o predaj svojho územia.

Deje sa tak len krátko potom, čo Trump verejne vyhlásil cieľ USA získať pod svoje krídla Panamský prieplav. Na správu poukázal aj portál CNN Politics. Reakciu Grónska na Trumpove výroky zverejnila aj TASR. 

Trump trvá na strategickej potrebe

Trump v nedeľu 22. decembra vyhlásil, že pre účely národnej bezpečnosti a slobody na celom svete sa Spojené štáty americké domnievajú, že vlastníctvo a kontrola Grónska je absolútnou nevyhnutnosťou. Toto vyhlásenie prišlo v súvislosti s oznámením nominácie nového veľvyslanca v Kodani, ktorým by sa mal stať spoluzakladateľ PayPal Ken Howery.

Okrem toho v nedeľu hovoril aj o svojom pláne získať Panamský prieplav či označiť dro*ové kartely za zahraničné tero*istické organizácie. Táto zmena by mohla byť zmenou, ktorá by predchádzala použitiu vojenskej sily na mexickej pôde.

Trump pohrozil, že zhodí bomby na fent*nylové laboratóriá a pošle špeciálne jednotky, aby zlikvidovali vodcov kartelu. V tomto prípade však ide o inváziu, ktorá by mohla narušiť suverenitu Mexika a narušiť vzťahy s najväčším obchodným partnerom Spojených štátov.

Ako informuje CNN, Trumpov tím odmietol objasniť, či tieto najnovšie vyhlásenia odrážajú skutočné ambície alebo iné motivácie. Zástupcovia Trumpa namiesto toho poukázali CNN späť na jeho nedávne komentáre a príspevky na sociálnych sieťach. 

Trumpov záujem o Grónsko však nie je nový. Už počas svojho prvého prezidentského mandátu v roku 2019 prejavil záujem o kúpu ostrova. To viedlo k diplomatickému napätiu a zrušeniu jeho plánovanej návštevy Dánska. Na druhej strane, súčasná Bidenova administratíva zvolila odlišný prístup, sústreďujúc sa na posilňovanie vzájomných vzťahov namiesto územných ambícií.

Reakcia na seba nenechala dlho čakať

Reakcia grónskeho premiéra Mute Egedeho bola okamžitá a jednoznačná: „Grónsko je naše. Nie sme na predaj a nikdy nebudeme. Nesmieme prehrať náš dlhý boj za slobodu.“ Toto vyhlásenie jasne demonštruje postoj ostrova k akýmkoľvek snahám o zmenu jeho statusu. 

Dánska vláda na čele s premiérkou Mette Frederiksen zvolila tentokrát diplomatickejší tón. Namiesto priameho odmietnutia vyjadrila záujem o spoluprácu s prípadnou novou Trumpovou administratívou, zdôrazňujúc význam transatlantickej spolupráce v súčasnej komplexnej bezpečnostno-politickej situácii.

„Vláda sa teší na spoluprácu s novou (Trumpovou) administratívou. V zložitej bezpečnostno-politickej situácii, akú v súčasnosti zažívame, je transatlantická spolupráca kľúčová,“ uvádza sa v pondelkovom vyhlásení. „Pokiaľ ide o vyhlásenia o Grónsku, úrad premiéra nemá žiadne pripomienky okrem odkazu na to, čo uviedol premiér Grónska o tom, že Grónsko nie je na predaj, ale je otvorené spolupráci.“ 

Ekonomická realita

Grónsko, ktoré je najväčším ostrovom sveta, má bohatú históriu vzťahov s Dánskom. Od 19. storočia patrilo pod dánsku správu, ale v roku 1979 získalo významnú autonómiu. V súčasnosti má vlastný parlament a vládu, pričom Kodaň si ponecháva kontrolu len nad obranou a určitými aspektmi zahraničnej politiky.

Na území Grónska, kde žije približne 55 000 obyvateľov, sa nachádza americká letecká základňa Qaanaaq (Thule), pozostatok z čias studenej vojny. Väčšina územia ostrova je pokrytá ľadom, no jeho strategická poloha a prírodné zdroje ho robia mimoriadne zaujímavým.

Je dôležité poznamenať, že Dánsko v súčasnosti financuje viac ako polovicu grónskeho verejného rozpočtu. Napriek tomu ostrov trvá na svojej nezávislosti a odmieta akékoľvek úvahy o zmene svojho postavenia.

Situácia okolo Grónska tak zostáva jasným príkladom stretu geopolitických ambícií svetovej veľmoci s právom na sebaurčenie menšieho národa. Zatiaľ čo Trump vidí v ostrove strategickú nevyhnutnosť, Grónsko a Dánsko jednotne stoja za zachovaním súčasného stavu a zdôrazňujú význam medzinárodnej spolupráce nad teritoriálnymi nárokmi.

Vianočný trh Montreux

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN Politics, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá