Trump chce postaviť jednu z najväčších solárnych elektrární na svete. Hrozí preto vyhynutie púštnej korytnačky
- Napriek kritike, ktorá vzišla z radov enviro organizácií, to vyzerá tak, že projekt sa v americkom štáte Nevada nakoniec uskutoční
- Prinesie do regiónu prácu, peniaze, no vyhynúť môžu ohrozené biotopy
- Napriek kritike, ktorá vzišla z radov enviro organizácií, to vyzerá tak, že projekt sa v americkom štáte Nevada nakoniec uskutoční
- Prinesie do regiónu prácu, peniaze, no vyhynúť môžu ohrozené biotopy
Najväčší projekt na solárnu energiu v Amerike a zároveň jeden z najväčších na svete bol včera schválený, informoval o tom americký denník NY Times.
Vlna kritiky sa strhla okamžite, pretože má zasiahnuť desaťtisíce metrov štvorcových územia, ktoré obýva ohrozený druh korytnačky z púšte Mojava v americkom štáte Nevada.
Elektrina pre státisíce domácností
Očakáva sa, že projekt solárneho a batériového skladovania Gemini vo výške 1 miliardy dolárov, ktorý sa nachádza asi 48 kilometrov severovýchodne od Las Vegas, vyprodukuje 690 megawattov elektrickej energie – dosť na napájanie 260 000 domácností – a ročne kompenzuje emisie skleníkových plynov asi 83 000 automobilov.
Výhodou, na ktorú poukazuje vláda spolu s prezidentom Trumpom, je vytvorenie nových pracovných miest, dokopy 2 000 priamych a nepriamych. Do krajinnej ekonomiky sa týmto spôsobom dostane okolo 712,5 milióna dolárov v čase, keď sa národ snaží zotaviť z koronavírusu, uviedol minister vnútra David Bernhardt.
Silnejšie ako kedykoľvek predtým
„Keď sa naše hospodárstvo zotavuje z neviditeľného nepriateľa, prezident Trump sa usiluje o to, aby Spojené štáty boli silnejšie ako kedykoľvek predtým,“ povedal včera médiám Bernhardt s tým, že hospodárska obnova USA sa bude spoliehať na to, že obyvatelia sa vrátia do práce a tento projekt napokon splní svoj cieľ.
Ide o prelomový moment v histórii krajiny, pretože tá si na vlastnej federálnej pôde dokáže vyprodukovať vlastnú elektrickú energiu. Solárny priemysel je na druhej strane projekt, do ktorého sa stále oplatí investovať, pretože je z ekonomického hľadiska považovaný za nadčasový. Pre samotných obyvateľov zároveň prináša obživu v podobe práce.
Čo na to enviro?
Environmentálne skupiny vrátane organizácie Western Watersheds (WWP) sa márne pokúšajú presvedčiť vládne sily, aby sa solárna stanica postavila na inom mieste.
„Veríme, že slnečná energia môže byť neuveriteľne dobrá vec, ale ak ju umiestnite na nesprávne miesto, môže to byť pre životné prostredie najhoršia vec,“ povedal Kevin Emmerich, riaditeľ spoločnosti Basin a Range Watch a dodal, že hoci to nemusí nevyhnutne spôsobiť vyhynutie vzácneho druhu púštnej korytnačky, môže mať takáto výstavba iné drvivé dopady na životné prostredie.
Okrem korytnačky sú v tejto lokalite aj dva druhy vzácnych rastlín, uviedla Laura Cunningham, biologička z Western Watersheds Project.
„Táto oblasť je bohatá na biologické pôdne kôry, ktoré oddeľujú veľké množstvo uhlíka. Tie sa teraz budú ničiť, kosiť a zosúvať, aby mohla vzniknúť nová priemyselná elektráreň,“ povedala pre NY Times.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: nytimes.com, westernwatersheds.org