Trump chce zvýšiť clá na čínske výrobky na astronomických 104 %: Globálne ekonomické zemetrasenie vyvolalo paniku
- USA sa rozhodli zvýšiť clá na čínske importy na 104 %
- EÚ sa pripravuje na možný prísun tovaru z Číny
- Trump čelí kritike a kongres pripravuje nové obmedzenia

- USA sa rozhodli zvýšiť clá na čínske importy na 104 %
- EÚ sa pripravuje na možný prísun tovaru z Číny
- Trump čelí kritike a kongres pripravuje nové obmedzenia
Spojené štáty plánujú od stredy, 12. apríla, zaviesť nové clá na čínske importy. Podľa oficiálnych informácií Bieleho domu sa clá zvýšia až na 104 % z pôvodnej sadzby. Tento krok prichádza po vyhrážkach prezidenta Donalda Trumpa, ktorý ešte v pondelok (7. apríla) pohrozil zvýšením existujúcich ciel o 50 %, pokiaľ Čína neodstráni svoje odvetné clá do utorka, informuje spravodajstvo CNBC News.
„Čína bude čeliť termínu ‚12 hodín‘, aby odstránila svoje clá,“ povedal Trump, čím dal jasne najavo, že americká administratíva nehodlá ustúpiť.
Elon Musk a tlak na zvrátenie rozhodnutia
Tento krok vyvolal širokú kritiku, pričom jeden z najvýraznejších odporcov bol Elon Musk, zakladateľ spoločností Tesla a SpaceX, ktorý je tiež vnímaný ako neformálny poradca prezidenta. Podľa správy denníka The Washington Post, Musk osobne apeloval na Trumpa, aby zvrátil plán zvýšiť clá.
„Pokúsil sa zasiahnuť, ale jeho snaha nebola úspešná,“ uviedli dva anonymné zdroje. Musk, známy svojím otvoreným a provokatívnym štýlom, pokračoval v konflikte s Trumpovým obchodným poradcom Peterom Navarrom, ktorý je veľkým podporovateľom týchto ciel. „Navarro je skutočný idiot. To, čo hovorí, je zjavne nepravdivé,“ napísal Musk na sociálnu sieť.
Kongres reaguje: Zákon na obmedzenie prezidentských právomocí
Zatiaľ čo Trumpova administratíva tlačí na zavedenie vyšších ciel, niektorí členovia Kongresu sa rozhodli konať. Štyria kongresmani predstavili bipartisan návrh zákona, ktorý by obmedzil prezidentove právomoci pri zavádzaní a zvyšovaní ciel.
Návrh zákona, známy ako The Trade Review Act of 2025, by vyžadoval, aby Trump pred každým zvýšením ciel poskytol Kongresu 48-hodinovú výpoveď a analýzu dopadov. Tento zákon tiež stanovuje, že clá by mohli byť uvalené len na 60 dní, pokiaľ Kongres nezíska spoločné uznesenie na ich predĺženie.
„Prezident v prípade tohto zákona využije svoje právo veta,“ komentoval administratívu kongresman Don Bacon z Nebrasky.
EÚ sa pripravuje na prípadné následky obchodnej vojny
Zatiaľ čo Spojené štáty a Čína pokračujú vo svojom obchodnom konflikte, Európska únia sa pripravuje na možný nárast dovozu čínskych výrobkov po uvalení vyšších ciel v USA. EÚ už oslovila Peking a žiada ho o pomoc pri sledovaní prílivu týchto tovarov, informuje bruselský denník Politico.
„Musíme vytvoriť mechanizmus na sledovanie možného obchodného presmerovania a zaistiť, aby boli akékoľvek vývoje riadne riešené,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.
EÚ sa obáva, že čínske výrobky, ktoré nebudú môcť byť predané v USA kvôli vysokým clám, budú presmerované na európsky trh, čo môže viesť k ešte väčšiemu obchodnému napätiu a prehlbovaniu globálnej obchodnej vojny.
V prípade, že sa tento diplomatický krok neosvedčí, EÚ by mohla pristúpiť k zavedeniu „ochranných opatrení“, teda špeciálnych ciel, ktoré by bránili náhlemu presunu obchodných tokov. „EÚ a Čína, ako dva z najväčších svetových trhov, majú zodpovednosť podporovať silný reformovaný obchodný systém, ktorý je slobodný, spravodlivý a založený na rovnakých podmienkach,“ dodala von der Leyen.
Možné dôsledky pre svetový obchod
Trumpovo rozhodnutie zvýšiť clá na čínske výrobky, ako aj reakcie EÚ a ďalších štátov, naznačujú, že obchodná vojna medzi USA a Čínou môže mať vážne dôsledky pre globálnu ekonomiku. Zatiaľ čo niektoré krajiny môžu využiť príležitosť na presmerovanie obchodných tokov, iné čelí riziku zvýšených cien a narušenia obchodných reťazcov.
Tento konflikt, ktorý sa začal pred niekoľkými rokmi, nevyzerá, že by sa čoskoro skončil, a obchodníci na celom svete sa pripravujú na ďalšie možné eskalácie.
Na druhej strane, rastúca neistota môže mať dlhodobý negatívny dopad na globálne hospodárstvo a spôsobiť nové výzvy pre malé a stredné podniky, ktoré sú citlivejšie na náklady spojené s vysokými clami.
Pre krajiny, ktoré nie sú priamo zapojené do tohto sporu, ale sú súčasťou globálnej obchodnej siete, môže byť vyvodenie správnych krokov k stabilizácii obchodného prostredia kľúčové pre zachovanie ekonomickej stability.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNBC, Washington Post, Politico