Trump chcel poslať nakazených na Guantanámo a Biely dom bol toxický ako v Hre o tróny. Nová kniha vyplavila veľkú špinu
- Nová kniha dvojice novinárov z Washington Post odhaľuje zásadné momenty boja s pandémiou Trumpovej administratívy
- Úradníci a prezidentovi poradcovia čelili chaosu aj Trumpovým absurdným požiadavkám a riešeniam
- Jedným z nich je umiestnenie nakazených na Guantánamo. Poradcovia mu tento nápad zatrhli, báli sa reakcie verejnosti
- Trump sa bál o svoje znovuzvolenie. Pracovníci a úradníci čelili vyhrážkam aj nadávkam
- Nová kniha dvojice novinárov z Washington Post odhaľuje zásadné momenty boja s pandémiou Trumpovej administratívy
- Úradníci a prezidentovi poradcovia čelili chaosu aj Trumpovým absurdným požiadavkám a riešeniam
- Jedným z nich je umiestnenie nakazených na Guantánamo. Poradcovia mu tento nápad zatrhli, báli sa reakcie verejnosti
- Trump sa bál o svoje znovuzvolenie. Pracovníci a úradníci čelili vyhrážkam aj nadávkam
Spojené štáty patria ku krajinám, ktoré zasiahla prvá vlna koronavírusu najtvrdšie. Doteraz si pandémia v USA vyžiadala viac ako 600-tisíc životov, uvádza Worldometers. Veľkej časti úmrtí sa podľa odborníkov dalo zabrániť, keby bola prvotná reakcia Trumpovej administratívy rýchlejšia a odbornejšia.
V akom chaose Trumpova administratíva pracovala a s akými absurdnými nápadmi prišiel samotný Donald Trump, ukazuje nová kniha dvojice novinárov Yasmeena Abutaleba a Damiana Palettu z denníku Washington Post. Denník teraz zverejnil úryvky ich kniha Scenár z nočnej mory: Vnútri reakcie Trumpovej administratívy na pandémiu, ktorá zmenila históriu.
Guantánamo mu zatrhli poradcovia, báli sa reakcie verejnosti
Trump mal prísť na začiatku pandémie s absurdným riešením. „Nemáme ostrov, ktorý vlastníme?“ prezident sa údajne pýtal poradcov v Situačnej miestnosti vo februári 2020, predtým, ako pandémia v USA prepukla. „A čo Guantánamo?“
„Dovážame tovar,“ vysvetlil Trump „Nebudeme dovážať vírus.“ Pracovníci boli z tohto nápadu vykoľajení. Potom, čo túto myšlienku Trump predniesol druhýkrát, nápad rýchlo vyvrátili. Báli sa totiž reakcie verejnosti na umiestnenie nakazených ľudí do väzenia pre teroristov.
V zátoke Guantánamo sa nachádza vojenské väzenie, ktoré založil George Bush v roku 2002 v rámci Vojny proti terorizmu, ktorú rozpútal po teroristický útokoch z 11. septembra 2001. Vo väzení boli držané osoby podozrivé z terorizmu alebo spolupráce s teroristami. Neskôr sa ukázalo, že väzni boli podrobení nehumánnemu zaobchádzaniu a mučeniu, v rámci vyšetrovacieho programu schváleného Bushovou administratívou. Aké mučenie väzni podstupovali podrobne opísal New York Times.
Obamova administratíva chcela väznicu zavrieť, narazila však na odpor Kongresu, ktorý prijal legislatívu zakazujúcu umiestňovanie zadržiavaných z Guantánama do USA.
Donald Trump, naopak, trval na tom, aby bolo väzenie otvorené. Administratíva súčasného prezidenta Bidena plánuje väzenie zatvoriť, uvádza CNN. V súčasnosti je v zariadení 40 väzňov.
Poslanie chorých na Guantánamo nebol jediný absurdný prípad Trumpových plánov s väzením. Trumpov bezpečnostný expert Miles Taylor vo svojej knihe A Warning uviedol, že bývalý prezident mal podobné plány aj s nelegálnymi imigrantmi.
Ignorovali odborné rady, Fauci bol terčom
Kniha odkryla aj ignorovanie odborných rád, obavy úradníkov z Trumpovej zúrivej reakcie, či obklopovanie sa ľudmi, ktorí nemali skúsenosti s infekčnými chorobami.
Trump chcel vymeniť komisára pre potraviny a liečivá Stephena Hahna, keď šéf agentúry pred voľbami odmietol urýchliť schválenie vakcíny. Trumpovým terčom bol často aj známy imunológ Anthony Fauci, ktorého pred Trumpovým zúčtovaním chránila popularita verejnosti.
Napriek tomu Trump a jeho administratíva Fauciho rady ignorovali a namiesto toho sa obklopili skupinou ekonomických poradcov na čele s prezidentovým zaťom, Ivankiným manželom Jaredom Kushnerom, ktorý nemali s infekčnými chorobami žiadne skúsenosti.
Celá situácia sa ešte zhoršila, keď bol na pozíciu šéfa pracovnej skupiny pre koronavírus dosadený viceprezident Mike Pence a jeho vedúci kancelárie Marc Short.
Short sa mal sťažovať, že Trump sa riadil radami odborníkov a vypol ekonomiku počas Veľkej noci. Odmietol tiež, aby sa do každej americkej domácnosti poslali rúška zadarmo, čo podľa odborníkov mohlo odpolitizovať nosenie rúšok v USA. Niekoľko vysokých úradníkov tiež porovnalo rúška so „spodnou bielizňou na tvári“
Vyhrážky, nadávky a prostredie ako v Hre o tróny
Úradníci tiež okrem chaosu čelili nemalému tlaku. Vedúci kancelárie Bieleho domu Mark Meadows, mal kričať na úradníka z ministerstva zdravotníctva Roberta Kadleca pri problémoch s distribúciou lieku remdesivir. „Vyhodím tvoju riť, ak to nemôžeš vyriešiť!“
„To bola odpoveď, z ktorej sa stala reakcia: toxické prostredie, v ktorom nech ste kdekoľvek, kamkoľvek ste sa otočili, niekto bol pripravený odtrhnúť vám hlavu alebo hroziť, že vás vyhodí,“ píšu autori knihy.
Počas celej Trumpovej administratívy aj počas koronavírusu sa objavovali mocenské boje o vedenie a neutíchajúce spory, ktoré bránili spolupráci. Hovorkyňa Bieleho dom prezidenta Bidena Jen Psaki na tlačovej konferencii opísala prostredie Trumpovho Bieleho domu ako Hru o tróny.
Trump sa bál sa o znovuzvolenie
Z knihy vypláva, že Trump sa mál báť aj o svoje znovuzvolenie. „Testovanie ma zabíja!“ mal Trump údajne povedať v telefonáte s vtedajším ministrom zdravotníctva Alexom Azarom a kričal tak hlasno, že Azarovi spolupracovníci začuli každé slovo. „Prehrávam voľby kvôli testovaniu! Aký idiot nechal testovať federálnu vládu? “
„Myslíš Jareda?“ Azar odpovedal s odvolaním na Kushnera, ktorý sa zaviazal, že sa postará o testovanie pomocou súkromného sektoru. Práve neschopnosť testovať a následne izolovať nakazených mohla prispieť k rozšíreniu koronavírusu po celých Spojených štátoch.
Kushner mal tiež vybuchnúť potom, čo sa koncom marca dozvedel o nepodarenom nákupe 600 miliónov rúšok, ktoré mali dodať až v júni. „Ty zasraný kretén,“ mal častovať Kadleca, ktorý na nákup dohliadal. „Všetci budeme mŕtvi do júna.“
Práve Trumpova prehra vo voľbách rozdelila Kushnera, Ivanku a Trumpa. Pár sa má čoraz viac dištancovať od bývalého prezidenta, uvádza CNN. Dôvodom je Trumpova neschopnosť pohnúť sa ďalej a jeho neustále sťažnosti na priebeh volieb a volebný výsledok.
Trump podľa zdrojov CNN dokáže hovoriť celé hodiny o „ukradnutých voľbách“, čo považujú Kushnerovci za vyčerpávajúce a frustrujúce. V konšpiračných teóriách ho má podporovať skupinka ľudí, ktorá ho obklopuje, vrátane jeho syna Donalda Trumpa mladšieho.
Kushnerovci nechcú mať s tvrdeniami o volebných podvodoch nič spoločné, a to je práve dôvod ich náhleho dištancu. Manželský pár pritom patril k jedným z mála ľudí, ktorí v Trumpovom Bielom dome vydržali od začiatku až do konca.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Worldometers, Washington Post, New York Times, CNN, CNN