Trump chystá clá proti Európe: Rodiny prídu o tisíce eur, no EÚ má v rukáve strategický tromf
- Európskej únii hrozí masívna strata HDP a pracovných miest
- Trump chce zaviesť clá ako proti Číne
- EÚ má však v rukách strategickú výhodu

- Európskej únii hrozí masívna strata HDP a pracovných miest
- Trump chce zaviesť clá ako proti Číne
- EÚ má však v rukách strategickú výhodu
Rodiny môžu čoskoro prísť o stovky až tisíce eur ročne. Dôvodom je hrozba novej obchodnej vojny medzi USA a Európskou úniou. Americký prezident Donald Trump totiž už spustil podobný konflikt s Kanadou, Mexikom a Čínou.
Teraz naznačil, že na rade môže byť aj Európska únia, hoci Británii zatiaľ clá nehrozia. „Uvidíme, čo sa stane. Môže sa to stať s Britániou… Ale určite sa to stane s Európskou úniou. Môžem vám to povedať, pretože nás skutočne využili,“ vyhlásil Trump, informuje agentúra SITA.
Prečo Trump zvažuje obchodnú vojnu
Republikánsky prezident sa netají tým, že chce potrestať obchodných partnerov za deficity v obchode s USA. Konkrétne voči Európskej únii poukazuje na deficit presahujúci 300 miliárd dolárov.
Ekonóm Lukáš Kovanda upozorňuje, že EÚ skutočne ukladá na americký tovar vyššie priemerné clo (3,95 percenta) než USA na európsky (3,5 percenta). Trump sa počas svojej prvej administratívy v rokoch 2017 až 2021 správal podľa Kovandu oveľa miernejšie než teraz, no ani vtedy sa nepodarilo tento nepomer vyrovnať.
Clá v automobilovom priemysle a ďalších sektoroch
Trump už počas kampane zdôrazňoval nevyváženosť transatlantických obchodných vzťahov, najmä v automobilovom priemysle a poľnohospodárstve. Opakovane hrozil zavedením plošného cla vo výške 10 až 20 percent.
Momentálne vidno najväčší rozdiel v automobilovom priemysle – európske krajiny dávajú na americké autá 10-percentné clo, kým USA účtujú len 2,5 percenta. Pri potravinách a nápojoch má EÚ približne o 3,5 percentuálneho bodu vyššie clo než USA. Pri chemikáliách je rozdiel jeden percentuálny bod v neprospech USA. Existujú však aj oblasti, kde Američania uplatňujú vyššie clá, napríklad pri niektorých surovinách.
Obchodní válka USA a EU je na spadnutí, Evropskou unii může uvrhnout do recese. Česko připraví až o 300 miliard korun ročně a o práci 55 000 Čechů, běžnou českou domácnost pak o 91 000 Kč ročně
Americký prezident Donald Trump včera se vši rozhodností potvrdil, že hodlá zavést… pic.twitter.com/RkbLFuUhtP
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) February 1, 2025
Dopady na európske ekonomiky
Obchodná vojna by mohla európsku ekonomiku uvrhnúť do recesie. USA sú pre EÚ najväčším vývozným trhom – smeruje tam až pätina európskeho exportu. Pri dovoze sú USA druhé za Čínou s podielom približne 14 percent. EÚ ako celok vyváža do USA len približne tri percentá svojho HDP a dováža spoza Atlantiku tovary v hodnote dvoch percent HDP.
Niektoré krajiny sú však zraniteľnejšie než iné. Írsko a Belgicko závisia od vývozu chemických a farmaceutických produktov. Nemecko a Slovensko (a nepriamo aj Česko) zasa od exportu áut a strojárskych výrobkov.
Pre predstavu – len Írsko vyváža do USA tovar v hodnote viac ako desatiny svojho HDP. Najväčšími dovozcami z USA sú Holandsko a Belgicko vďaka svojim významným atlantickým prístavom.
Tromf v rukáve a reálne následky
Kovalda približuje aj dobrú správu, ktorú považuje za tromf EÚ – sú ním strategicky dôležité výrobky. Ide o produkty, ktoré sa ťažko nahrádzajú, vyžadujú špecializovanú výrobu a vysokú kvalitu.
EÚ dováža celkovo 122 takýchto výrobkov, čo predstavuje približne päť percent jej celkového dovozu. Z USA však prichádza len osem z nich. Významným príkladom je berýlium – ľahký kov kľúčový pre obranný priemysl, ktorý EÚ získava zo 60 percent práve z amerických baní v Utahu. USA naopak dovážajú z EÚ až 32 strategických výrobkov.
Konfederácia dánskeho priemyslu varuje pred vážnymi následkami. Trumpove clá by do roku 2027 znížili európske HDP o 2,5 percenta oproti scenáru bez ciel. To predstavuje stratu 391 miliárd eur ročne. Každý Európan by tak prišiel v priemere o 870 eur.
O prácu by mohlo prísť až 1,7 milióna ľudí. Do roku 2029 by sa síce zamestnanosť mala vrátiť na pôvodnú úroveň, keďže prepustení si postupne nájdu novú prácu, ale HDP zostane nižšie o 1,7 percenta kvôli trvalému oslabeniu medzinárodného obchodu.
Najviac by utrpeli Česká republika a Írsko. Česko je veľmi závislé od obchodu s Čínou, hoci nepriamo cez Nemecko, zatiaľ čo Írsko má silné priame hospodárske väzby na USA. České HDP by mohlo klesnúť o 3,5 percenta oproti scenáru bez ciel, čo znamená stratu 11,61 miliardy eur.
Priemerná štvorčlenná česká rodina by tak mohla prísť ročne až o 90 800 českých korún (približne 3 608 eur), a to aj pri započítaní spotreby verejných statkov.
Čítajte viac z kategórie: Donald Trump
Zdroje: SITA, X/Lukáš Kovanda