Trump hrozí Európe clami: „Správajú sa k nám veľmi zle.“ Povoľuje i zatýkanie migrantov na citlivých miestach

  • Americký prezident Donald Trump varoval EÚ pred uvalením ciel
  • Jeho administratíva prepúšťa federálnych zamestnancov
Donald Trump
Donald Trump SITA
  • Americký prezident Donald Trump varoval EÚ pred uvalením ciel
  • Jeho administratíva prepúšťa federálnych zamestnancov

Americký prezident Donald Trump v noci na stredu 22. januára varoval Európsku úniu, že na ňu uvalí clá. Urobí tak v prípade, ak nepríde k náprave nevyváženosti obchodovania so Spojenými štátmi. Zároveň pohrozil uvalením cla aj Číne. Clá vo výške desať percent by sa mohli začať uplatňovať už od 1. februára. TASR o tom informovala na základe správy agentúry AFP.

Okrem týchto výrokov sa Trump pustil aj do zmien vo vlastných kruhoch. O prácu príde niekoľko federálnych zamestnancov a po novom budú môcť americkí strážnici zatýkať migrantov aj na citlivých miestach. 

Európska únia sa k USA správa zle 

„Správajú sa k nám veľmi, veľmi zle, preto sa nevyhnú clám. Ak to neurobíme, nedosiahneme férovosť,“ vyhlásil Trump v Bielom dome. Urobil tak pred zástupcami médií deň po svojom uvedení do úradu.

V predchádzajúci deň Trump vyhlásil, že EÚ neimportuje dostatok amerických produktov. Nechal sa počuť, že „toto napraví“ práve uvalením ciel na importované produkty alebo tlakom na zvýšenie objemu nákupu ropy a zemného plynu.

Americký prezident v noci z utorka na stredu taktiež opätovne pohrozil uvalením cla vo výške desať percent na produkty z Číny. Dôvodom má byť, že Čína „posiela do Mexika a Kanady f*ntanyl“.

Ako dátum možného zavedenia uviedol 1. február. V minulosti americký prezident uviedol rovnaký dátum aj v prípade uvalenia ciel vo výške 25 percent na Kanadu a Mexiko. Krajiny obvinil z toho, že sa im nedarí zastaviť nelegálnu migráciu a pašovanie f*ntanylu do USA. V prípade Mexika, Číny a Kanady pritom ide podľa oficiálnych údajov o najväčších exportérov produktov do USA.

V pondelok sa Trump zaviazal okamžite prepracovať americký obchodný systém a „prisľúbil uvaliť na cudzie krajiny clá a dane na obohatenie našich (amerických) občanov“.

Taktiež v pondelok podpísal nariadenie, podľa ktorého majú úrady preskúmať celú škálu obchodných problémov. Medzi ne patria aj nekalé praktiky a manipulácia s deficitom. Na základe výsledkov týchto vyšetrovaní následne môžu byť na krajiny uvalené ďalšie clá, informovalo AFP.

Trump prepúšťa federálnych zamestnancov

Nová Trumpova administratíva pristupuje k razantným zmenám aj v štátnej správe. Deň po svojej inaugurácii odvolal štyroch vysokopostavených vládnych činiteľov. Medzi nimi bola aj Linda Faganová, prvá žena na čele americkej pobrežnej stráže (USCG), ktorú do funkcie menoval Biden v júni 2022.

Jeho ďalším krokom je nariadenie pre federálnych zamestnancov pracujúcich v oblasti diverzity, rovnosti a inklúzie (DEI). Podľa obežníka zverejneného v utorok Kanceláriou ľudských zdrojov musia títo pracovníci nastúpiť na platenú dovolenku, pričom sa pripravujú plány na ich prepustenie.

Termíny sú stanovené striktne. Do stredy 17:00 musia všetci DEI zamestnanci nastúpiť na platenú dovolenku. V tom istom čase majú byť odpojené všetky webové stránky DEI financované z verejných zdrojov. Zaujímavosťou je, že niektoré federálne inštitúcie svoje DEI webstránky preventívne stiahli ešte pred vydaním tohto nariadenia.

Federálne inštitúcie dostali jasný harmonogram. Do štvrtka musia predložiť zoznam DEI zamestnancov a úradov, ktorý bol platný ku dňu volieb. Následne sa do piatka očakáva predloženie plánu „krokov na zníženie stavu“ týchto pracovníkov.

Tieto zmeny nasledujú po prezidentskom dekréte, ktorý zastavil množstvo inkluzívnych programov. Agentúra AP informuje, že išlo o široké spektrum aktivít, od tréningov zameraných na odstraňovanie predsudkov až po finančnú podporu pre farmárov a vlastníkov nehnuteľností z menšinových skupín.

Ľudí budú zatýkať aj v kostole

Razantné zmeny nastali aj v oblasti nelegálnych migrantov. Trumpova administratíva najnovšie zrušila obmedzenia pre pohraničnú stráž pri zatýkaní migrantov na „citlivých“ miestach, ktoré platili od roku 2011. Bidenova administratíva tieto pravidlá ešte sprísnila, čím výrazne limitovala právomoci úradov.

„Zločinci sa už ďalej nebudú môcť skrývať pred zatknutím v amerických školách a kostoloch,“ uviedlo americké Ministerstvo vnútornej bezpečnosti vo vyhlásení. Ministerstvo ďalej zdôraznilo: „Trumpova administratíva nebude zväzovať ruky našim statočným bezpečnostným zložkám. Namiesto toho verí, že budú viac používať zdravý rozum.“

Podľa informácií TASR a agentúry DPA prináša nová administratíva aj druhé významné nariadenie. To umožňuje americkým úradom rýchlu deportáciu zadržaných osôb bez dokladov, ktoré nedokážu preukázať, že v krajine žijú dlhšie ako dva roky.

Opozícia v parlamente odvoláva premiéra Roberta Fica

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá