Trump je stále v kontakte s Kim Čong-unom, tvrdí americká novinárka. Do záchoda mal splachovať vládne dokumenty
- Špeciálny vzťah medzi Donaldom Trumpom a Kim Čong-unom pretrváva, hoci Trump už nie je prezidentom USA
- V novej knihe americká novinárka uvádza, že Trump dokumenty splachoval do záchoda. Porušiť tým mohol zákon
- Trump obvinenia Maggie Habermanovej rezolútne odmieta. Na novinárku sa valí aj vlna kritiky od demokratov
- Špeciálny vzťah medzi Donaldom Trumpom a Kim Čong-unom pretrváva, hoci Trump už nie je prezidentom USA
- V novej knihe americká novinárka uvádza, že Trump dokumenty splachoval do záchoda. Porušiť tým mohol zákon
- Trump obvinenia Maggie Habermanovej rezolútne odmieta. Na novinárku sa valí aj vlna kritiky od demokratov
Ako uvádza BBC, bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018 na mítingu v Západnej Virgínii potom, čo si vymenil niekoľko listov so severokórejským prezidentom Kim Čong-unom vyhlásil: „Zamilovali sme sa do seba. Nie, naozaj. Napísal mi krásne listy,“ citoval Trumpa The Guardian.
Ich špecifický vzťah nezmenila ani návšteva vtedajšieho amerického prezidenta Trumpa v KĽDR v júni 2019, pričom ako zdôraznil Bloomberg, išlo vôbec o prvého amerického prezidenta, ktorý vkročil na územie izolovanej Kórejskej ľudovej demokratickej republiky.
Na blízkosti ich vzťahu nezmenili nič ani dva ostro sledované summity, ktoré mali za cieľ obmedziť nukleárny program KĽDR, ktorý je hlavným dôvodom dlhotrvajúcej politickej izolácie tejto krajiny.
K dohode medzi Trumpom a Kim Čong-unom nedošlo, a preto KĽDR pokračuje vo vykonávaní balistických vojenských striel, čo je v rozpore s rezolúciami OSN.
Americká novinárka Maggie Habermanová z prestížneho The New York Times napísala knihu The Confidence Man, ktorá má vyjsť v októbri. Niektoré útržky však už prenikli na verejnosť a Habermanová v nej mapuje život a kariéru kontroverzného Trumpa a pri tejto príležitosti poskytla Habermanová CNN exkluzívny rozhovor, v ktorom odhalila zaujímavé skutočnosti zo života bývalého prezidenta USA.
Stále sú v kontakte, hoci sa to nedá dokázať
Habermanová v rozhovore uviedla, že Donald Trump a Kim Čong-un sú stále v kontakte, hoci Trump už viac ako rok nie je americkým prezidentom.
„Viete, čo on hovorí a čo sa naozaj deje, nie vždy súhlasí… ale ľuďom hovorí, že s Kim Čong-unom udržiava kontakt, či už prostredníctvom listovej korešpondencie alebo diskusií. Ako všetci vieme, bol na tento vzťah fixovaný. Podľa mojich informácií, by to bolo zvláštne, pretože Kim by bol jediný politický líder, s ktorým je Trump stále v kontakte,“ cituje Habermanovú The Independent.
Habermanová však dodala, že tieto tvrdenia sa nedajú overiť. Ak by však nejaká forma komunikácie s Kimom stále prebiehala, nešlo by síce o porušenie zákona, ale mohlo by ísť o porušenie Logan Act, ktorý zabraňuje akémukoľvek neoprávnenému súkromnému americkému občanovi vyjednávať s nepriateľskou cudzou vládou.
Záchod zapchával dokumentami
Newsweek okrem toho priniesol ďalšie šokujúce tvrdenie americkej novinárky. Niektorí pracovníci Bieleho domu niekedy našli toaletu zapchatú papierovými dokumentami, pričom sú presvedčení o tom, že za to bol zodpovedný samotný Trump.
„Kvôli zapchatej toalete musel prísť technik a opraviť ju. Technik našiel zväzky zhluknutých mokrých papierov, vytlačených papierov, čo značí, že nešlo o toaletný papier,“ vysvetlila Habermanová.
K týmto obvineniam sa vyjadril aj samotný Trump. Označil za „fake news“. „Ďalšie fake news, že som spláchol papiere a dokumenty do záchoda v Bielom dome, sú kategoricky nepravdivé a reportérka si to jednoducho vymyslela, aby získala publicitu pre, v prevažnej miere, fiktívnu knihu,“ povedal pre HitC.
Washington Post tvrdí, že ak by sa Trump naozaj takéhoto konania dopustil „porušil zákony týkajúce sa nakladania s vládnymi dokumentmi.“
Na novinárku Habermanovú aj na denník New York Times sa zatiaľ valí kritika od demokratov i aktivistov. Redaktorku obviňujú, že v minulosti živila kauzu emailov demokratickej nominantky na prezidentku v roku 2016 Hillary Clintonovej.
Trumpove splachovanie vládnych dokumentov mala spoločne s denníkom prehliadať a čakať na obdobie po voľbách, keď zverejnila knihu.
„Zamyslite sa nad kruhom Maggie Habermanovej: posúvanie e-mailovej správy o Hillary na úroveň šialenstva -> získanie dôvernej stopy k Trumpovi -> vedomosť, že Trump *v skutočnosti* ničil informácie -> skrývanie tohto príbehu predtým, ako sa uchádzal o znovuzvolenie-> profit z obchodu s knihami,“ tvrdí aktivistka Amy Siskindová.
Scenárista David Weissman napísal komentár, kde tvrdil, že New York Times by sa mal Clintovej ospravedlniť.
Reportérka popiera, že by o splachovaní dokumentov vedela dopredu, dozvedieť o nich sa mala až pri písaní knihy, uvádza The Week.
Clintonová mala posielať emaily v čase výkonu svojej funkcie z privátneho servera, napokon vyšetrovanie FBI nepreukázalo, že by Clintonová porušila zákon. Bývalá prvá dáma tvrdí, že ju kauza poškodila a prispela k jej prehre v prezidentských voľbách.
Zdroje: BBC, Bloomberg, CNN, The Independent, Newsweek, HitC, The Week, Washington Post