Trump nedovolí protestujúcim vytvoriť „autonómne zóny“, vyhrážal sa. Twitter jeho vyjadrenie skryl

  • Demonštranti sa pokúsili zvrhnúť prezidenta Andrewa Jacksona na námestí Lafayette, ktoré je len cez ulicu od Bieleho domu
  • Po celej krajine protestujúci zvrhávajú sochy osobností, ktoré boli spojené s rasizmom či otroctvom
  • Z Bieleho domu boli evakuovaní novinári
pjimage (13)
TASR/AP Photo/Alex Brandon, getty Images/ Drew Angerer
  • Demonštranti sa pokúsili zvrhnúť prezidenta Andrewa Jacksona na námestí Lafayette, ktoré je len cez ulicu od Bieleho domu
  • Po celej krajine protestujúci zvrhávajú sochy osobností, ktoré boli spojené s rasizmom či otroctvom
  • Z Bieleho domu boli evakuovaní novinári

Ako píše The Hill, prezident Trump sa v  utorok vyhrážal, že demonštranti, ktorí sa pokúsili vytvoriť akúsi „autonómnu zónu“ v hlavnom meste krajiny, by sa po noci protestov v blízkosti Bieleho domu mohli stretnúť s násilím.

Vo Washingtone podľa Trumpa nikdy nevznikne žiadna autonómna zóna, pokiaľ bude on prezidentom. Ak sa o to protestujúci pokúsia, budú čeliť vážnym dôsledkom, zrejme násiliu. Sociálna sieť Twitter jeho vyjadrenie skryla.

Trump sa takto vyjadril po napätej demonštrácií v pondelok večer, keď sa demonštranti pokúsili zvrhnúť sochu prezidenta Jacksona na námestí Lafayette, ktoré je len cez ulicu od Bieleho domu.

Demonštranti sa v pondelok večer snažili strhnúť sochu prezidenta Andrewa Jacksona, píše The New York Times. Socha Jacksona na koňovi zostala nakoniec nepoškodená, na rozdiel od iných, ktoré boli v posledných týždňoch strhnuté alebo zničené. Protesty a demonštrácie trvajú v krajine už niekoľko týždňov, pričom dochádza k stále viac napätým situáciám.

Jackson, ktorý bol siedmy prezident USA, vlastnil otrokov a zaviedol politiku, ktorá donútila domorodých Američanov odísť zo svojej krajiny. Prezident Trump, ktorý mal portrét Jacksona zavesený v oválnej pracovni krátko po jeho inaugurácii, odsúdil tento podľa neho „hanebný vandalizmus“ veľkolepej sochy v pondelok večer, ako inak, cez Twitter.

Napätie medzi políciou a protestujúcimi bolo naozaj veľké. Počas chaotickej scény lietal vrtuľník veľmi nízko nad parkom a policajný zbor v krajine je zvyknutý používať na rozpustenie davov slzný plyn, ku čomu napokon aj došlo. Protestujúcim sa však podarilo rozbiť drevené kolesá štyroch replík kanónov na podstavci sochy siedmeho prezidenta.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1275258921704402945?s=20

Ide o dedičstvo a kultúru krajiny

Prezident Donald Trump koncom pondelka tweetoval, že veľa ľudí bolo zatknutých za hanebný vandalizmus. Dodal, že im hrozí 10 rokov vo väzení podľa zákona o ochrane pamätníkov veteránov a protestujúci by sa mali mať na pozore.

Ďalej Trump uviedol svoj negatívny postoj voči strhávaniu sôch v krajine. Podľa neho musia ľudia pochopiť históriu a kultúru. „Ľudia to môžu študovať a môžu to všetci nenávidieť. Ale nemôžete zložiť sochu Georga Washingtona, zatiaľ čo polovica našej krajiny je po ňom pomenovaná. Nemôžete to urobiť. Musíte si pamätať dedičstvo, ktoré je kultúrou našej krajiny,“ pokračoval.

Protestujúci a demonštranti sa v posledných dňoch snažili zamerať sa na vodcov konfederácie a ďalších kontroverzných historických postáv, ktoré boli spájané predovšetkým s rasizmom či otroctvom.

https://www.instagram.com/p/CBx-kSAjCt0/

Problém s autonómnymi zónami

Minister vnútra David Bernhardt vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že sa nebudú klaňať anarchistom. Bude zachovaný zákon, poriadok a spravodlivosť.

Zložky zákona zasiahli použitím slzného plynu na rozptýlenie davu predtým, ako sa podarilo protestujúcim zvrhnúť sochu. Na stĺpoch kostola sv. Johna boli pritom nasprejované písmená BHAZ (Black House Autonomous Zone).

Ide pritom o frázu, ktorá bola použitá aj v zóne Capitol Hill v Seattli. Ide tiež o autonómnu zónu, ktorá bola založená začiatkom tohto mesiaca uprostred protestov proti policajnej brutalite a rasovej nespravodlivosti.

https://www.instagram.com/p/CBTjUNjBZoI/

Demonštranti v autonómnej zóne môžu prichádzať a odchádzať podľa vlastného uváženia a presadzovať vlastné myšlienky ako napríklad prepracovanie miestnych činných orgánov v trestnom konaní, pričom niektorí sú zástancami zníženia financovania zo strany polície v prospech komunitných programov.

Starostka mesta Seattle Jenny Durkan však v pondelok uviedla, že policajti sa po dvoch streľbách počas víkendu v tejto oblasti presunú, aby rozpustili autonómnu zónu.

Evakuácia novinárov

CNN píše, že niekoľkým novinárom, vrátane dvoch zamestnancov CNN, bolo povedané, že musia opustiť areál Bieleho domu okamžite cez južnú stranu komplexu, čo nie je normálny vchod/východ pre tlač.

Zvyčajne počas bezpečnostných opatrení v Bielom dome sú novinári a korešpondenti zamknutí vo vnútri komplexu Bieleho domu. „V pondelok večer v reakcii na stále násilnejšie demonštrácie v parku Lafayette, boli štyria členovia médií evakuovaní tajnou službou  z južnej strany komplexu, kvôli vlastnej bezpečnosti,“ povedal hovorca tajnej služby CNN.

Tisíce nových prípadov nákazy COVID-19

Viaceré americké štáty hlásia tisíce nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, informovala v stredu na svojej webovej stránke stanica CNN. Úrady občanov žiadajú, aby zostali doma, nosili rúška a dodržiavali rozstupy.

Štát Kalifornia v pondelok zaznamenal 5019 nových prípadov nákazy. Na Floride potvrdili 3289 nových prípadov a v Arizone 3591.

Počty prípadov a hospitalizácií v Texase sa zvyšujú zatiaľ najrýchlejším tempom, ktoré tamojší guvernér Greg Abbott označil za „neprijateľné“.

Tieto štáty patria medzi 26 amerických štátov, ktoré v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zaznamenali nárast v počte nových prípadov. Počet takýchto štátov sa stále zvyšuje.

Pandémia sa na príliš veľkom počte miest „vymyká spod kontroly“, píše CNN s odvolaním sa na odborníkov.

Mnohé miesta neboli na pandémiu dostatočne pripravené a k ich znovuotvoreniu došlo príliš skoro a príliš rýchlo.

Novým koronavírusom sa v USA nakazilo viac ako 2,347 milióna ľudí a najmenej 121.225 osôb podľahlo následkom choroby COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, uvádza CNN s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: cnn.com, thehill.com, nytimes.com, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá