Trump ovplyvňuje dôchodky Slovákov v druhom pilieri. Jeho kroky znižujú tvoj budúci príjem

  • Dôchodok je pre nás vysnený čas oddychu
  • Aby to tak bolo, musí mať finančné zabezpečenie
  • Výšku budúcich dôchodkov negatívne ovplyvňuje trh
dochodok
Ilustračné foto Freepik/@shurkin_son
  • Dôchodok je pre nás vysnený čas oddychu
  • Aby to tak bolo, musí mať finančné zabezpečenie
  • Výšku budúcich dôchodkov negatívne ovplyvňuje trh

Dôchodok na Slovensku ovplyvňuje aj Donald Trump. Svojím rozhodnutím a ekonomickými politikami v rámci globalizovaných obchodných vzťahov a amerických finančných krokov vyvolal nepriamy dopad na dôchodky Slovákov, konkrétne v oblasti druhého piliera dôchodkového systému.

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že rozhodnutia amerického prezidenta sa netýkajú slovenských dôchodcov, realita ukazuje, že ekonomické opatrenia, ktoré Trump zaviedol, mali výrazný vplyv na globálne finančné trhy a následne aj na hodnotu dôchodkových úspor v druhom pilieri, uvádzajú Hospodárske noviny.

Účelom tohto článku je pozrieť sa na dopady Trumpových krokov a predpokladané dôsledky pre budúcnosť slovenských dôchodcov, ktorí sa spoliehajú na kumulovanie úspor v druhom pilieri.

Globálny obchodný konflikt a výkyvy na trhoch

Trumpovo vyhlásenie o clách, ktoré postihli globálny obchod medzi USA a viacerými krajinami, malo zásadný vplyv na finančné trhy. Obchodné vojny medzi USA a Čínou, ktoré sa počas Trumpovej administratívy stali výrazným faktorom, spôsobili výrazné cenové výkyvy na akciových trhoch. Budúci dôchodcovia, ktorí majú svoje úspory investované v podielových fondoch druhého piliera, pocítili negatívne dopady týchto výkyvov.

Mnohé fondy zaznamenali straty, ktoré sa prejavili v klesajúcej hodnote dôchodkových úspor. Trumpove opatrenia vyvolali nervozitu medzi investormi, čo malo za následok aj pokles hodnoty mnohých investičných aktív. A to vrátane akcií technologických gigantov a komodít, do ktorých sú fondy slovenských dôchodcov zainvestované.

V roku 2025, keď sa americká administratíva rozhodla pre silnejšie ekonomické sankcie a regulácie, ktoré ovplyvnili globálne trhy, dôchodkový druhý pilier na Slovensku čelil výrazným výkyvom vo výnosoch.

Minulý rok slovenskí dôchodcovia v druhom pilieri zažili rekordné zhodnotenie svojich úspor na dôchodok. Tie podľa odborníkov narástli najviac za posledné dve dekády. Pozitívny trend však už v tomto roku nedokáže zopakovať rekordné zhodnotenie.

Ekonomické rozhodnutia Trumpa v oblasti ciel, obchodných vzťahov a ďalších hospodárskych opatrení, ktoré mali vplyv na globálnu infláciu, sa odrazili na trhoch. Aj preto sú výnosy slovenských dôchodkových úspor v druhom pilieri nižšie.

Dôchodok a jeho ochrana

Slovenskí dôchodcovia, ktorí sa obávajú o svoje úspory v druhom pilieri, môžu zvážiť stratégie diverzifikácie svojich investícií. Sledovanie situácie na globálnych trhoch, vrátane amerických ekonomických opatrení a ich vplyvu na komodity je kľúčové. Ide tu primárne o akciové trhy a menové kurzy, ktoré sú podstatné pre ochranu dôchodkových úspor.

Nákupy aktív v oblasti zlata alebo iných stabilných komodít môžu pomôcť ochrániť dôchodky pred ďalšími volatilnými výkyvmi. Budúci dôchodok, ktorý sa opiera o investície do akciových trhov, je totiž citlivý na globálne ekonomické zmeny. Musí byť flexibilný, aby dokázal reagovať na krízy a nepredvídateľné udalosti. 

Okrem investičných výziev je pre mnohých slovenských dôchodcov dôležitou otázkou aj dediteľnosť ich dôchodkových úspor. O tejto problematike sa viedli rozsiahle diskusie, pretože podľa právnych predpisov úspory zo druhého piliera nie sú automaticky dediteľné.

Tí, ktorí sa obávajú o svoje dedičské práva k úsporám, by mali pred prijatím rozhodnutia o investovaní do dôchodkových fondov, ktoré sú vystavené vplyvom globálnych trhov, zvážiť ďalšie možnosti, ako napríklad privátne dôchodkové poistenie alebo alternatívne investície.

Riziko a regulácie

Trumpove ekonomické kroky ukázali, ako globálna politika môže ovplyvniť lokálne ekonomiky a životy obyčajných ľudí. Slovenskí dôchodcovia, ktorí sa spoliehajú na druhý pilier a ďalšie formy sporenia na dôchodok, musia byť pripravení na možné finančné výkyvy. Je preto nevyhnutné, aby sa vláda a dôchodkové správcovské spoločnosti začali zaoberať efektívnymi metódami ochrany úspor. Primárne pred rizikami spôsobenými neistotou na globálnych trhoch.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Hospodárske noviny, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá