Trump predstavil radikálne riešenie pre 1,5 milióna ľudí v pásme Gazy. „My to celé vyčistíme“
- Trump šokuje návrhom na vysťahovanie milióna Palestínčanov z Gazy
- Opätovne tiež hovorí o získaní Grónska
- Trump šokuje návrhom na vysťahovanie milióna Palestínčanov z Gazy
- Opätovne tiež hovorí o získaní Grónska
Americký prezident Donald Trump predstavil kontroverzný plán na riešenie situácie v pásme Gazy. Navrhol presídlenie viac ako milióna Palestínčanov do susedných krajín a kompletnú prestavbu oblasti, pričom o návrhu už telefonoval s jordánskym kráľom Abdulláhom II.
Jordánsko, Egypt a ďalšie arabské krajiny by podľa Trumpa mali prijať viac palestínskych utečencov z Pásma Gazy. Informuje o tom CNN.
Pásmo Gazy je podľa Trumpa zrúcanisko
„Hovoríme o milióne a pol ľudí a my to celé len vyčistíme,“ uviedol Trump počas rozhovoru s novinármi na palube Air Force One. „Neviem, niečo sa musí stať, ale teraz je to doslova zrúcanisko. Takmer všetko je zbúrané a ľudia tam umierajú, takže by som sa radšej spojil s niektorými arabskými národmi a postavil by som bývanie na inom mieste, kde by podľa mňa mohli pre zmenu žiť v mieri.“
Trump, bývalý developer, navrhuje výstavbu dočasného alebo dlhodobého bývania pre Palestínčanov v Jordánsku a Egypte. O tejto možnosti plánuje hovoriť aj s egyptským prezidentom Abdelom Fattáhom as-Sísím. Jordánsko pritom už teraz hostí viac ako 2,39 milióna registrovaných palestínskych utečencov.
Rozpor so zahraničnou politikou USA
Tento návrh je v rozpore s dlhodobou zahraničnou politikou USA, ktorá tradične podporuje dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Situácia v Gaze je pritom kritická – podľa údajov OSN izraelské nálety poškodili alebo zničili približne 60 percent budov vrátane škôl a nemocníc, a až 92 percent domov. Približne 90 percent obyvateľov Gazy bolo vysídlených.
Trump tento týždeň zároveň zrušil Bidenove sankcie voči izraelským osadníkom na okupovanom Západnom brehu Jordánu a potvrdil dodávku 2000-kilogramových bômb pre Izrael. Jeho návrh už získal podporu izraelského ministra financií Bezalela Smotricha, ktorý ho označil za „skvelú myšlienku“.
„Politici celé roky navrhovali nerealistické riešenia, ako je rozdelenie územia a vytvorenie palestínskeho štátu, čo ohrozovalo existenciu a bezpečnosť jediného židovského štátu na svete a viedlo len ku krviprelievaniu a utrpeniu mnohých ľudí,“ uviedol minister vo vyhlásení, ktoré zverejnil jeho hovorca.
Egyptský prezident as-Sísí však ešte v októbri 2023 podobné návrhy ostro kritizoval. Podľa jeho slov by vysťahovanie Palestínčanov z Gazy do Egypta mohlo viesť k podobnej situácii na Západnom brehu Jordánu, kde by mohli byť Palestínčania vysťahovaní do Jordánska. Jordánsky kráľ Abdulláh zase približne v tom istom čase označil myšlienku presunu ďalších palestínskych utečencov do svojej krajiny za „červenú čiaru“.
Trump verí, že USA získajú kontrolu nad Grónskom
Okrem toho Trump znovu oživil svoje ambície získať Grónsko – autonómne územie Dánska – pod kontrolu Spojených štátov, informuje BBC. Ide o najväčší ostrov sveta s bohatými zásobami nerastných surovín a strategickou polohou.
„Myslím si, že ho získame,“ vyhlásil Trump počas sobotňajšieho stretnutia s novinármi. S odkazom na 56-tisícovú populáciu ostrova dodal, že „ľudia chcú byť s nami“.
Nejde pritom o prvý pokus bývalého prezidenta o získanie Grónska. Podobné vyjadrenia zazneli už v roku 2019 počas jeho pôsobenia v Bielom dome, keď svoj zámer odôvodňoval potrebou zaistiť medzinárodnú bezpečnosť.
Trumpova rétorika sa však výrazne pritvrdila. Spochybnil nároky Dánska na toto územie. „Naozaj neviem, aký nárok naň má Dánsko, ale bol by to veľmi nepriateľský čin, keby to nedovolilo… Myslím si, že Grónsko dostaneme, pretože to súvisí so slobodou sveta… Nemá to nič spoločné so Spojenými štátmi okrem toho, že my sme tí, ktorí mu môžu poskytnúť slobodu. Oni to nedokážu,“ doplnil Trump, ktorý na tlačovej konferencii pred svojou inauguráciou nevylúčil použitie sily na získanie ostrova.
Grónska strana však má jasno. Premiér Múte Egede v utorok rezolútne odmietol akékoľvek snahy o americký či dánsky vplyv. Podporu našiel aj v Kodani, kde dánska vláda potvrdila, že o budúcnosti ostrova môžu rozhodovať výhradne jeho obyvatelia.
Od čias studenej vojny USA prevádzkujú na ostrove vojenskú základňu, zatiaľ čo Grónsko, v súčasnosti autonómne územie Dánska, sa usiluje o dosiahnutie nezávislosti.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, BBC, TASR