Trump trestá medzinárodný súd za vyšetrovanie USA a Izraela. Rozhodnutie môže oslabiť stíhanie Putina
- Trumpova administratíva uvalí sankcie proti MTS za vyšetrovanie USA a Izraela
- Toto rozhodnutie môže oslabiť stíhanie Putina za vojnové zločiny na Ukrajine

- Trumpova administratíva uvalí sankcie proti MTS za vyšetrovanie USA a Izraela
- Toto rozhodnutie môže oslabiť stíhanie Putina za vojnové zločiny na Ukrajine
Vo štvrtok americký prezident Donald Trump oznámil, že podpíše výkonný príkaz, ktorým uvalí sankcie na Medzinárodný trestný súd (MTS). Tento krok je reakciou na vyšetrovanie amerických občanov a ich spojencov, ako je Izrael, zo strany MTS.
Sankcie sa budú týkať finančných obmedzení a vízových zákazov pre osoby spolupracujúce s tribunálom. Trumpova administratíva tvrdí, že MTS neoprávnene zasahuje do suverenity USA a Izraela, informuje agentúra Reuters.
Tento krok prichádza v čase, keď MTS vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta pre vojnové zločiny spojené s kampaňou v Pásme Gazy. Sankcie voči súdu sa preto javia ako priamy pokus o delegitimizáciu jeho rozhodnutí.
MTS pritom už v minulosti čelil podobným opatreniam – počas Trumpovej prvej administratívy v roku 2020 USA sankcionovali vtedajšiu hlavnú prokurátorku Fatou Bensoudaovú za vyšetrovanie možných vojnových zločinov amerických vojakov v Afganistane, píše spravodajstvo NBC News.
Medzinárodný trestný súd je stály tribunál, ktorý má právomoc stíhať jednotlivcov za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti, genocídu a agresiu. Sídli v Haagu a má 125 členských krajín. USA, Rusko, Čína a Izrael však nie sú jeho členmi, a preto MTS nemá priamu jurisdikciu nad ich občanmi, pokiaľ sa vojnové zločiny nespáchajú na území členských štátov.
Napriek tomu sa očakáva, že krajiny, ktoré podpísali Rímsky štatút (zakladajúci dokument MTS, pozn. red.), budú rešpektovať jeho rozhodnutia a vykonávať zatykače.
Podkopanie dôvery v medzinárodnú spravodlivosť
Trumpove sankcie môžu mať ďalekosiahle dôsledky. Okrem ochrany amerických a izraelských predstaviteľov môžu oslabiť dôveryhodnosť MTS a medzinárodného práva ako takého. Toto je obzvlášť znepokojujúce v kontexte prípadu Vladimíra Putina.
MTS totiž v marci 2023 vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimíra Putina za vojnový zločin nezákonnej deportácie detí z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska. Hlavný prokurátor Karim Khan tvrdí, že existujú dôkazy o násilnom presune stoviek ukrajinských detí do ruských zariadení, čo je podľa medzinárodného práva vojnový zločin.
Ak však veľmoci ako USA odmietajú legitimitu MTS a uplatňujú naň sankcie, môže to oslabiť ochotu iných krajín vykonať zatykač na Putina alebo iných obvinených jednotlivcov.
Medzinárodné právo funguje len vtedy, ak ho krajiny rešpektujú a dodržiavajú. Ak USA a ich spojenci podkopávajú MTS, dávajú signál, že medzinárodná spravodlivosť je selektívna. Toto môže oslabiť snahy o stíhanie vojnových zločincov a poškodiť dôveru v princípy právneho štátu na globálnej úrovni.
Budúcnosť Medzinárodného trestného súdu
MTS už podnikol kroky na ochranu svojho fungovania. Napríklad vyplatil platy zamestnancov na tri mesiace dopredu, aby sa vyhol finančným problémom spôsobeným sankciami.
Jeho prezidentka, sudkyňa Tomoko Akane, varovala, že akékoľvek sankcie by mohli rýchlo podkopať činnosť súdu a dokonca ohroziť jeho samotnú existenciu.
Oslabenie MTS by však mohlo mať vážne dôsledky pre medzinárodný poriadok. Ak sa prestane vnímať ako nestranný tribunál, môže to posilniť naratív, že spravodlivosť je len pre slabších a mocní sú voči nej imúnni. To by mohlo viesť k nárastu beztrestnosti v prípadoch vojnových zločinov a oslabiť globálne úsilie o ochranu ľudských práv.
Čítajte viac z kategórie: Donald Trump
Zdroje: Reuters, NBC News