Trump vyrastal s otcom psychopatom, milionárom sa stal už ako 8-ročný. Jeho prezidentovanie je plné škandálov, ale aj úspechov
- Donald Trump definitívne odišiel z Bieleho domu. Na svojej rozlúčke v Marylande uviedol, že sa ešte vráti
- Kto vlastne Donald Trump je? Aký je jeho príbeh a ako sa stal z milionára kontroverzný prezident?
- Donald Trump vďačí časti svojho úspechu rodine. Prostredie, v ktorom vyrastal, ale nebolo ideálne
- V Trumpovom živote sa striedali úspechy, škandály ale aj pády
- Donald Trump definitívne odišiel z Bieleho domu. Na svojej rozlúčke v Marylande uviedol, že sa ešte vráti
- Kto vlastne Donald Trump je? Aký je jeho príbeh a ako sa stal z milionára kontroverzný prezident?
- Donald Trump vďačí časti svojho úspechu rodine. Prostredie, v ktorom vyrastal, ale nebolo ideálne
- V Trumpovom živote sa striedali úspechy, škandály ale aj pády
Donald Trump definitívne odišiel z Bieleho domu. Na svojej rozlúčke v Marylande uviedol, „že sa nejakým spôsobom vráti späť.“
Kto vlastne Donald Trump je? Kontroverzie ho sprevádzali ešte ako podnikateľa, keď u ľudí vyvolával protichodné pocity. Ako sa stal z newyorského playboya a milionára prezident Spojených štátov?
Nemeckí imigranti
Donald Trump sa nestal úspešným podnikateľom sám, ako to často prezentuje on alebo niektoré média. Trump zdedil už prosperujúci podnik a v detstve sa stal prakticky milionárom. Príbeh značky Trump sa začal písať ešte dlhé roky pred narodením Donalda.
Donaldov starý otec Friedrich pochádzal z malej nemeckej dediny Kallstadt, odkiaľ odišiel do Spojených štátov, aby sa vyhol povinnej službe v armáde. Na prevádzkovaní motelov a reštaurácií počas Zlatej horúčky zarobil nemalé peniaze.
Počas návštevy rodiny v rodnom Nemecku sa Friedrich zoznámil a oženil s Elizabeth Christ. Pár sa plánoval usadiť v Nemecku, ale pre dôvody, ktoré prispeli k Friedrichovmu odchodu, mu nemecké úrady zakázali zostať.
Pár sa presťahoval do Woodhavenu v Queense (New York), kde sa k ich prvej dcére Elizabeth neskôr pridali dvaja chlapci Frederick (prezývaný Fred) a John.
Všetky tri deti vyrastali v domácnosti, kde sa hovorilo skoro výhradne po nemecky. Friedrich podľahol španielskej chrípke, keď mal Fred dvanásť rokov, čím sa stal hlavou rodiny.
Napriek tomu, že Elizabeth zdedila financie po Friedrichovi, mala existenčné problémy, preto Fred ako malý chlapec vystriedal viaceré pracovné miesta od nosiča golfových palíc až po poslíčka.
Freda Trumpa prirovnali k Fordovi domáceho staviteľstva
Freda vždy fascinovalo staviteľstvo, preto chodil do nočnej školy, kde študoval stavebníctvo ale aj remeslá, ktoré sa s ním spájali (ako napríklad vodoinštalatérstvo). Fred sa rozhodol v odbore podnikať, ale keďže ešte nebol plnoletý, firmu musela založiť jeho mama Elizabeth, ktorá ju nazvala E. Trump & Son.
Fred začal najskôr stavať garáže, potom prešiel na rodinné domy, a nakoniec až na väčšie budovy. Ako 25-ročný stretol Škótku Mary Annie McLeod, s ktorou sa neskôr oženil a mal päť detí: Freda Jr. (prezývaného Freddy) Maryanne, Elizabeth, Donalda a Roberta.
Fred Trump trávil v práci desať až dvanásť hodín šesť dní v týždni. Za svoje úspechy vďačil aj federálnej vláde a ich programom na bývanie.
Počas druhej svetovej vojny vystaval kasárne a byty pre vojakov a námorníkov v Queense a v Brooklyne. V tom roku sa o ňom denník Brooklyn Daily Eagle zmienil najskôr ako o významnom staviteľovi ostrova Long Island, potom bol spomínaný ako „Henry Ford z oblasti domáceho staviteľstva“, informuje denník New York Times. Po druhej svetovej vojne staval byty pre robotníkov.
Fred si rovnako ako jeho syn Donald uvedomil, že na úspešný biznis človek potrebuje konexie, preto celý život udržiaval kontakty s politikmi z oboch strán. „Na to, aby ste mohli stavať, ste potrebovali územné plánovanie. Ak chcete získať územné plány, musíte poznať politikov,“ uviedol Donald Trump pre denník. „A môj otec politikov poznal.“
Funkčný psychopat, deti nútil zbierať klince
Mary L. Trump, dcéra Freddyho a neter Donalda, ktorá má vyštudovanú psychológiu, opísala v knihe Too Much and Never Enough svojho starého otca Freda ako funkčného psychopata, ktorý mal riadiť rodinu prísnou rukou a deti, hlavne synov, proti sebe štvať.
Mary tvrdí, že najväčší zlom v živote Roberta a Donalda nastal v ich ranom veku, keď mal Robert deväť mesiacov a Donald dva a pol roka. Ich matka po pôrodných komplikáciách a neliečenej infekcii takmer umrela a zostala dlhé týždne pripútaná na nemocničné lôžko, čo mohlo ovplyvniť ich emočný vývoj, keďže nemal kto uspokojovať ich emočné potreby, ktoré sú u tak malých detí kľúčové.
Keď boli chlapci starší, Fred ich brával so sebou na rozostavané stavby, kde zbierali klince. „Môj otec by šiel, zobral by piliny a klince, ďalšie klince, pozbieral by všetky zvyšky a použil by všetko, čo by mohol, a recykloval by to alebo by to predal,“ povedal Donald o svojom otcovi pre New York Times.
Napriek tomu, že zarábal milióny, nikdy neprestal šetriť. Podľa New York Times aj Mary L. Trumpovej Fred používal nekalé praktiky, aby obišiel platenie daní, do čoho zatiahol aj svoje deti – prostredníctvom zvereneckých fondov. Podľa denníka tak bol Donald už ako 8-ročný milionár.
Donaldov brat Freddy sa upil k smrti
Fred si ako dediča empíria a budúceho riaditeľa vybral najstaršieho syna Freddyho, z ktorého chcel vytvoriť obchodníka so „zabijáckymi inštinktmi“, aké mal on sám. Freddy mal ale úplne odlišnú povahu ako jeho otec a túžil byť pilotom, čo sa mu nakoniec aj podarilo.
Podľa Mary sa mu jeho otec aj brat Donald neustále posmievali a ponižovali ho, čo viedlo k jeho alkoholizmu a strate licencie pilota. Následne sa vrátil do firmy Trump Management. Freddy nikdy nedokázal splniť otcove požiadavky, jeho alkoholizmus sa neustále zhoršoval a aj napriek protialkoholickým liečeniam sa upil k smrti vo veku 42 rokov.
Mary tvrdí, že na Freddyho ponižovanie sa neustále prizeral mladší Donald, čo ho mohlo donútiť, aby neopakoval rovnaké chyby ako jeho brat a neukazoval slabosť, čo jeho otec neznášal.
Neovládateľný Donald
Samotný Donald bol ako teenager neovládateľným, preto ho poslali na Vojenskú akadémiu New York, kde ho otec často navštevoval.
„Pravidlá domova reflektujú pravidlá spoločnosti, takže keď sa deti dostanú do sveta, vedia, ako sa správať. Keď idú deti do školy, tak majú vedieť, že nesmú druhým deťom brať hračky, alebo že nemajú druhé deti biť a urážať. Donald nerozumel ničomu z toho, pretože pravidlá v ich dome, aspoň čo sa týkalo chlapcov (buď tvrdý za každú cenu, klamanie je v poriadku, uznanie, že sa mýliš alebo ospravedlnenie je slabosť) sa bili s pravidlami nastavenými v škole,“ opísala neter Mary Trump vo svojej knihe Too Much and Never Enough Donaldove problémy.
Donald sa stal vo svojich 17 rokoch otcovým spoločníkom vo firme. Po skončení vojenskej školy putoval na Pensylvánsku univerzitu Wharton, ktorú ukončil v roku 1968 s titulom bakalár ekonómie. Mary tvrdí, že Donald nebol práve ukážkový žiak a úlohy zaňho často vypracovali jeho sestry.
Po dokončení školy sa Donald začal naplno venovať podnikaniu. V roku 1971 sa stal prezidentom spoločnosti, ktorú premenoval na Trump Organization.
Otca presvedčil, aby rozšírili svoje podnikanie o developerské projekty na Manhattane. Ten dovtedy nevidel zmysel v rozširovaní firmy na nové územie, vždy sa držal len Queensu, Brooklynu a Staten Island. Práve so vstupom na Manhattan si začal Trump budovať meno a premieňať priezvisko Trump na značku. Postupne začal plniť stránky bulvárneho periodika New York Post.
Rasistické praktiky
V roku 1973 čelili Trumpovci škandálu, keď ich ministerstvo spravodlivosti obvinilo z diskriminácie záujemcov, ktorí mali odlišnú farbu pleti.
Washington Post tvrdí, že to nebolo po prvýkrát, čo mal Fred Trump problém s rasizmom. Podľa nich došlo k zatknutiu Freda počas nepokojov vyvolaných Ku Klux Klanom – Fred odmietol odísť z miesta protestov, preto mal byť zatknutý.
Donald ako republikánsky prezidentský kandidát poprel, že by jeho otec bol niekedy zatknutý. Mary L. Trump vo svojej knihe spomína na nelichotivé slová starého otca na imigrantov alebo Afroameričanov.
Známy americký pesničkár Woody Guthrie počas toho, ako bol nájomcom u Trumpovcov, dokonca zložil pesničku o Fredových rasistických praktikách, ktorá sa volala Old Man Trump.
Strategický Manhattan
V roku 1977 sa Trump oženil s českou modelkou Ivanou Zelníčkovou, s ktorou má synov Donalda a Erica a dcéru Ivanku. Jeho druhou manželkou bola v rokoch 1993 – 1999 Marla Maples. Z tohto manželstva sa narodila dcéra Tiffany. Od roku 2005 je ženatý so slovinskou modelkou Melaniou Knaussovou, s ktorou má syna Barrona.
Strategické bolo renovovanie hotela Commodore, ktorý znovu otvorili v roku 1980 ako Grand Hyatt Hotel. V ten istý rok získal povolenie na výstavbu mrakodrapu Trump Tower v Midtown Manhattan, kde mala Trumpova korporácia sídlo do roku 2019, keď sa presťahovala na Floridu.
V roku 1980 bol Trump už newyorskou celebritou a v roku 1982 sa prvýkrát objavil aj v rebríčku najbohatších ľudí. Nasledovala investícia do kasín v Atlantic City a floridskej rezidencie Mar-a-Lago, kde dnes sídli. Trump získal aj slávny hotel Plaza, kde sa objavil vo filme Sám doma 2.
Fred Trump umrel v roku 1999, keď mal 93 rokov. Koncom jeho života u neho prepukla ťažká Alzheimerova choroba, keď nevedel spoznať ani svoje deti.
Séria bankrotov a nízke dane
Začiatkom 21. storočia súkromný konglomerát Trump Organization tvorilo približne 500 firiem, ktoré podnikali v širokej škále oblastí vrátane hotelov a rekreačných stredísk, obytných nehnuteľností, obchodu či zábavy a televízie.
Trump napriek rozbehnutému biznisu zažil sériu bankrotov a dlhov. V roku 2016, keď prvýkrát kandidoval za prezidenta, zaplatil na federálnej dani z príjmu 750 amerických dolárov. Členka Snemovne reprezentantov Alexandria Ocasio-Cortez (New York) uviedla, že viac na dani v rovnakom roku zaplatila, keď pracovala ešte ako servírka.
V súčasnosti Trump osobne garantuje za dlh vo výške približne 420 miliónov dolárov, ktorý dlhujú jeho podniky, a ktorý podľa New York Times bude musieť byť v nasledujúcich rokoch splatený.
Väčšina týchto dlhov spadá pod banku Deutsche Bank. Trumpova organizácia, na ktorú v súčasnosti dohliadajú jeho dvaja synovia, dlhuje Deutsche Bank asi 340 miliónov dolárov.
Trump a jeho firmy sú v súčasnosti vyšetrované kanceláriou okresného prokurátora štátu New York z dôvodu daňových a poistných podvodov.
Denník Washington Post priniesol informáciu, že prokurátor Manhattanu prizval odborníkov na forenzné účtovníctvo, ktorí majú pomáhať pri vyšetrovaní Trumpa.
O kandidatúre hovoril už od 80. rokov 20. storočia
Od 80. rokov 20. storočia Trump verejne uvažoval o tom, že bude kandidovať za prezidenta, ale médiá to považovali len za snahu robiť si reklamu.
Podľa Boba Woodwarda a jeho knihy Strach sa v roku 2010 mal Trump stretnúť s Stevom Bannonom (neskôr pomáhal Trumpovi pri kampani a zastával pozíciu hlavného stratéga Bieleho domu) a Davidom Bossie. Preberať mali možnú kandidatúru. Bannon sa mal vtedy vyjadriť, že Trump je bez šance.
Trump sa mal na stretnutí vyjadriť, že predsa nik nevie, ako volil. V rozhovore pre CNN v 2004 sa vyjadril, že sa identifikuje pravdepodobne viac ako demokrat. Jeho dospelá dcéra Ivanka a jej manžel Jarad Kushner boli registrovaní ako demokrati.
Neskôr Trump vstúpil do Republikánskej strany, aby z nej neskôr opäť vystúpil a následne do nej zas vstúpil.
Otázna bola aj jeho podpora slobodného rozhodnutia o potratoch. V starých rozhovoroch hovoril, že je jednoznačne zato, aby sa žena mohla sama rozhodnúť, neskôr rétoriku zmenil.
Trump údajne neveril tomu, že dokáže vyhrať
Svoju kandidatúru na prezidenta oznámil 16. júna 2015 v Trump Tower. Podľa Michaela Wolffa, ktorý napísal knihu Oheň a síra a Stephanie Winston Wolkoff, ktorá napísala knihu Melania and Me, išlo len o ďalší marketingový ťah Trumpa. Samotný Trump ani jeho okolie nemali veriť tomu, že je schopný vyhrať republikánsku nomináciu a následne voľby.
Trumpovi sa ale darilo vzbudiť pozornosť voličov a využiť jeho skúsenosti obchodníka a zároveň televíznej hviezdy, ktoré nadobudol v reality show The Apprentice (Učeň).
„Dokázal ovládnuť priestor a získať si pozornosť silou svojej osobnosti. Mal v sebe niečo naviac. Zároveň pôsobil ako obyčajný chlap z baru, ktorý práve hovorí do televízie. Mazaný chlap z Queensu,“ cituje Bannona Woodward. Z Trumpa sa okamžite stala hviezda republikánskej Fox News.
Trump bavil svojich potenciálnych voličov ostrými výpadmi voči ostatným republikánom. Heslo jeho kampane znelo „Urobme Ameriku opäť veľkou“, pričom sľúbil vytvorenie miliónov pracovných miest, vystúpenie USA z Parížskej dohody o zmene klímy, uvalenie ciel na krajiny, ktoré údajne používajú neférové praktiky voči USA či vybudovanie múru na hraniciach s Mexikom, aby zabránil nelegálnej migrácii z Latinskej Ameriky.
Po prvotných neúspechoch, ktoré označil ako podvod, napokon vyhral a získal tak republikánsku nomináciu.
Škandál s uniknutou nahrávkou mu takmer zničil kampaň
Prieskumy mu zo začiatku nedávali voči demokratickej nominantke Hillary Clinton veľké šance. Clinton ale čelila škandálu s hacknutými emailmi, ktoré ako ministerka zahraničia posielala z nezabezpečeného serveru.
Ďalšia rana prišla od ruských hackerov, ktorí na Putinov príkaz napadli Demokratický národný výbor a zverejnili emailové komunikácie vplyvných demokratov, ktorí jasne favorizovali Clinton pred oponentom Bernie Sandersom.
Clintonovej emaily vyšetrovala FBI, ktorá opätovne spustila ďalšie vyšetrovanie len niekoľko dní pred voľbami.
Škandálu čelil aj Trump – po tom, čo uniklo video rozhovoru medzi Trumpom a moderátorom programu Access Hollywood Billym Bushom, kde Trump hovorí, že keď je slávny, môže si so ženami robiť, čo chce, a chytať ich, kde chce – aj bez ich zvolenia.
Bob Woodward uvádza, že Mike Pence mal po zverejnení nahrávky Trumpovi poslať list, kde ho informuje, že by sa mal vzdať nominácie, a ak tak učiní, je pripravený zaujať jeho miesto.
Zasiahli Mecerovci, Trump napokon vyhral
Trump ale neodstúpil a dostal pomoc aj od milionárov Mecerovcov. Napriek tomu, že Trump sám seba označoval za milionára nezávislého od financií politikov, do vlastnej kampane nebol ochotný investovať takmer nič.
Mecerovci navyše do kampane dosadili svojich ľudí – Kellyane Conway, z ktorej sa stala šéfka kampane a neskôr prezidentova poradkyňa, a Steva Bannona.
V novembri 2016 Trump porazil svoju protikandidátku za Demokratickú stranu Hillary Clintonovú. Pomohli mu k tomu víťazstvá v štátoch na severovýchode USA tvoriacich takzvaný „hrdzavý pás“, ktoré postihol útlm ťažkého priemyslu.
K víťazstvu mu pomohol systém voliteľov, pretože Clinton mala o takmer 3 milióny hlasov viac ako Trump, aj to označil za podvod.
Chaos a neporiadok
Trumpova administratíva sa podľa Woodwarda aj Wolffa od začiatku zmietala v chaose. Členovia administratívy mali jednať na vlastnú päsť a Trumpovi zo stola brať dokumenty k podpisu.
Podľa Woodwarda boli Trumpov prvý minister zahraničia Rex Tillerson ako aj vojenský predstavitelia zhrození Trumpovou neschopnosťou chápať diplomaciu, zahraničné partnerstvá a otázky národnej bezpečnosti. Trumpove rozhodnutia boli navyše premenlivé a spontánne, čo platilo v jednu chvíľu už v druhú nemuselo.
„Neexistovala žiadna formálna procedúra prijímania rozhodnutí alebo ich vzájomnej koordinácie. Každý si robil, čo chcel. Prezidentovi niečo napadlo a povedal: „Chcel by som dačo podpísať,“ načo mu Porter (vtedajší sekretár Bieleho domu, pozn. red.) musel vysvetľovať, že prezident je síce vybavený rozsiahlou právomocou vydávať exekutívne príkazy, avšak v praxi je jeho činnosť limitovaná istými právnymi obmedzeniami. Trump vôbec nerozumel fungovaniu štátneho aparátu,“ uvádza Woodward na základe slov vedúceho kancelárie Bieleho domu Reince Priebus.
Do histórie sa Priebus zapísal ako najkratšie slúžiaci vedúci kancelárie v histórii, s Trumpom vydržal 189 dní.
Ivanka kričala, že nie je žiadna úradníčka, ale prvorodená dcéra
Poradcovia sa mali sťažovať, že ich Trump nepočúva a nevníma fakty, ktoré mu predkladajú. Trumpov prvý minister obrany James Mattes sa mal vyjadriť, že prezident má chovanie piataka alebo šiestaka na základnej škole. Charakteristickým rysom Trumpovej osobnosti mal byť pocit krivdy a sebaľútosti.
Celý chaos mali zhoršovať frakcie, ktoré sa v Bielom dome vytvorili, a súperili medzi sebou o vplyv na prezidenta. Do práce poradcov a prezidenta mala navyše zasahovať Trumpova dcéra Ivanka a jej manžel Jared.
Stevie Bannon, ktorý pôsobil ako hlavný stratég, jej mal dohovárať, že je len rádová úradníčka. To malo Ivanku rozčúliť a vyvolať scénu, pri ktorej mala kričať, že nie je žiadna rádová úradníčka, ale prvorodená dcéra.
Problematické bolo aj Trumpovo tweetovanie a neustále sledovanie televízie, ktoré ho rozptyľovalo.
Časté boli aj odchody ľudí z Trumpovej administratívy a Bieleho domu. Napríklad počas jedného funkčného obdobia sa na pozícii vedúceho kancelárie Bieleho domu vystriedali traja ľudia, na funkcii hovorcu dokonca štyria.
Obmenou prešli aj ministerské kreslá. Napríklad na kresle ministra obrany sa vystriedali traja ministri.
Najväčšia ekonomická reforma za posledných 30 rokov
Napriek chaosu, ktorý počas Trumpovho vládnutia panoval, sa administratíve v roku 2017 podarilo uskutočniť najväčšiu daňovú reformu za posledných tridsať rokov. Tá zmenšila korporátnu daň z 35 % na 21 %. Ekonomike sa tiež darilo, pokiaľ neprišla pandémia koronavírusu.
Podľa The Hill v roku 2019 percento Američanov, ktorí klesli pod hranicu chudoby, kleslo na najnižšiu úroveň v zaznamenanej histórii. Zvýšilo sa aj bohatstvo amerických domácností a firiem vrátane ich zásob, úspor a majetku. Stredný príjem domácností sa zvýšil na viac ako 65 000 dolárov, za tri roky sa zvýšil o viac ako 5 000 dolárov. To je takmer dvojnásobné zvýšenie oproti predchádzajúcim 12 rokom.
Odstúpenia od dohôd a obchodné vojny
V máji 2018, napriek námietkam európskych spojencov, Trump ohlásil odchod USA z jadrovej dohody s Iránom. S Mexikom a Kanadou Trump dohodol nahradenie Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA) Dohodou USA, Mexiko a Kanada (USMCA), ktorá začala platiť 1. júla 2020. Podľa Trumpa NAFTA povzbudzovala americké firmy, aby presúvali svoje výrobné závody do Mexika s cieľom získať výhodu lacnej pracovnej sily.
V apríli 2018 ohlásila Trumpova administratíva zavedenie 25-percentných ciel na viac ako tisíc čínskych tovarov ako postih za obchodnú politiku Číny.
Obchodná vojna USA s Čínou eskalovala v máji 2019, keď sa začali americké 25-percentné clá uplatňovať na čínske tovary v hodnote 200 miliárd dolárov. Tlak na Peking viedol k prvej fáze americko-čínskej obchodnej dohody, ktorú podpísali v polovici januára 2020. Jej súčasťou je záväzok Číny nakúpiť v priebehu dvoch rokov americké tovary za dodatočných 200 miliárd dolárov a zdržať sa menovej manipulácie a krádeží duševného vlastníctva.
Sexizmus a neúctivé správanie voči kolegyniam
Trump sa počas prezidentovania nevyhol škandálom. Pochybné boli jeho nominácie na sudcov Najvyššieho súdu. Problematické bolo aj jeho chovanie k politickým kolegyniam, ktoré častoval rôznymi prezývkami. Hillary Clinton bola krivá Hillary, Nancy Pelosi šialená Nancy, Kamalu Harris nazval ako monštrum alebo šialená žena. Všetky tri pomenoval ako protivné ženské.
Prezývku mal aj pre senátorku Elizabeth Warren, ktorú volal Pocahontas – pre jej tvrdenie o pôvode, ktorý mal siahať k indiánom.
Konflikt mal aj s členkami Snemovne takzvaného Sqaudu, ktorým odkázal, nech sa vrátia do krajiny, odkiaľ pochádzajú. Tri zo štyroch kongresmaniek zo Squadu sa pritom narodili v USA. Spomínal ich aj v prezidentských debatách, kde ich nazval ako AOC plus tri. AOC je skratka pre Alexandriu Ocasio-Cortez.
Trumpove správanie bolo považované za sexistické a myzogýnne už predtým. Ešte počas republikánskych primárok zaútočil na vtedajšiu moderátorku Fox News Megyn Kelly, ktorá sa ho pýtala na jeho správanie k ženám. V rozhovore pre ABC News vtedy uviedol: „Z očí jej vytekala krv, krv jej vytekala zovšadiaľ,“ čím naznačil, že menštruuje.
Neschopnosť odsúdiť rasizmus
Ďalším problémom bol Trumpov dlhotrvajúci problém jasne odsúdiť rasizmus a prívržencov krajnej pravice. Potom, ako útočník a prívrženec extrémnej pravice v Charlottesville vrazil autom do davu, ktorý protestoval proti zhromaždeniu extrémnych pravičiarov, jedna žena náraz neprežila a desiatky ďalších boli zranení. Trump vtedy tweetoval, že v oboch táboroch boli „veľmi fajn ľudia“ a vina je na oboch stranách.
Podobne sa zachoval aj pri protestoch Black Lives Matter, o ktorých tvrdil, že sú organizované extrémnou ľavicou a Antifou.
Do histórie sa zapíšu aj nelichotivé veci
Trump ako prvý prezident v histórii čelí impeachmentu dvakrát. Taktiež ako prvý prehral priame (populárne) hlasovanie dvakrát. Ďalším neúspechom je neschopnosť znovu obhájiť prezidentské kreslo, čo sa doteraz stalo len pár prezidentom.
Do histórie sa zapíše aj Trumpova neochota uznať volebné výsledky a neustále tvrdenia o volebných podvodoch, ktoré nepodložil žiadnymi dôkazmi. Čierny deň bol aj 6. január 2021, keď na Kapitol zaútočili Trumpovi priaznivci, ktorých mohli vyprovokovať jeho slová.
Z telefonátu medzi Trumpom a štátnym tajomníkom štátu Georgia, ku ktorému sa dostal Washington Post jasne vyplýva, že Trump veril, že volebné podvody sú reálne.
Mary L. Trump vo svojej knihe Too Much and Never Enough tvrdí, že je to bežná praktika Donalda Trumpa, ktorá pochádza z jeho detstva a výchovy.
„Klamstvá sa stávajú v jeho mysli pravdou hneď, ako ich vysloví, no stále sú to klamstvá. Aj tak môžete vidieť, čo všetko mu môže prejsť. A doteraz mu prešlo všetko,“ uviedla Mary L. Trump vo svojej knihe, ktorá vyšla ešte pred prezidentskými voľbami.
Zdroje: TASR, New York Times, New York Times, Washington Post, New York Times, Washington Post, CNN, the Hill