Trumpa čaká zdrvujúca porážka, tvrdí ďalší predvolebný model

  • Podľa modelu webu FiveThirtyEight má Biden 71,1 % šancu, že voľby vyhrá
  • Dôležité je pre kandidáta vyhrať nerozhodné štáty, a tak hlasy ich voliteľov
  • Náskok má Biden aj v celonárodných prieskumoch, jeho výhru predpovedal, aj Allan Lichtman vo svojom modeli
Trump Biden
TASR/AP, Marcio Jose Sanchez,Evan Vucci
  • Podľa modelu webu FiveThirtyEight má Biden 71,1 % šancu, že voľby vyhrá
  • Dôležité je pre kandidáta vyhrať nerozhodné štáty, a tak hlasy ich voliteľov
  • Náskok má Biden aj v celonárodných prieskumoch, jeho výhru predpovedal, aj Allan Lichtman vo svojom modeli

Súčasný americký prezident Donald Trump to bude mať pri obhájení svojho mandátu ťažké. Ďalší volebný model predpokladá, že jeho dni prezidentovania sú zrátané. Vo voľbách, ktoré sa uskutočnia 3. novembra 2020 má s vysokou pravdepodobnosťou prehrať.  

Web FiveThirtyEight, ktorý vlastní ABC News predpokladá vo svojom modeli, že má len 28,4% šancu voľby vyhrať. Jeho rivalovi, bývalému prezidentovi Baracka Obamu a demokratickému nominantovi na prezidenta Joevi Bidenovi model predpokladá 71,1 % šancu, že voľby vyhrá.

Model pracuje s volebnými prieskumami ostatných spoločnosti, ktoré kombinuje s analytickými dátami ako sú demografické údaje. Model predpokladá, že Biden získa 334 z 538 hlasov voliteľov.

zdroj: TASR/AP, Marcio Jose Sanchez,Evan Vucci

Americké voľby nie sú priame, nerozhoduje hlasovanie ako v Európe. Kto získa viac hlasov nie je automaticky víťaz. V predchádzajúcich voľbách získala demokratická kandidátka Hillary Clinton o tri milióny hlasov viac, no napriek tomu prehrala. Dôležité je získať hlasy voliteľov z jednotlivých štátov.

Každý štát má určený počet voliteľov podľa hustoty a počtu obyvateľstva. Najviac má Kalifornia, a to 55. Najmenej po 3 majú viaceré menšie štáty ako Aljaška alebo Delaware. Kto vyhrá voľby v jednotlivom štáte, tomu automaticky prepadnú všetci volitelia v danom štáte.

https://twitter.com/ReedForecasts/status/1303069286433533959

Niektoré štáty ako Kalifornia, Washington, Oregon, Maine alebo New York sú tradične demokratické. Ďalšie ako Texas, Aljaška, Kansas alebo Idaho sú tradične republikánske. Rozhodujúce sú takzvané nerozhodné štáty „Swing state“, kde nie je obyvateľstvo väčšinovo ani demokratické, ani republikánske a výsledky v nich bývajú veľmi tesné.

Web FiveThirtyEight uvádza, že sú nimi štáty Colorado, Florida, Iowa, Michigan, Minnesota, Nevada, New Hampshire, Severná Karolina, Ohio, Pennsylvánia, Virgínia, a Wisconsin. Dokopy majú tieto štáty 156 hlasov voliteľov.

Biden vyhráva aj v modeli od volebného Nostradama

Demokratický kandidát Joe Biden s jeho spolukandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harris vedú v celoštátnych prieskumoch o 8-10 percentuálnych bodov. V prieskume zo stredy zverejnenom agentúrou Reuters Biden dokonca vedie o 12 percentuálnych bodov. Bidena by tak volilo 52%, Trumpa 40%.

zdroj: Facebook/Kamala Harris

Výhru dua Biden/Harris predpovedal aj americký profesor histórie Allan Lichtman, prezývaný Nostradamus. Správne predpovedal výsledky prezidentských volieb od roku 1984, pričom sa ani raz nepomýlil na rozdiel od volebných prieskumov (za omyl sa dá považovať len predpoveď výhry Ala Gora, ktorý síce vyhral populárne hlasovanie, celkové voľby však prehral, poz. red.).

Oproti prieskumom z minulých prezidentských volieb má bývalý viceprezident stále navrch pred súčasným prezidentom. Práve v období septembra sa začal v 2016 Trump v prieskumoch na Clintonovú výrazne doťahovať a v niektorých ju dokonca porážal.  

zdroj: TASR/AP, John Locher

Situácia ešte nie je definitívna a môže ju zmeniť veľa premenných, ako napríklad schválenie vakcíny proti vírusu COVID-19 pred voľbami, televízne debaty, v ktorých Biden práve neexceluje alebo Trumpova argumentácia, kde sa snaží Bidena/Harrisovú vykresliť ako radikálnych ľavičiarov, ktorí dovedú krajinu do chaosu aký je teraz vidieť v Portlande.

On jediný pritom môže nastoliť „zákon a poriadok“ heslo, ktoré ani sám nevymyslel, ale prevzal od bývalého prezidenta Richarda Nixona. Voľby môžu ovplyvniť aj vonkajšie vplyvy ako zasahovanie Ruska do volieb, ako tomu bolo v roku 2016.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: FiveThirtyEigh, Reuters, Bloomberg

Najnovšie videá

Trendové videá