Trumpov megaprojekt „Zlatá kupola“: Najväčší raketový štít v histórii USA môže stáť miliardy

  • Trumpova administratíva pripravuje „Zlatú kupolu“ – vesmírny štít proti raketám
  • Ambiciózny plán má stovky podporných návrhov, no odborníci varujú pred rizikami a cenou
Trump Iron Dome
Ilustračné foto Wikimedia, TASR/AP
  • Trumpova administratíva pripravuje „Zlatú kupolu“ – vesmírny štít proti raketám
  • Ambiciózny plán má stovky podporných návrhov, no odborníci varujú pred rizikami a cenou

Americký prezident Donald Trump má budúci týždeň rozhodnúť o ďalšom smerovaní projektu „Golden Dome“ (zlatá kupola) vesmírnej protiraketovej obrany. Ako informovali viaceré zdroje z prostredia obrany pre portál Defense One, Pentagón pripravuje tri varianty realizácie tohto programu, ktorý má byť najambicióznejším obranným systémom v histórii USA.

Vzhľadom na rozsah projektu sa diskutuje o zriadení novej agentúry, ktorá by mala nahradiť alebo doplniť existujúcu Missile Defense Agency. „Pravdepodobne bude potrebné vytvoriť nový orgán, ktorý to celé zastreší,“ povedal anonymný predstaviteľ obrany pre Defense One.

Už teraz sa pripravuje zoznam kandidátov na vedenie novej kancelárie a niektoré firmy, ako Lockheed Martin, RTX či Booz Allen Hamilton, sa aktívne zapájajú do návrhov riešení. Zaujímavosťou je, že projekt má politický rozmer – jeho prvé výsledky by mali byť viditeľné už pred voľbami v roku 2026. Očakáva sa, že krátkodobé ciele budú slúžiť ako „dôkaz funkčnosti“ pred voličmi.

Trump vydal výkonné nariadenie, v ktorom vyzýva ministerstvo obrany, aby do konca marca pripravilo plán vývoja novej obrany. Pentagón preto urýchlene zvoláva tzv. „tiger tím“ – špecialistov z rôznych oblastí, ktorí pripravujú rámcové návrhy. Záujem prejavilo viac než 360 subjektov, od startupov až po obranných gigantov.

Od senzorov po satelity: Ako má systém fungovať?

Golden Dome má obsahovať viacero úrovní ochrany. Krátkodobé ciele zahŕňajú zlepšenie presnosti pozemných zachytávačov rakiet. Dlhodobejšie plány počítajú so sieťou satelitov na nízkej obežnej dráhe, ktoré budú schopné autonómne detegovať, sledovať a ničiť balistické hrozby.

Booz Allen Hamilton predstavil koncept „Brilliant Swarms“, konšteláciu tisícok malých satelitov vybavených umelou inteligenciou. „Tieto satelity by spolupracovali, aby zachytili raketu už niekoľko minút po štarte a zničili ju ešte predtým, než vypustí hlavice,“ povedal Chris Bogdan z Booz Allen. Každý satelit, veľký ako chladnička, má zároveň fungovať ako „kill vehicle“ – nárazom zneškodní cieľ.

Podľa Treya Oberinga, bývalého šéfa Missile Defense Agency, 50 % cieľa sa pri náraze mení na plazmu, 40 % sa spáli v atmosfére a len zvyšok dopadne na Zem. Satelity by teda mali nielen vysokú úspešnosť, ale aj obmedzený vedľajší dopad na infraštruktúru.

Technické výzvy a historické paralely

Projekt Golden Dome si vyžaduje masívnu technickú infraštruktúru. Podľa štúdie American Physical Society by bolo potrebných približne 16 000 satelitov na zachytenie série desiatich medzikontinentálnych rakiet, píše spravodajstvo CNN. „Jeden satelit takmer nikdy nie je v správnom čase na správnom mieste, preto potrebujeme tisíce,“ uvádza štúdia.

Mnohí odborníci upozorňujú, že projekt čelí rovnakým problémom ako slávne „Star Wars“ z čias prezidenta Reagana. Tieto vízie boli napokon zrušené kvôli technickým a finančným limitom. Laura Grego z Union of Concerned Scientists hovorí: „Obrana proti sofistikovanému jadrovému arzenálu je technicky aj ekonomicky neudržateľná.“

Okrem toho je systém potenciálne zraniteľný voči útokom na satelity. „Aj lacný pozemný útok dokáže vyradiť miliardový systém na obežnej dráhe,“ tvrdí odborníčka. Vývoj takéhoto systému by mohol trvať 7 až 10 rokov – a aj potom by chránil len niektoré oblasti.

Náklady, pochybnosti a dôsledky pre globálnu rovnováhu

Presné náklady na Golden Dome zatiaľ nie sú známe, no pôjde pravdepodobne o desiatky miliárd dolárov. Trump však podľa zdrojov požiadal, aby sa projekt objavil už v rozpočtoch na roky 2026 – 2030. Kritici, ako bývalý kongresman John Tierney, tvrdia: „Je to drahé, technicky slabé a strategicky nebezpečné.“

Okrem finančných výziev existujú aj geopolitické. Ak by Spojené štáty získali systém schopný eliminovať cudzie jadrové rakety, mohlo by to narušiť krehkú rovnováhu odstrašovania. „Ak som Rusko alebo Čína, mám čoraz menšiu dôveru, že USA nezaútočia preventívne,“ cituje anonymný zdroj z obranných kruhov. Iní varujú, že to môže vyvolať preteky v zbrojení alebo urýchliť vývoj útočných technológií, ktoré systém obídu.

Zatiaľ čo koncept Golden Dome ostáva prevažne teoretický, diskusie v obranných štruktúrach, súkromnom sektore a politickom prostredí sa rozbiehajú naplno. Či bude táto „zlatá kupola“ len ďalším snom alebo realitou, ukážu najbližšie roky.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Defense One, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá