Trumpov návrat Európu poriadne zabolí. Zvýšenie ciel prinesie negatívne účinky, ohrozené je i Slovensko
- Donald Trump a jeho obchodné vojny pravdepodobne ublížia európskej ekonomike
- Predpovedajú to analytici NBS
- Vyskytnúť sa môže dokonca dominový efekt
- Donald Trump a jeho obchodné vojny pravdepodobne ublížia európskej ekonomike
- Predpovedajú to analytici NBS
- Vyskytnúť sa môže dokonca dominový efekt
Analytici Národnej banky Slovenska (NBS) varujú pred možnými ekonomickými dôsledkami zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta USA. Vo svojom komentári poukazujú na potenciálne dopady novej administratívy na medzinárodný obchod a cenovú stabilitu v Európe.
Nová americká politika môže významne ovplyvniť infláciu v eurozóne. „Hlavnou otázkou zostáva, či budú pre Európu tieto vplyvy v súčte proinflačné alebo protiinflačné. Očakávania finančných trhov bezprostredne pred voľbami sa hýbali skôr smerom k vyššej očakávanej inflácii,“ hodnotia ekonómovia.
Jedným z hlavných rizík je narušenie obchodných vzťahov medzi USA a Európou prostredníctvom colných opatrení. Európsky export pritom výrazne závisí od amerického dopytu. „Európa potrebuje, aby spotrebitelia v USA kupovali jej výrobky, keďže aktuálna spotreba doma nie je dostatočne vysoká. Ak sa Amerika začne viac sústrediť na podporu svojich vlastných firiem a obmedzí obchod so zahraničím, pre Európu to môže znamenať vážne problémy,“ upozorňujú analytici.
Trump už v minulosti navrhoval zaviesť 10 % clá na európsky tovar. V žalúdku mu leží hlavne fakt, že Európa do USA viac dovezie, ako z nej vyvezie. Sťažoval sa pritom hlavne na automobily, ktoré patria k hlavným artiklom európskeho exportu. Aj podľa štatistiky z roku 2022 boli autá nielen hlavným tovarom exportu Európy, ale aj Slovenska do USA. V ten rok sme vyviezli do Spojených štátov autá v hodnote 2,7 miliardy dolárov.
Celkovo export za rok 2022 do USA pohyboval na úrovni 4,23 miliárd dolárov, zatiaľ čo Američania na Slovensko poslali tovar v hodnote 700 miliónov. Tento trend pokračuje aj naďalej, napríklad v auguste 2024 sme zo Slovenska do USA exportovali autá v hodnote 427 miliónov dolárov. Najväčší podiel tvoria vozidlá automobilky Volkswagen a Jaguar. Znížený dopyt po európskych autách by teda rozhodne pocítilo aj Slovensko.
Spustiť by to mohlo dominový efekt
Zavedenie vyšších ciel by mohlo vyvolať dominový efekt. Európske výrobky by v USA zdraželi, čo by znížilo ich konkurencieschopnosť. Súčasne by prípadné clá na čínsky tovar mohli presunúť čínsku produkciu na európsky trh. Európa by mohla reagovať zvýšením vlastných ciel, čím by sa vzťahy s USA aj Čínou ďalej komplikovali. Finančné trhy už reagujú poklesom akcií potenciálne najviac ohrozených európskych spoločností.
„Tá sa zas môže preniesť do vyššej inflácie v eurozóne cez reštriktívnejšiu politiku Fedu, ktorá môže spôsobiť silnejší dolár, a teda drahšie dovezené tovary pre obyvateľov eurozóny. Prípadné vyššie inflačné tlaky môžu skomplikovať oživenie európskej ekonomiky,“ varujú analytici pred kombináciou colných opatrení, daňových škrtov a prísnejšej imigračnej politiky.
Člen Rady guvernérov ECB Robert Holzmann varuje pred dopadmi americkej politiky na globálnu ekonomiku. V prípade realizácie avizovaných opatrení predpokladá pretrvávanie vyšších úrokových sadzieb a inflácie v USA, čo môže vyvolať tlak na rast cien aj v ďalších krajinách.
„To, čo povedal, myslí vážne, a pravdepodobne to zrealizuje rýchlejšie, ako očakávame,“ upozorňuje predstaviteľ ECB na možný rýchly spád udalostí.
Osobitné riziko predstavuje potenciálne posilnenie dolára k úrovni parity s eurom. Takýto vývoj by výrazne zvýšil dovozné náklady, najmä v energetickom sektore. To by podľa Holzmanna mohlo skomplikovať a predĺžiť proces dosahovania dvojpercentného inflačného cieľa, ktorý si stanovila Európska centrálna banka.
Istú protiváhu by mohla predstavovať nová energetická stratégia USA. Tá by mohla viesť k presýteniu trhov s fosílnymi palivami a následne k zníženiu cien energií, čo by pôsobilo protiinflačne. Všetky tieto faktory bude musieť Európska centrálna banka (ECB) zohľadniť pri svojich menovo-politických rozhodnutiach.