Trumpov návrat rozdeľuje Slovensko: Voliči Smeru sú optimistickí, ostatní sa obávajú zhoršenia situácie (PRIESKUM)

  • Trumpov návrat rozdeľuje slovenskú spoločnosť
  • Tretina Slovákov verí, že prinesie mier
  • Názory sa výrazne líšia podľa politických preferencií
Na snímke Robert Fico a Donald Trump počas spoločného telefonátu.
  • Trumpov návrat rozdeľuje slovenskú spoločnosť
  • Tretina Slovákov verí, že prinesie mier
  • Názory sa výrazne líšia podľa politických preferencií

Nový prieskum odhalil, ako Slováci vnímajú návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu. Zatiaľ čo voliči Smeru-SD vidia v bývalom prezidentovi nádej na mier, podporovatelia Progresívneho Slovenska sa obávajú zhoršenia situácie vo svete.

Prieskum sprostredkovala a o jeho výsledkoch informovala tlačová agentúra SCIO prostredníctvom tlačovej správy. 

Tretina verí v mier na Ukrajine

Podľa decembrového reprezentatívneho prieskumu agentúry SCIO takmer 30 % (presnejšie 29,9 %) Slovákov verí, že Trumpov návrat do prezidentského kresla USA prinesie koniec vojny na Ukrajine. Opačný názor zastáva 34,1 % opýtaných a zvyšných 36 % nemá na túto otázku jasný názor.

Najväčší optimizmus však panuje v otázke americko-ruských vzťahov. Až 36,5 % respondentov totiž očakáva ich zlepšenie. Skeptickejší sú Slováci v prípade situácie na Blízkom východe. Až 41,4 % opýtaných si myslí, že Trump nepomôže vyriešiť tamojší konflikt.

Donald Trump
zdroj: TASR/AP, Evan Vucci

Výrazné rozdiely medzi voličmi

„Zaujímavosťou prieskumu je pozrieť sa na odpovede z pohľadu voličov dvoch najsilnejších politických strán na Slovensku,“ hovorí hlavný analytik SCIO Martin Klus. Kým voliči Smeru-SD vidia Trumpov návrat optimisticky najmä v otázke ukončenia vojny na Ukrajine a vzťahov s Ruskom, voliči Progresívneho Slovenska vyjadrujú obavy.

Slováci, ktorí volili Progresívne Slovensko, sa najviac obávajú zhoršenia vzťahov medzi USA a EÚ (42 % respondentov) a eskalácie napätia na Blízkom východe. „V skratke by sa to dalo vyhodnotiť tak, že Donald Trump vzbudzuje podstatne viac očakávaní u voličov SMERu-SD a, naopak, podstatne väčšiu skepsu pri voličoch Progresívneho Slovenska, čo iste súvisí aj s naladením politických predstaviteľov týchto strán počas prezidentských volieb v USA,“ vysvetľuje Klus.

Zaujímavým zistením je, že 36,3 % Slovákov neverí, že by Trumpovo prezidentstvo malo negatívny vplyv na kvalitu slobody a demokracie vo svete. Aj v tejto otázke sa však názory voličov Smeru-SD a PS výrazne líšia.

Trump túži po 51. štáte

Včera sme informovali, že kanadský premiér Justin Trudeau oznámil svoju rezignáciu. Deje sa tak v skutočne kritickom momente pre kanadsko-americké vzťahy. Jeho odstúpenie prichádza len dva týždne pred nástupom Donalda Trumpa do funkcie prezidenta USA. Trump už prednedávnom avizoval zavedenie 25 % ciel na kanadský import.

Trump na Trudeauovu rezignáciu okamžite zareagoval sériou kontroverzných vyhlásení na platforme Truth Social. Jeho odstúpenie označil za znak kanadskej slabosti a prekvapivo navrhol možnosť spojenia USA a Kanady. Podľa jeho slov „mnohí Kanaďania milujú byť 51. štátom USA“. Dodal, že takéto spojenie by viedlo k odstráneniu ciel, zníženiu daní a lepšej bezpečnosti pred „ruskými a čínskymi loďami“.

Odborníci považujú Trumpovu rétoriku za strategicky zameranú na oslabenie kanadskej vyjednávacej pozície. Xavier Delgado z Wilson Center’s Canada Institute varuje, že takéto vyhlásenia nielen urážajú Kanadu, ale aj obmedzujú jej schopnosť reagovať na pripravované obchodné opatrenia.

Trudeau sa počas tlačovej konferencie vyhol priamej konfrontácii s Trumpovými provokáciami, ale zdôraznil odhodlanie chrániť kanadské záujmy. „Máme nástroje a odhodlanie chrániť Kanadu pred akýmikoľvek hrozbami,“ uviedol odstupujúci premiér.

Laura Dawsonová z Future Borders Coalition označila Trudeauovu rezignáciu za nevhodne načasovanú, keďže Kanada sa ocitá v politickom vákuu práve v čase, keď potrebuje silné vedenie. Plánované americké clá by mohli výrazne poškodiť kanadský oceliarsky, automobilový a poľnohospodársky sektor.

Hoci je Trumpova vízia o spojení Kanady s USA politicky nerealistická, jeho vyjadrenia signalizujú tvrdý postoj voči severnému susedovi. Kanada teraz musí urýchlene nájsť nového lídra, ktorý bude schopný efektívne reagovať na Trumpovu administratívu a ochrániť kritické obchodné vzťahy medzi oboma krajinami.

Ekolive – revolúcia v oblasti poľnohospodárstva

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: SCIO /TS, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá