Trumpova „politika strachu“ vyvoláva paniku: Kanada čaká nápor utečencov
- Kanada sa pripravuje na možný nárast migrantov
- Trumpove hrozby o masovej deportácii môžu pohnúť tisíce ľudí smerom na sever
- Kanada sa pripravuje na možný nárast migrantov
- Trumpove hrozby o masovej deportácii môžu pohnúť tisíce ľudí smerom na sever
Kanada čelí novým výzvam na svojich hraniciach po tom, čo Donald Trump opäť zvýšil intenzitu svojich vyjadrení o masových deportáciách. Ako informuje The Guardian, tento raz jeho administratíva nepochybuje o realizácii najväčšej deportácie v histórii USA. To môže vyvolať prudký nárast počtu imigrantov smerujúcich na sever.
Po Trumpovom víťazstve v novembrových voľbách sa krajina pripravuje na prílev nelegálnych imigrantov. Tí v reakcii na deportačné politiky USA prídu hľadať azyl práve do Kanady. Počas jeho prvej vlády v období 2017 – 2021, prichádzali napríklad tisíce haitských občanov na kanadské hranice v dôsledku zrušenia inštitúcie dočasného ochranného štatútu.
Mnohí z nich prešli cez odľahlé priechody, ako je Roxham Road, ktorý sa stal symbolom zúfalej snahy o bezpečie. A hoci sa tento priechod uzavrel, Kanada podľa New York Times očakáva novú vlnu imigrantov, ktorí budú hľadať iné nelegálne cesty cez 5 500 míľ dlhú hranicu.
V Kanade v súčasnosti zúria diskusie o tom, ako zabezpečiť hranice. Kanadský minister pre imigráciu Marc Miller zdôraznil, že „nie všetci sú vítaní“, čo je radikálny odklon od predchádzajúcej politiky otvorených dverí. Tento tvrdý postoj k imigrácii v kombinácii s očakávaným nárastom nelegálnych imigrantov vyvoláva obavy medzi odborníkmi. Tí varujú pred neetickými dôsledkami.
“We will be acting in the national interest, regardless of decisions taken by the new administration, to make sure that our borders are secure, that people coming to Canada do so in a regular pathway, and the reality that not everyone is welcome here,” https://t.co/lIj0k68k2A
— Marc Miller ᐅᑭᒫᐃᐧᐅᓃᐸᐄᐧᐤᐃᔨᐣ (@MarcMillerVM) November 12, 2024
Bezprecedentná situácia a výzvy pre kanadskú vládu
Ak sa predpoklady naplnia, Kanada sa môže ocitnúť v situácii, keď tisíce ľudí prejdú cez hranice. Mnohí budú čeliť doslova smrteľným podmienkam pri hľadaní nelegálnych ciest do krajiny. Zima a extrémne počasie, vrátane mrazov dosahujúcich až -35 °C sú vážnym nebezpečenstvom. Medzi posledné tragické prípady patrí smrť štyroch členov rodiny, ktorí zomreli práve v mraze pri pokuse o nelegálny prechod do USA.
Súčasná kanadská vláda čelí otázkam o tom, či je pripravená na nový nápor imigrantov. Podpredsedkyňa vlády Chrystia Freeland opakovane zdôrazňuje, že bezpečnosť hraníc je prioritou. Niektorí odborníci podobne tvrdia, že Kanada bude musieť prehodnotiť svoje záväzky voči utečencom, najmä v svetle vyhrážok, ktoré prichádzajú z juhu.
Kanada, známa svojou otvorenosťou voči imigrantom, sa v posledných rokoch dostáva pod čoraz väčší tlak verejnosti. Tá si začína uvedomovať dopady masového prílevu dočasných rezidentov na miestne problémy, ako sú nedostatok bývania či zdravotnej starostlivosti. Opatrenia, ktoré vláda zaviedla na obmedzenie imigračných kvót, sú reakciou na tento narastajúci odpor.
Marc Miller už oznámil zníženie počtu víz pre študentov a obmedzenie počtu dočasných zamestnancov, ktorí môžu byť zamestnaní vo firmách. Tieto zmeny sa dotýkajú tisícov ľudí. Kanada totiž v posledných rokoch intenzívne podporovala programy, ktoré umožnili imigrantom prísť do krajiny za účelom štúdia a práce. Teraz sa ale karta obrátila.
Tento obrat, ktorý je reakciou na obavy z ekonomických a sociálnych tlakov, sa stretol s negatívnou odozvou zo strany mnohých prisťahovalcov. Tí, ktorí boli pozvaní do krajiny, teraz čelia neistej budúcnosti. Ich pracovné povolenia totiž nebudú obnovené a stále viac ich hľadá spôsob, ako v Kanade legálne ostať.
Európa by mohla krízu využiť: Američania hľadajú útočisko
Zatiaľ čo Kanada čelí výzvam týkajúcim sa migračných tlakov zo strany USA, Európa by politickú krízu v USA podľa The Guardian mohla využiť a prijať veľký počet Američanov, ktorí v dôsledku Trumpovej druhej vlády hľadajú útočisko. Po Trumpovom víťazstve vo voľbách vzrástlo vyhľadávanie termínov ako „presťahovať sa do Európy“ do rekordných výšok.
Mnoho vysokoškolsky vzdelaných Američanov, napríklad klimatických vedcov a aktivistov, ktorí čelia v USA zníženiu financovania, hľadá a bude hľadať lepšie možnosti v Európe. Práve tam je totiž podľa nich demokracia stabilnejšia a sociálny systém silnejší. Európa by tak mohla rozvinúť programy, ktoré by tieto osoby vítali a ponúkli by im špeciálne víza.
Okrem ekonomických výhod pre krajiny, ktoré by privítali talentovaných ľudí, by to zároveň slúžilo ako silný protest proti Trumpovej politike.
Mnohé európske krajiny môžu využiť tento moment na pritiahnutie najlepších mozgov z USA a posilniť tak nielen svoju ekonomiku, ale aj svoj demokratický základ. Práve ten môže byť v ohrození v dôsledku Trumpovej tendencii k autoritárskej vláde.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: New York Times, The Guardian, The Guardian, The Guardian, X/Marc Miller ᐅᑭᒫᐃᐧᐅᓃᐸᐄᐧᐤᐃᔨᐣ