Trumpove clá povedú k lacnejšiemu tovaru v EÚ. Ekonóm vysvetľuje paradox

  • Americké clá môžu presmerovať lacný tovar do Európy
  • Spotrebitelia môžu z amerických ciel ťažiť do doby, kým EÚ nezavedie protiopatrenia
Ilustračné foto.
TASR/AP, Unsplash/Ru Dur
  • Americké clá môžu presmerovať lacný tovar do Európy
  • Spotrebitelia môžu z amerických ciel ťažiť do doby, kým EÚ nezavedie protiopatrenia

Zavádzanie ciel americkým prezidentom Donaldom Trumpom môže mať pre európskych spotrebiteľov zaujímavý a paradoxný efekt. Ako upozorňuje ekonóm zo spoločnosti Datarun Petr Bartoň v rozhovore pre Aktualně.cz: „Čokoľvek, čo doposiaľ zdanil (Trump) alebo ešte len zdaní, v Európskej únii zlacnie.“

Dôvodom je podľa neho presmerovanie svetového tovaru z amerického trhu práve na ten európsky. „Európsky trh je vítanou alternatívou pre svetových výrobcov, keď nemôžu tovar predať v Amerike. Môžeme teda čakať vyšší prílev tovaru do Európy a znižovanie cien.“

Tento trend by podľa neho mohol pokračovať až do momentu, kým Európska únia nepristúpi k vlastným clám – buď voči Spojeným štátom, alebo voči ázijským krajinám, ktoré by chceli zaplaviť európsky trh lacnejšími výrobkami.

Záujmy spotrebiteľov vs. záujmy výrobcov

Zároveň upozorňuje na istú neúprimnosť v rétorike Bruselu: „Keď Európska únia hovorila, že bude hájiť záujmy svojich spotrebiteľov a výrobcov, nebola tak úplne čestná. Ona totiž bude chrániť predovšetkým záujmy výrobcov.“ Lacnejší dovoz zo sveta podľa Bartoňa vytvára tlak na domácich producentov, ktorí sa dostávajú do konkurenčnej nevýhody a museli by znižovať ceny alebo obmedzovať produkciu.

„Je to asymetria,“ glosuje situáciu, „ale tak to už v tej reálnej politike chodí – síce sa niečo predáva v záujme spotrebiteľov, ale v skutočnosti je to proti ich záujmu.“

Zlacnenie tovaru nemusí byť pre spotrebiteľov viditeľné

Bartoň zároveň pripomína, že rovnaký efekt pozorovali ekonómovia už počas Trumpovho prvého funkčného obdobia, keď uvalil clá na dovoz ocele a hliníka. Vtedy skutočne došlo k zlacneniu týchto surovín na európskom trhu.

Napriek tomu však ekonóm varuje pred prílišnými očakávaniami. Zlacnenie tovaru nemusí byť pre spotrebiteľov viditeľné. „V čase inflácie totiž môže dôjsť len k spomaleniu zdražovania, nie nevyhnutne k poklesu cien,“ uzatvára.

20 percent na všetok tovar z EÚ

Americký prezident Trump v stredu 2. apríla oznámil zavedenie plošných cieľov voči viacerým krajinám po celom svete. Minimálna sadzba týchto cien je stanovená na 10 percent. Na dovoz všetkého tovaru z EÚ zaviedol clá vo výške 20 percent.

Spojené štáty zároveň zaviedli 25-percentné clo na dovoz automobilov a automobilových súčiastok, ktoré sa začali už od stredy. Trump vníma clá ako nástroj na zvýšenie príjmov štátu, ktorý má nahradiť výpadky daní z plánovaného zníženia a zároveň oživiť priemyselnú výrobu v USA.

Malý európsky a americký armagedon

K zavedeniu nových ciel sa vyjadril aj guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

„Zrejme ide o historický okamih, taký malý európsky a americký armagedon. Sú to prevažne scenáre, s ktorými sme sa rátali v našich prognózach – tie sú menej dôležité pre Európsku úniu. Teraz si musíme uvedomiť, že ide o reakciu Európskej únie. Clá v každom prípade znamenajú oslabenie ekonomického rastu, ohrozenie dobrej nálady na trhu práce a aj isté vplyvy na ceny, pretože clá majú v prvom rade vplyv na ceny,“ povedal Kažimír.

Očakáva sa, že EÚ zareaguje odvetnými opatreniami a zavedie clá na vybrané americké tovary a služby smerujúce na európsky trh (pozn. red.). 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Aktualně.cz, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá