Trvalo by to tri dni, hovoria v ruskej TV o napadnutí Litvy. Berlín a EK sa zľakli, chcú údajne ustúpiť

  • Ruská propaganda hovorí o napadnutí Litvy a zabratí Suwalského koridoru
  • Európska komisia sa mala zľaknúť vyhrážok a podvoliť sa tlaku Nemecka
paľba z ruského tanku
SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Ruská propaganda hovorí o napadnutí Litvy a zabratí Suwalského koridoru
  • Európska komisia sa mala zľaknúť vyhrážok a podvoliť sa tlaku Nemecka

Litovská blokáda tovaru do ruskej exklávy Kaliningrad nenechala chladnou ani ruskú propagandu. V ruskej štátnej televízii sa vyhrážali napadnutím Suwalského koridoru, zvládli by to vraj za tri dni. Vyhrážky prichádzajú aj od ministerstva zahraničia Ruskej federácie.

Napätie a vyhrážky zrejme zapôsobili na Európsku komisiu a hlavne na politikov v Berlíne, ktorí na Komisiu tlačia, aby rozhodnutie blokády zvrátila. Podľa informácií viacerých médií má k tomu dôjsť v nasledujúcich dňoch, napriek nesúhlasu Litvy.

Územie má len 60 kilometrov, dali by sme to za 3 dni, znie v ruskej TV 

Litva zastavila tranzit tovarov podliehajúcich sankčnému režimu Európskej únie do Kaliningradskej oblasti 17. júna. Týka sa to napríklad ocele, stavebného materiálu, uhlia či moderných technológií. Prímorská Kaliningradská oblasť je zo všetkých strán na súši obklopená členskými štátmi Európskej únie – Litvou a Poľskom.

Rozhodnutie Litvy, ktorá sa odvoláva na Európsku komisiu vyvolalo hnev v Rusku. Najskôr sa vyhrážal rezort diplomacie, ktorý hovoril o tom, že „Rusko bude brániť svoje národné záujmy“.

Potom sa vyhrážala hovorkyňa ministerstva zahraničia Marija Zacharovová, ktorá uviedla, že Rusko odpovie na blokádu i „prakticky“.

Ako prakticky by mohli Rusi odpovedať, predviedla štátna ruská propaganda. Hosť v ruskom programe tvrdil, že Rusko by malo teraz napadnúť Litvu a zabrať 65-kilometrový Suwalský koridor medzi Bieloruskom a Kaliningradskou oblasťou, uvádza Express. Ide o pohraničnú oblasť medzi Poľskom a Litvou.

„Rozhovory o konvoji cez litovské územie znamenajú začiatok operácií na uvoľnenie cez Suwalský koridor. Takže útočná operácia,“ uviedol TV hosť.

„Mimochodom, hĺbka územia nie je veľká, len 60 km. S dobrým tempom to budú tri dni ofenzívy,“ vyhrážal sa ďalej.

Scholz má tlačiť na Komisiu 

Práve tohto scenára sa majú báť aj politici v Berlíne a tiež v Bruseli, uvádza TASR, ktorá sa odvoláva na agentúru Reuters.

Obavy z eskalácie má mať hlavne nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý mal tlačiť na Komisiu, aby rozhodnutie blokovať tovar do Kalinigradu „upravila“, uvádza Der Spiegel.

Európska komisia by v nasledujúcich dňoch mala vydať rozhodnutie, ktoré by povolilo prepravu tovaru cez litovské územie. Nešlo by však o neobmedzené množstvá ale množstvá, ktoré boli typické pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

Olaf
zdroj: SITA/AP, Markus Schreiber

V špeciálnych prípadoch, ako sú nevyhnutné opravy plavebných komôr, môžu byť množstvá prekročené, povedali pre Der Spiegel zdroje Bruseli. Rusko bude musieť každú výnimku zdôvodniť.

Nemecký kancelár kritizoval neúprosný postoj Litovčanov, ktorých postoj voči Rusku patrí k najtvrdším v Európe.

Uviedol, že ide o prepravu tovaru medzi dvoma časťami Ruska. Scholz v minulosti viackrát opakoval, že musíme urobiť všetko, aby sa zabránilo vojne medzi Severoatlantickou alianciou (NATO) a Ruskom. Tvrdí, že takáto vojna by znamenala automaticky tretiu svetovú vojnu, čo niektorí analytici považujú za nezmysel.

Nie sme to my, kto zmenil pozíciu, ozýva sa z Vilniusu 

Európska komisia ale spočiatku dala za pravdu práve Litve, ktorá sa odvoláva, že len uplatňuje právo Európskej únie. Vilnius konzultoval všetky detaily vrátene technických s Komisiou. Washington tiež rozhodnutie Litvy uvítal.

Šéf zahraničnej politiky Josep Borrell povedal, že pozícia litovskej vlády je v súlade so sankčným režimom.

Russia_US_Security_Talks_Explainer_94504-b36f6d53b50e44b7b873401c84821bb9
zdroj: SITA/AP, Mindaugas Kulbis

Zmena politiky voči Kalinigradu prichádza pomerne nečakane. „Rusku sa zrejme podarilo vniesť strach do Európskej komisie,“ povedal pre Der Spiegel politológ Dovilė Jakniūnaitė. „Už to nie je o niekoľkých železničných vagónoch. Teraz to vyzerá, že vyhrážky sa Rusku vyplácajú.“

Vo Vilniuse tiež neskrývajú sklamanie. „Nie sme to my, kto zmenil pozíciu,“ tvrdia zdroje blízke litovskej vláde. Litovčania pritom neskrývajú nespokojnosť s Berlínom.

„Nemci od 18. júna vyvíjajú tlak na Európsku komisiu, aby zabezpečila, že sa sankcie nevzťahujú na Kaliningrad,“ hovorí predstaviteľ Litvy, ktorý je oboznámený s rokovaniami.

Je to pritom Litva, ktorá trpí sankciami a stráca pritom milióny eur zisku z prepravy ruského tovaru, tiež Litva znáša najväčšie riziko prípadného ruského útoku. Nie je jasné, či by sa v prípade útoku na Litvu do jej obrany zapojili aj nemeckí vojaci, ktorí sú v krajine umiestnení.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, Der Spiegel, Express

Najnovšie videá

Trendové videá