Tu huby nezbieraj: Miesta, kde ti hrozí pokuta až 50 000 eur či dokonca väzenie
- Hubárska sezóna je v plnom prúde
- V niektorých európskych štátoch ale platia prísne zákazy a pravidlá
- Ak ich nedodržíš, pokuta ťa neminie
- Hubárska sezóna je v plnom prúde
- V niektorých európskych štátoch ale platia prísne zákazy a pravidlá
- Ak ich nedodržíš, pokuta ťa neminie
Nedávno sme ťa informovali o upozornení, ktoré vydalo Ministerstvo životného prostredia SR. Počas letnej turistickej sezóny si treba dávať pozor na nezákonný zber lesných plodov, najmä čučoriedok, malín, brusníc, jahôd a húb.
V národných parkoch a chránených územiach s tretím a vyšším stupňom ochrany je povolený zber len na vyhradených miestach a len pre vlastnú spotrebu vlastníkov, správcov alebo nájomcov pozemkov.
Národné parky spoločne s políciou pripravujú akcie proti komerčným nelegálnym zberateľom lesných plodov. Zber je povolený len na vyhradených územiach pre vlastnú spotrebu, ako sú napríklad národné parky Slovenský raj, Slovenský kras, Veľká Fatra a prírodná rezervácia Vydrica.
Na dodržiavanie pravidiel dohliadajú zamestnanci správ národných parkov a strážcovia prírody, ktorí sa snažia najskôr dohovoriť s komerčnými zberateľmi, a pokuty sa ukladajú len v prípade potreby.
Nezákonný zber lesných plodov vážne poškodzuje prírodu a vzácne ekosystémy národných parkov, pričom množstvo živočíchov stráca prírodnú potravu. Zberači za sebou často nechávajú aj veľké množstvo odpadu a poškodzujú aj iné rastliny. Preto je dôležité dodržiavať pravidlá a zbierať plody len na povolených miestach.
Pokuta až vyše 3 000 eur
„Zberačom na komerčné účely sa snažia v prvom rade dohovoriť, pokuty sú krajným riešením. V blokovom konaní im hrozí pokuta do 300 eur, ako aj odobratie nazbieraných lesných plodov a náradia. V správnom konaní môže byť za daný priestupok uložená pokuta až do 3 319,39 eur a prepadnutie veci.“
„Strážcovia prírody sú v terénne na dennej báze v NP Nízke Tatry, pravidelné akcie proti nelegálnym zberačom robia napríklad v Tatranskom národnom parku či v Slovenskom raji.“
Rezort životného prostredia poukazuje na to, že enormný zber lesných plodov poškodzuje prírodu a vzácne ekosystémy národných parkov. Jeden zberač dokáže za použitia zberných pomôcok nazbierať desiatky litrov lesných plodov denne. Taktiež dodáva, že zberači za sebou zanechávajú hromadu odpadkov.
„Lesné plody majú pritom nasýtiť predovšetkým pôvodných obyvateľov lesa. Na lesné plody je odkázané veľké množstvo živočíchov vrátane hlucháňa hôrneho či medveďa hnedého,“ píše ministerstvo s tým, že nadmerným zberom lesných plodov prichádzajú živočíchy o prirodzenú potravu, častým dôsledkom je aj neželaná kolízia či snaha zvierat zaobstarať si potravu v iných lokalitách.