Tu je 7 dôvodov, prečo by si mal každé svoje ráno začínať journalingom
- Journaling je priam skvelým spôsobom, ako začať deň. Stačí ti naň len kus papiera či notesu, ceruzka alebo pero a môžeš začať
- Tí najúspešnejší ľudia z celého sveta sa netaja tým, že je to jedna z prvých vecí, ktoré ráno urobia
- Stačí, ak mu ráno venuješ len zopár minút a tvoj život sa môže otočiť o 180 stupňov
- Ak nad ním ešte stále premýšľaš, prinášame ti hneď 7 dôvodov, prečo by si s ním mal ihneď začať
- Journaling je priam skvelým spôsobom, ako začať deň. Stačí ti naň len kus papiera či notesu, ceruzka alebo pero a môžeš začať
- Tí najúspešnejší ľudia z celého sveta sa netaja tým, že je to jedna z prvých vecí, ktoré ráno urobia
- Stačí, ak mu ráno venuješ len zopár minút a tvoj život sa môže otočiť o 180 stupňov
- Ak nad ním ešte stále premýšľaš, prinášame ti hneď 7 dôvodov, prečo by si s ním mal ihneď začať
Mnoho slávnych kreatívcov, spisovateľov, inovátorov a originálnych mysliteľov našej generácie si vedie denník – pre mnohých je to tvorivá nevyhnutnosť, pre iných miesto pre objavovanie a pre niektorých umelecká forma sama o sebe. Už ste niekedy premýšľali, prečo veľkí myslitelia dejín vrátane Isaaca Newtona, Abrahama Lincolna, Andyho Warhola, Marca Aurelia, Charlesa Darwina, Winstona Churchilla, či Ernesta Hemingwaya trávili toľko svojho drahocenného času písaním si veci, ktoré nikdy neuvidí iná duša?
#1 Journaling ti pomôže utriediť si myšlienky
Určite aj ty mávaš dni, kedy je tvoja myseľ jedným veľkým, neorganizovaným chaosom. Vtedy je najlepšie nájsť si aspoň zopár minút pre seba a v úplnom pokoji si utriediť svoje myšlienky. A úprimne – kedy je na to ten najvhodnejší čas? Určite ráno, kedy ešte celý svet spí a ty máš priestor venovať sa len sebe – bez toho, aby ťa rušili pracovné telefonáty či notifikácie na mobile.
#2 Zvýši sa tvoj fokus na ciele
Súčasťou tvojho journalingu by malo byť určite aj pravidelné stanovenie si svojich cieľov. Naša psychika funguje tak, že keď niečo vidíme napísané „čierne na bielom” prikladáme tomu väčšiu váhu a väčší význam. Spíš si preto takúto „zmluvu” sám so sebou a vytýč si ciele, ktoré si každé ráno pripomenieš. Pomôže ti to určiť smerovanie celého tvojho dňa.
#3 Budeš mať lepší prehľad o svojom progrese
Ak si každé ráno v krátkosti napíšeš, aký bol tvoj predošlý deň, za čo si vďačný alebo čo ťa čaká v tento deň, budeš vidieť, ako sa posúvaš vpred. Journaling ti totiž dá skvelú príležitosť na to, aby si sa vedome zamýšľal nad všetkými svojimi dôležitými krokmi, úspechmi či snami.
#4 Spravíš obrovský krok pre svoj osobný rozvoj
Určite nie je náhodou, že tí najúspešnejší ľudia začínajú svoj deň práve journalingom. Nejde pritom o žiadnu novinku, svoje myšlienky si denne do zápisníkov zaznamenávali už napríklad aj osobnosti ako Albert Einstein, Mark Twain, Marie Curie, Charles Darwin, Frida Kahlo, Leonardo da Vinci či mnohí iní. Je to jednoducho maličkosť, ktorá ti ráno zaberie len pár minút, no môže zmeniť smerovanie celého tvojho života.
#5 Odhalíš aj svoje skryté pocity
Ak si neustále zaneprázdnený, možno si sám uvedomuješ, že ani nemáš priestor na občasné ponorenie sa do svojich vlastných myšlienok a pocitov. Práve journaling je formou, ktorá ti túto príležitosť dá. A je takmer isté, že počas niektorých dní budeš sám prekvapený, čo v sebe objavíš.
#6 Získaš nový pohľad na vec
Určite si už niekedy zažil situáciu, kedy si riešil nejaký problém a potreboval si sa o tom poradiť s niekým zo svojich blízkych. Riešenie ti však napadlo hneď, ako si daný problém vyslovil nahlas – bez toho, aby ti dotyčná osoba poradila. Niekedy naozaj stačí naše otázky „zhmotniť” – či ich už povedať nahlas alebo si ich napísať na papier. Veľakrát vďaka tomu získaš potrebný nadhľad a úplne nový pohľad na vec.
#7 Pripomenieš si veci, ktoré naozaj stoja zato
Ak sa pre journaling rozhodneš, bolo by skvelé, ak by jeho súčasťou bolo aj vyjadrenie vďaky za veci, za ktoré si vo svojom živote naozaj vďačný. Úplne si ich postačí spísať v bodoch. Zvládneš to za pár sekúnd, no úplne to zmení nastavenie tvojej mysle po zvyšok dňa.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: lifehack.org, lifehack.org, fromthegrapevine.com